Справа № 163/2527/23
Провадження № 3/163/1134/23
23 листопада 2023 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.
з участю секретаря Костюк Р.М.,
представника Волинської митниці Крижановської О.В.,
захисника особи, щодо якої складено протокол, ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0367/20500/23 про притягнення до відповідальності за ст.485 МК України
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_2 , будучи в період з 19.12.2021 по 25.12.2021 директором ТОВ «Евро Спіріт», під час митного оформлення товарів «Зрізані квіти, придатні для складання букетів свіжі - троянди» за митними деклараціями типу ІМ40ДЕ від 19.12.2021 №UA205050/2021/83827, від 19.12.2021 №UA205050/2021/83848, від 25.12.2021 №UA205050/2021/85128 вчинив дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати в повному обсязі митних платежів в загальній сумі 296550,11 гривень, шляхом заявлення в митних деклараціях неправдивих відомостей щодо країни походження товарів та надання з цією метою митному органу документів, а саме сертифікатів про походження товару №S20375174 від 17.12.2021, №S20375181 від 17.12.2021, №S20316785 від 23.12.2021, що містять такі відомості, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.485 МК України.
ОСОБА_2 на розгляд справи в суд не з'явився, свої права та інтереси доручив захищати адвокату Пителю М.В.
Адвокат Питель М.В. електронною поштою надіслав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Вказав, що відомості про товар у митні декларації ОСОБА_3 вносив виключно на підставі наданих компанією відправником «LIMFLOR LTD» документів, у тому числі сертифікатів про походження товарів. У зв'язку із цим ОСОБА_2 не мав умислу і не вносив з метою неправомірного звільнення від сплати в повному обсязі митних платежів будь-яких недостовірних відомостей до митних декларацій і не надавав митному органу документів, що містять такі відомості.
Приймаючи участь у розгляді справи в режимі відеоконференції, адвокат Питель М.В. висловив позицію про закриття провадження у справі з вище наведених мотивів.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_2 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.485 МК України.
Дослідженням доказів по справі встановлено, що у період з 19 та 25 грудня 2021 року ОСОБА_2 подав посадовій особі митного поста «Ковель» Волинської митниці до митного оформлення три митні декларації типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/83827, №UA205050/2021/83848, №UA205050/2021/85128 разом із товаросупровідними документами на товар, серед якого «Зрізані квіти, придатні для складання букетів свіжі в асортименті», а саме:
- 19 грудня 2021 року подав митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/83827 та товаросупровідні документи: копію контракту від 01.12.2021 №0212, «CMR» від 17.12.2021 № б/н, Invoice №V5112 від 17.12.2021, сертифікат про походження товару №S20375174 від 17.12.2021. Товар слідував у митному режимі «імпорт» з компанії «LIMFLOR LTD» (Нідерланди) в адресу ТОВ «Евро Спіріт» (м.Львів). За митне оформлення товару сплачено всього 118813,99 гривень митних платежів.
- 19 грудня 2021 року подав митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/83848 та товаросупровідні документи: копію контракту від 01.12.2021 №0212, «CMR» від 17.12.2021 № б/н, Invoice №V5107 від 17.12.2021, сертифікат про походження товару №S20375181 від 17.12.2021. Товар слідував у митному режимі «імпорт» з компанії «LIMFLOR LTD» (Нідерланди) в адресу ТОВ «Евро Спіріт» (м.Львів). За митне оформлення товару було сплачено всього 85832,71 гривень митних платежів.
- 25 грудня 2021 року подав митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/85128 та товаросупровідні документи: копію контракту від 18.10.2021 №0210, «CMR» від 23.12.2021 № б/н, Invoice №V5125 від 23.12.2021, сертифікат про походження товару №S20316785 від 23.12.2021. Товар слідував у митному режимі «імпорт» з компанії «LIGA FLOR BV» (Нідерланди) в адресу ТОВ «Евро Спіріт» (м.Львів). За митне оформлення товару було сплачено всього 168677,24 гривень митних платежів.
У поданих до митного контролю та оформлення товару сертифікатах про походження товару №S20375174 від 17.12.2021, №S20375181 від 17.12.2021, №S20316785 від 23.12.2021 країною походженням товару «Зрізані квіти, придатні для складання букетів свіжі - троянди в асортименті» зазначено ОСОБА_4 ( НОМЕР_2 ).
У цій частині товару в митних деклараціях товар задекларовано за кодом згідно УКТЗЕД 0603110090, країною походження товару зазначено ЕТ, що згідно кодів назв країн світу означає Федеративна Демократична Республіка Ефіопія.
На запит Волинської митниці № 7.3-15/5801 від 23.05.2023 Держмитслужбою 01 серпня 2023 року була отримана відповідь уповноваженого органу Королівства Нідерланди щодо виданих сертифікатів про походження товарів.
Цією відповіддю стверджено, що вищевказані сертифікати про походження товару №S20375174, №S20375181, №S20316785 є фальсифікованими та компетентними органами Королівства Нідерланди не видавались.
У зв'язку із цим та з урахуванням рішення міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 21.04.2021 № СП-487/2021/4411-03 до Державного бюджету за поданими ОСОБА_2 митними деклараціями підлягають доплаті митні платежі в загальній сумі 296550,11 гривень, що встановлено із службової записки в.о. заступника начальника УМПКМВ та МТРЗЕД від 23.08.2023 №7.3-15-03/302 (а.с.29-31), а саме:
- за МД типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/83827 - в сумі 25904,56 гривень;
- за МД типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/83848 - в сумі 42170,96 гривень;
- за МД типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/85128 - в сумі 228474,59 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
За змістом ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
У статті 485 МК України встановлена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо .. кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, … та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, …
Для притягнення до відповідальності за указаною нормою необхідно доведення факту заявлення в митній декларації, в даному випадку, неправдивих відомостей та/або надання документів, що містять неправдиві відомості, вини у формі прямого умислу, а також наявність в діях особи особливої мети - ухилення від сплати податків та зборів, або зменшення їх розміру.
За змістом статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення (далі - КУпАП) визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
При цьому, статтею 485 МК України передбачено наявність спеціальної протиправної мети неправомірного звільнення від сплати чи зменшення розміру сплати митних платежів, що вказує на те, що це правопорушення може бути вчинено тільки з умисною формою вини, оскільки необережно не можливо заявити неправдиві відомості.
Відповідно до частини восьмої статті 257 МК України митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі про країну походження товару.
Документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару (ч.1 ст.41 МК України).
Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом цієї країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару (ч.3 ст.41 МК України).
Згідно з п.1 ч.1 ст.275 МК України у випадках, передбачених законами України (якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України), з метою захисту економічних інтересів України та українських товаровиробників у разі ввезення товарів на митну територію України, незалежно від інших видів мита, можуть застосовуватися особливі види мита, в тому числі і спеціальне мито.
У частині 3 статті 275 МК України визначено, що спеціальне мито встановлюється відповідно до Закону України «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну».
Відповідно до рішення міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 21.04.2021 № СП-487/2021/4411-03 «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну зрізаних свіжих троянд незалежно від країни походження та експорту» при імпорті в Україну товарів «зрізані свіжі троянди», які класифікуються за кодом 0603 11 00 УКТЗЕД, застосовуються додаткові ввізні мита, а саме спеціальне мито в розмірі 56% від митної вартості товару.
У цьому ж рішенні комісії передбачено, що дія цих спеціальних заходів не поширюється на імпорт в Україну такого товару походженням з ряду країн світу, в тому числі з Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія (ЕТ).
Досліджені у справі докази у своїй сукупності достатньо підтверджують той факт, що переміщення в адресу ТОВ «Євро Спіріт» і випуск у вільний обіг товару «Зрізані квіти, придатні для складання букетів свіжі - троянди» за митними деклараціями типу ІМ40ДЕ №UA205050/2021/83827, №UA205050/2021/83848, №UA205050/2021/85128 відбулося з використанням сертифікатів про походження товару №S20375174, №S20375181, №S20316785, які містять недостовірні відомості стосовно країни походження цього товару, та з відображенням у митних деклараціях таких неправдивих відомостей і, як наслідок, неправомірного звільнення від сплати митних платежів в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.
Висловлені в судовому засіданні доводи захисника щодо невинуватості ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення до уваги не приймаються через їх недоведеність належними і допустимими доказами та розцінюються судом не інакше як обраною стратегією сторони захисту з метою уникнення порушником закону від юридичної відповідальності.
Ураховуючи рішення міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 21.04.2021 № СП-487/2021/4411-03, яким встановлено спеціальне ввізне мито на імпортований товар «свіжі троянди, що можуть класифікуватися згідно з УКТ ЗЕД за кодом 0603 11 00» та водночас наведено перелік країн, з яких походить товар, на які таке спеціальне мито не поширюється, очевидним є те, що заінтересованою стороною з економічної точки зору у здійсненні поставки такого товару із використанням сертифікатів про походження товару з країни, щодо якої дія спеціальних заходів не поширюється, було саме очолюване на той час ОСОБА_2 підприємство - ТОВ «Євро Спіріт».
Про такий висновок також свідчить кількість ввезеного товару, сума недоплачених митних платежів, а також здійснення поставок двома відправниками.
В той же час жодної економічної вигоди у використані сертифікатів, які містять неправдиві відомості щодо країни походження товару, як для продавця товару, так і для його відправників, якими у даному випадку є нідерландські компанії «LIMFLOR LTD» та «LIGA FLOR BV», у цих поставках не встановлено.
Із контракту № 0212 від 01.12.2023, укладеного між ТОВ «Євро Спіріт» та компанією «DESSERT BLOSSOM LTD» ( ОСОБА_5 ), вбачається, що за його умовами (п.4.3) на кожну партію товару продавець зобов'язаний надати отримувачу товаросупровідні документи, у тому числі фітосанітарний сертифікат. Поставка товару здійснюється відправником «LIGA FLOR BV» (п.5.4).
Разом?з цим, від дня складання протоколу про порушення митних правил та по дату розгляду справи в суді жодних претензій ні продавцю, ні відправнику товару щодо надання товаросупровідного документа (сертифіката), що містять неправдиві відомості щодо країни походження товару, ОСОБА_2 не пред'являв, хоча, ураховуючи нинішні засоби комунікації, для цього мав реальну можливість та більш як достатньо часу.
Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил … при вчиненні таких порушень підприємствами можуть бути посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Із наявного в матеріалах справи витягу з відомчої бази митниці ІКС «податковий блок» вбачається, що керівником ТОВ «Євро Спіріт» з 30 вересня 2021 року по 02 жовтня 2022 року, тобто на дату подання до митного оформлення вище вказаних митних декларацій, був ОСОБА_2 , який згідно із цими ж митними деклараціями одночасно виступав декларантом.
Отже, в силу вище наведених норм митного законодавства ОСОБА_2 є належним суб'єктом відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України.
Таким чином, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, винуватість ОСОБА_2 у вчиненні передбаченого ст.485 МК України порушення митних правил є повністю доведеною поза будь-яким розумним сумнівом, а тому він підлягає відповідальності в межах санкції даної норми.
Враховуючи конкретні обставини справи та передбачену законом санкцію, стягнення на ОСОБА_2 слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.
З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 296550 (двісті дев'яносто шість тисяч п'ятсот п'ятдесят) гривень 11 копійок.
Штраф в розмірі 296550 (двісті дев'яносто шість тисяч п'ятсот п'ятдесят) гривень 11 копійок підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").
Стягнути із ОСОБА_2 в користь держави 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь