Рішення від 27.11.2023 по справі 280/627/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 листопада 2023 року Справа № 280/627/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (70501, Запорізька область, Пологівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, 113)

до Головного управління ДПС у Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Європейська, 4)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

25.01.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.01.2023 № 0004900901, винесене ГУ ДПС у Полтавській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що підставою для застосування до ТОВ «ВАЙН-ШОП» штрафних санкцій слугувало встановлення відповідачем під час проведення фактичної перевірки факту реалізації алкогольних напоїв протягом часу доби, на який рішенням уповноважених органів встановлено заборону продажу та факту реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Однак, позивач із такими висновками податкової не погоджується та зазначає, що Полтавська обласна військова адміністрація не наділена повноваженнями щодо встановлення заборони на продаж алкогольних напоїв. Крім того, розпорядження відповідача від 07.10.2022 № 180-рл, яким анульована ліцензія товариства № 16010308202102595 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, є незаконним через відсутність передбачених законом підстав для анулювання ліцензії. Вважає, що ліцензія у період з 08.10.2022 по 10.10.2022 була дійсною, адже позивач не одержував відповідного розпорядження відповідача про анулювання ліцензії та навіть не знав про його прийняття. З урахуванням викладеного вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 27.01.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 07.02.2023 відкрито провадження в адміністративній справі № 280/627/23; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 07.04.2023 зупинено провадження у справі №280/627/23 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/6587/22.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що ТОВ «ВАЙН-ШОП» порушено вимоги ч. 9 ст. 15-3 та ч. 21 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, що установлено за результатами проведення фактичної перевірки. Вказує, що розпорядження Полтавської обласної військової адміністрації від 31.08.2022 № 247 «Про введення в дію рішення Ради оборони Полтавської області від 29 серпня 2022 року № 23» поширюється на всіх суб'єктів господарювання на території Полтавської області незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому законом порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Також, оскільки ліцензія позивача анульована розпорядженням від 07.10.2022 № 180-рл, а програмне забезпечення автоматично надсилає розпорядження платникам, то з наступного дня, а саме з 08.10.2022 ліцензія вважається анульованою, що унеможливлює подальше ведення господарської діяльності платником у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями. На підставі вищенаведеного вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення правомірним та просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 27.11.2023 поновлено провадження у справі.

Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 6 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України, ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, відповідно до наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 23.12.2022 № 2442-П та направлень від 23.12.2022 № 4109, № 4110, з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, наявності ліцензій проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (код ЄДРПОУ 41997333) з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, за результатами якої складено акт від 30.12.2022 № 7749/16-31-09-01/41997333. Перевірку проведено у період з 14 год. 41 хв. 23.12.2022 по 09 год. 00 хв. 30.12.2022 за адресою здійснення діяльності: м. Полтава, м-н Незалежності, 1-Б, магазин «ВИНА СВІТУ».

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог ч. 9 ст. 15-3 та ч. 21 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, що полягало у наступному.

Так, відповідачем установлено факт реалізації позивачем алкогольних напоїв протягом часу доби, на який рішенням уповноважених органів встановлено заборону продажу, а саме: ТОВ «ВАЙН-ШОП» згідно баз даних ІС «Система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій» розділу «Данні чеків - Товари» відповідно фіскальних чеків:

від 08.10.2022 № 67180, час 18:02:00 здійснено реалізацію АРТ.№ 644 2204109800# (згідно коду товару УКТЗЕД дана продукція відноситься до «Вина виноградні, включаючи вина кріплені; сусло виноградне, крім того, що включено до товарної позиції 2009; вина ігристі») за ціною 189,95 грн., в кількості 1 пляшка, загальна сума чеку 189,95 грн.;

від 08.10.2022 № 67185, час 18:15:00 здійснено реалізацію АРТ.№ 658 2204213600# (згідно коду товару УКТЗЕД дана продукція відноситься до «Вина виноградні, включаючи вина кріплені; сусло виноградне, крім того, що включено до товарної позиції 2009: інші вина; виноградне сусло, бродіння якого зупинене шляхом додання спирту: у посудинах місткістю 2 л або менше: інші: вироблені в Європейському Союзі: з фактичною концентрацією спирту не більш як 15 об.%: вина з захищеним найменуванням за походженням: білі: ріоха») за ціною 189,95 грн., в кількості 1 пляшка, загальна сума чеку 189,95 грн.

Також, у період з 08.10.2022 по 09.10.2022 позивачем реалізовано алкогольної продукції в кількості 1242 пляшки на загальну суму 230 689,49 грн., незважаючи на анулювання розпорядженням відповідача від 07.10.2022 № 180-рл ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

На підставі акту перевірки від 30.12.2022 № 7749/16-31-09-01/41997333 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.01.2023 № 0004900901, яким до позивача застосовано штрафні санкції за платежем «адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 468 178,98 грн.

Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним, ТОВ «ВАЙН-ШОП» звернулося до суду із даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності до приписів підпунктів 19-1.1.14, 19-1.1.16 - 19-1.1.17 пункту 19-1.1 статті 19 Податкового кодексу України (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), контролюючі органи виконують такі функції:

здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері;

здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального;

проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно статті 62 ПК України, одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки врегульовано статтею 80 Податкового кодексу України.

Так, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (п. 80.1 статті 80 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: 80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.

Як вбачається з акту перевірки, Полтавською обласною військовою адміністрацією прийнято розпорядження від 31.08.2022 № 247 «Про введення в дію рішення Ради оборони Полтавської області від 29 серпня 2022 року № 23». Цим рішенням Ради оборони Полтавської області від 29 серпня 2022 року № 23 «Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави», прийнятим Головою Ради оборони Полтавської області - начальником Полтавської військової адміністрації, а саме пунктом 2.2 передбачено: «Встановити заборону на продаж будь-яких алкогольних напоїв закладами торгівлі та громадського харчування на території Полтавської області, окрім визначеного для такого продажу часу, а саме з 12:00 до 18:00, починаючи з 01.09.2022».

Пунктом 44-1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» від 22.03.2018 № 2376-VIII внесено зміни до законодавчих актів України, зокрема, статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яку доповнено частиною дев'ятою такого змісту: «Сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби».

Перелік повноважень сільського, селищного, міського голови встановлено ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено, зокрема, ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023.

Згідно з приписами п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Порядок заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1457 «Про затвердження Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях» (далі - Порядок № 1457).

Відповідно до пунктів 3, 4, 6 Порядку № 1457 заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.

Наказом військового командування та військової адміністрації (у разі її утворення) визначається час введення та строк дії заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан.

Військові адміністрації (у разі їх утворення), Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації забезпечують негайне інформування про запровадження заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, зокрема через засоби масової інформації, суб'єктів господарювання та населення на відповідній території.

Суд зазначає, що розпорядження Полтавської обласної військової адміністрації від 31.08.2022 № 247 позивач не оспорював (докази протилежного суду не надані), воно було чинним та обов'язковим до виконання на території Полтавської області.

Отже, враховуючи вищезазначені правові норми, суд відхиляє доводи товариства про те, що Полтавська обласна військова адміністрація не наділена повноваженнями щодо встановлення заборони на продаж алкогольних напоїв.

За таких обставин, враховуючи, що позивачем здійснювалася реалізація алкогольних напоїв після 18 год. 00 хв. на території м. Полтави, в умовах правового режиму воєнного стану, що заборонено Полтавською обласною військовою адміністрацією, висновки податкової про порушення товариством вимог ч. 9 ст. 15-3 Закону № 481 є правомірними.

Стосовно доводів позивача про те, що розпорядження відповідача від 07.10.2022 № 180-рл, яким анульована ліцензія товариства № 16010308202102595 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, є незаконним, суд звертає увагу на наступне.

В силу ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.03.2023 у справі №280/6587/22, яке набрало законної сили 05.07.2023, установлено, зокрема, такі обставини:

«…відповідно до розпорядження ГУ ДПС у Полтавській області від 07.10.2022 за №180-рл анульована ліцензія №16010308202200818 (на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, адреса місця торгівлі: м.Полтава, вул.Європейська, буд.66) згідно з абз.6 ч.52 ст.15 ЗУ №481/95-ВР - «встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку».

Розпорядження ГУ ДПС у Полтавській області від 07.10.2022 за №180-рл направлено 07.10.2022 о 14:21:40 в електронній формі засобами електронного зв'язку - автоматично надіслано засобами програмного забезпечення «Ліцензії на алкоголь, спирт, тютюн, пальне» в електронний кабінет платника ТОВ «ВАЙН-ШОП», про що в матеріалах справи міститься скріншот (а.с. 154)….

…Оскільки ліцензія анульована розпорядженням №180-рл від 07.10.2022, яке направлено 07.10.2022 о 14:21:40, а програмне забезпечення автоматично надсилає розпорядження платникам, то з наступного дня, а саме з 08.10.2022 ліцензія вважається анульованою, що унеможливлює подальше ведення господарської діяльності платником у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Приймаючи до уваги наведене, встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку, суд вважає підтвердженими належними та достатніми доказами обставини порушення позивачем вимог абз.6 ч. 52 ст.15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995, що вказує на правомірність розпорядження ГУ ДПС у Полтавській області від 07.10.2022 за №180-рл, яким анульована ліцензія №16010308202200818 (на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, адреса місця торгівлі: м.Полтава, вул.Європейська, буд.66)….

…Таким чином, з моменту анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за адресою Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, буд. 66, магазин «Вина Світу» ТОВ «Вайн-Шоп» не має права не тільки проводити реалізацію, а й зберігати алкогольні напої перелічені вище в залишках підакцизної продукції….».

Таким чином, рішенням суду, яке набрало законної сили, установлено правомірність розпорядження відповідача від 07.10.2022 № 180-рл, яким анульована ліцензія товариства № 16010308202102595 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Звідси, суд доходить висновку, що здійснюючи реалізацію алкогольної продукції за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, позивач порушив вимоги ч. 21 ст. 15 Закону № 481.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Полтавській області від 19.01.2023 № 0004900901 та відсутність підстав для його скасування. Відповідно, позовні вимоги ТОВ «ВАЙН-ШОП» задоволенню не підлягають.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (70501, Запорізька область, Пологівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, 113; код ЄДРПОУ 41997333) до Головного управління ДПС у Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Європейська, 4; код ЄДРПОУ ВП: 44057192) про у Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Європейська, 4 - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 27.11.2023.

Суддя Ю.П. Бойченко