27 листопада 2023 р. Справа № 520/16046/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2023, головуючий суддя І інстанції: Заічко О.В., м. Харків, повний текст складено 07.08.23 по справі № 520/16046/23
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у ненарахуванні та не виплаті щомісячної доплати до пенсії передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплатити з 01.06.2022 щомісячну доплату до пенсії передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000,00 гривень.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2023 позовні вимоги ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що згідно наявних в матеріалах справи протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.07.2021, проведеного на виконання вказаної постанови № 713, вбачається нарахування та виплата ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,0 грн; з протоколу перерахунку з 01.12.2021, проведеного на підставі рішення ХОАС від 23.06.2021 у справі № 520/6637/2, вбачається припинення нарахування та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713. Таким чином, відповідач протиправно всупереч приписам Постанови № 713 з 07.07.2021 порушує права ОСОБА_1 та не виплачує щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. При цьому, детальне обґрунтування обов'язку у пенсійного органу (з посиланням на висновки Верховного Суду щодо припинення/зменшення такої виплати) наведені в адміністративному позові та підтверджені у спірному рішенні першої інстанції. Зазначає, що наявність публічно-правового спору (у якому відповідача здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій) полягає в частині невиконання функцій з ненарахування та невиплати передбаченої Постановою КМУ № 713 доплати, яка підтверджена належними доказами.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262) .
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень суд апеляційної інстанції встановив, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 у справі №520/6637/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у перерахунку з 01.01.2018 року розміру пенсії ОСОБА_1 виходячи із 70% грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, викладене у листі № 2000-0203-8/51060 від 08.04.2021 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) з 01.04.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію у розмірі 71 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 12.03.2021 року № ФХ-116303/ВСЗ про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.19.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
З 01.07.2021 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 нараховував позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.
Відповідачем на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 у справі №520/6637/2 здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 12.03.2021 року № ФХ-116303/ВСЗ про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що підтверджується наявними в матеріалах протоколами перерахунку пенсії.
Учасниками справи не заперечується та обставина, що підвищення пенсії перевищило 2000,00 грн, а тому відповідач припинив з 01.07.2021 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що відсутність звернення позивача або його представника до відповідача із заявою щодо поновлення з 01.06.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", свідчить про відсутність доказів порушеного права.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Матеріалами справи підтверджується, що з 01.07.2021 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 нараховував позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачем на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 у справі №520/6637/2 здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 12.03.2021 року № ФХ-116303/ВСЗ про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019
При цьому, враховуючи ту обставину, що підвищення пенсії перевищило 2000,00 грн, відповідач припинив з 01.07.2021 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Згідно з пояснювальною запискою до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення є поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
З огляду на викладене колегія суддів не погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі № 520/6637/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі № 826/12704/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Отже, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
На підставі викладеного колегія суддів доходить висновку, що припинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області виплати позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000 грн є протиправним, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22.
Наведеного вище суд першої інстанції не врахував, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.
Крім того, колегія суддів зважає на те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що відсутність звернення позивача або його представника до відповідача із заявою щодо поновлення з 01.06.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", свідчить про відсутність доказів порушеного права
Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
В контексті розгляду ції справи підставою звернення до суду слугувала та обставина, що відповідачем на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 у справі №520/6637/2 здійснено перерахунок пенсії позивача, але припинено з 01.07.2021 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Тобто в даному випадку від позивача не вимагалося подання заяви про перерахунок пенсії, в той час як позивач в судовому порядку оскаржує дії відповідача по припинення в односторонньому порядку нарахування та виплати додаткової виплати до пенсії.
Сам факт того, що відповідач після надходження позовної заяви та відкриття провадження у справі не усунув стверджувані позивачем в позовній заяві порушення його прав свідчить про наявність спору між сторонами та в такому випадку з огляду на приписи сатті 77 КАС України доказувати правомірність свого рішення про припинення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, який, як суб'єкт владних повноважень, до речі такий обов'язок проігнорував.
Отже, спірні правовідносини виникли з моменту припинення нарахування та виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн та звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії можливо як спосіб досудового регулювання спору, який не є обов'язковим.В свою чергу відсутніть звернення позивача до відповідача із відповідною заявою не може бути єдиною підставою відмови в задоволенні позову, як помилково зазначив суд першої інстанції.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; недоведеність обставин, що мають значення справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову ОСОБА_1 з урахуванням того способу захисту порушених прав, про який він просить застосувати в позовній заяві.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: "а", "б", "в", "г" пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2023 по справі № 520/16046/23 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у ненарахуванні та не виплаті щомісячної доплати до пенсії передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.06.2022 щомісячну доплату до пенсії, яка передбачена пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 гривень.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді І.М. Ральченко В.В. Катунов