Справа № 560/3417/19
28 листопада 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.12.2019, яке набрало законної сили згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.02.2020, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням проведених раніше виплат.
У подальшому ОСОБА_1 , звертався до суду з заявою у порядку ст. 382 КАС України, у якій зазначив про порушення відповідачем вимог закону під час виконання рішення. Позивач покликався на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області продовжує ухилятись від виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Головне управління подало відзив на заяву, де покликалось на те, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача відповідно до рішення суду, однак оскільки розмір пенсії став нижчим від того, який був розрахований до виконання рішення, розмір пенсії залишився на попереднього рівні. Просив відмовити у встановленні судового контролю.
Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 19.02.2022 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволив. Також повторно зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 15 - денний строк з дати отримання ухвали подати звіт про виконання рішення суду у цій справі.
Головним управлінням Пенсійного фонду України поданий звіт про виконання рішення суду від 19.12.2019, який призначений до розгляду у порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 , після якого розмір пенсії позивача став меншим (3249,56 грн.), ніж той, який він отримував до виконання рішення суду (7876,28 - станом на 01.04.2019).
Як вбачається зі звіту, пенсійний орган при перерахунку на виконання рішення суду застосував так звану "двоскладову формулу" перерахунку, покликаючись при цьому на те, що у рішеннях судів не визначалось, що таке застосування цього механізму перерахунку є недопустимим.
Воднчоас, у рішенні зазначається, що "суд оцінює критично доводи відповідача про неможливість застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у попередній редакції з посиланням на умову, яка пов'язується з призначенням особі пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (так звана двоскладова формула). Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 03.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії саме на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначені зміни (після 03.10.2017 року) стосуються лише тих пенсій, які були призначені вперше та виключно після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягала перерахунку, на нього не поширюється вказана умова"
Натомість, відповідач при перерахунку пенсії застосував вказаний механізм перерахунку, що призвело не до очікуваного підвищення пенсії, а до зменшення її розміру.
Приписи ч. 1, 4 та 5 ст. 249 КАС України передбачають, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Судом встановлено, що відповідачем порушені вимоги ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла до 03 жовтня 2017, попри висновки, зроблені судом у рішенні. Зазначене дає підстави для прийняття стосовно відповідача Окремої ухвали.
Керуючись статтями 248, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Скерувати Окрему ухвалу до Пенсійного фонду України для вирішення питання притягнення винних посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до відповідальності та вжиття заходів з метою недопущення подальшого порушення пенсійних прав громадянина України.
Направити Окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для усунення порушень вимог закону та зобов'язати інформувати суд про усунення порушень протягом 30 календарних днів з дня прийняття Окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок