Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/3087/23
Провадження № 3/376/1207/2023
"24" жовтня 2023 р. суддя Сквирського районного суду Київської області Батовріна І. Г. , розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №1 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , освіта середня, громадянина України, працюючого, ФОП « ОСОБА_2 », жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер не вказано,
за ч.1 ст. 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , 03.10.2023 року о 11 год.20 хв., в АДРЕСА_1 , в магазині ФОП « ОСОБА_2 », здійснював реалізацію алкогольних виробів без марок акцизного податку чим порушив правила торгівлі алкогольними напоями на загальну суму 972 грн.
В судове засідання ОСОБА_1 з'явився, провину не визнав, просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення. В судове засідання надав документи а саме: ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, свідоцтво просплату єдиного податку.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальністью.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, а також вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.ї
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд. При цьому формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу його вчинення, мотивів і форми вини
Статтею 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення, акт вилучення предметів торгівлі від 03.10.2023 року та фото матеріали про продаж алкогольних напоїв у магазині.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про те, продаж яких саме алкогольних напоїв здійснював ОСОБА_1 та в якій кількості.
Крім того, заклад, в якому відбувся огляд, має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, яка долучена судом до матеріалів справи.
В той же час, диспозиція (об"єктивна сторона) статті 156 КУпАП не передбачає відповідальність за роздрібну торгівлю певними товарами без ліцензії, а передбачає відповідальність за торгівлю визначеними у статті товарами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav.Russia»,рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelinv.Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст.7, 124, 245, п. 1 ст.247, 251, 252, 280, 283, 284 КпАП України, суд, -
Постановив:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Речові докази по справі, а саме: алкогольні напої без марок акцизного збору 5 л., у пластиковій ємкості по 0,5 л., по 60 грн., 0, 7 л.,у скляній тарі по 0.5 л., по 60 грн., 2,4 л., у 3-х., склянках, ємкістю по 0,5 л., вилучені в магазині, за адресою с.Кам'яна Гребля, за адресою. вул.Шевченка, 59 А, які знаходяться на зберіганні у ВП № 1 Білоцерківського РВ ГУМВС України у Київській області - повернути законному власнику.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сквирський районний суд Київської області.
Суддя І. Г. Батовріна