Рішення від 27.11.2023 по справі 360/1162/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

27 листопада 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/1162/23

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 28 вересня 2023 року надійшов позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУПФУ в м. Києві) з такими позовними вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09 серпня 2023 року про відмову у перерахунку пенсії позивачу;

2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за його заявою від 07 серпня 2023 року з врахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з виплатою заборгованості з врахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Набувши повний стаж (понад 15 років), який дає право на перерахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернувся із заявою про відповідний перерахунок, додавши усі необхідні документи, у тому числі трудову книжку та довідки про підтвердження пільгового характеру праці (за період роботи в ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»).

Рішенням відповідача від 09 серпня 2023 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, мотивоване тим, що на момент звернення не виконані умови, передбачені частиною четвертою статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), а саме не набуто 24 місяців страхового стажу (згідно з даними персоніфікованого обліку станом на 07 серпня 2023 року страховий стаж за період роботи з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2023 року, за який сплачено страхові внески - складає 1 рік 11 місяців) і з дати попередньої заяви не пройшло 2 роки, тому підстави для проведення перерахунку по заяві від 07 серпня 2023 року відсутні.

Представник позивача з такою відмовою не згоден, оскільки відповідачем не враховані положення абзацу четвертого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, в якому визначено, що якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

У відповідності до абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із набуттям стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 цього Закону, то він має право на перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Від ГУПФУ в м. Києві 26 жовтня 2023 року надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Позивач 07 серпня 2023 року звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, за результатами розгляду якої ГУПФУ в м. Києві прийнято рішення від 09 серпня 2023 року № 122950000704 про відмову в перерахунку пенсії, мотивоване тим, що з часу проведення попереднього перерахунку пенсії з 01 вересня 2021 року по заяві від 14 вересня 2021 року (страховий стаж врахований по 31 березня 2021 року) ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу (згідно з даними персоніфікованого обліку станом на 07 серпня 2023 року страховий стаж за період роботи з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2023 року, за який сплачено страхові внески - складає 1 рік 11 місяців) і з дати попередньої заяви не пройшло 2 роки.

Також відповідач звернув увагу суду, що ГУПФУ в м. Києві не виносилось рішення щодо відмови у перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому позовні вимоги є передчасними.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

По справі сторонами заявлено такі клопотання, а судом вчинено такі процесуальні дії:

- ухвалою від 02 жовтня 2023 року позовну заяву залишено без руху, запропоновано усунути недоліки позовної заяви;

- від представника позивача 04 жовтня 2023 року до суду надійшла заява про усунення недоліків;

- після усунення недоліків позовної заяви ухвалою від 09 жовтня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору та відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 858,88 грн за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив; витребувано докази від ГУПФУ в Луганській області;

- від ГУПФУ в Луганській області 13 жовтня 2023 року до суду надійшли витребувані судом докази;

- від ГУПФУ в м. Києві 26 жовтня 2023 року надійшло клопотання про залучення співвідповідачів до участі у справі;

- ухвалою від 22 листопада 2023 року відмовлено в задоволенні клопотання ГУПФУ в м. Києві про залучення співвідповідачів до участі у справі;

- від представника позивача 23 листопада 2023 року надійшла заява про залишення позову без розгляду;

- ухвалою від 27 листопада 2023 року відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про залишення позову без розгляду.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 18 червня 2019 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області.

Позивач звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області із заявою від 07 серпня 2023 року про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», разом з якою надав: паспорт від 26 листопада 1999 року серії НОМЕР_2 ; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 25 липня 2022 року № 1216-5001913742; довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; довідку, що визначає право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 01 серпня 2023 року № 539; наказ від 09 квітня 2022 року № 1/09-04-П «Про призупинення дії трудового договору»; наказ від 03 серпня 2020 року № 3067 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці, для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 та № 2, інші пільги та компенсації»; трудову книжку від 10 вересня 1986 року серії НОМЕР_3 ; трудову книжку від 01 серпня 2022 року серії НОМЕР_4 .

За принципом екстериторіальності заяву позивача передано для розгляду до ГУПФУ в м. Києві.

Рішенням ГУПФУ в м. Києві від 09 серпня 2023 року № 122950000704 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за заявою від 07 серпня 2023 року з тих підстав, що попередній перерахунок пенсії проведено з 01 вересня 2021 року по заяві від 14 вересня 2021 року. При цьому страховий стаж, який становить 31 рік 10 місяців 19 днів, врахований по 31 березня 2021 року (з них 13 років 2 місяці 14 днів - робота за списком № 1). На момент звернення не виконані умови, передбачені частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV, а саме: гр. ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу (згідно з даними персоніфікованого обліку станом на 07 серпня 2023 року страховий стаж за період роботи з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2023 року, за який сплачено страхові внески - складає 1 рік 11 місяців) і з дати попередньої заяви не пройшло 2 роки.

ГУПФУ в Луганській області листом від 25 вересня 2023 року № 1200-0304-9/18803 звернулося, зокрема до ГУПФУ в м. Києві та повідомило, що за розглядом електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що страховий стаж заявника складає 31 рік 10 місяців 19 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах 13 років 02 місяці 14 днів (страховий стаж зараховано по 31 березня 2021 року). При розгляді заяв на перерахунок не зараховано до пільгового стажу на підземних роботах періоди роботи в якості прохідника з повним робочим днем під землею: з 01 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року у Відокремленому підрозділі шахта «Тошківська» за даними Реєстру застрахованих осіб; з 01 серпня 2022 року у ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за довідкою від 01 серпня 2023 року № 539. На підставі вищевикладеного, вважало за можливе зарахувати зазначені періоди роботи до пільгового стажу на підземних роботах та провести обчислення розміру пенсії в розмірах передбачених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». З огляду на зазначене, просило повернутись до розгляду заяви від 07 серпня 2023 року про призначення пенсії та опрацювати електронну пенсійну справу без використання принципів черги, та про результат повідомити ГУПФУ в Луганській області засобами електронного документообігу.

У відповідь ГУПФУ в м. Києві листом від 26 вересня 2023 року № 2600-0307-9/190038 повідомило, що на момент звернення не виконані умови, передбачені частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV, а саме: гр. ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу (згідно з даними персоніфікованого обліку станом на 07 серпня 2023 року страховий стаж за період роботи з 01 квітня 2021 року по 30 червня 2023 року, за який сплачено страхові внески - складає 1 рік 11 місяців) і з дати попередньої заяви не пройшло 2 роки, тому підстави для проведення перерахунку по заяві від 07 серпня 2023 року відсутні.

Дослідженням записів у трудових книжках позивача від 10 вересня 1986 року серії НОМЕР_3 та від 01 серпня 2022 року серії НОМЕР_4 встановлено, що ОСОБА_1 :

з 20 листопада 2013 року працював на ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» прохідником підземним з повним робочим днем під землею; запис про звільнення відсутній (записи №№ 14-17 трудової книжки від 10 вересня 1986 року серії НОМЕР_3 );

з 01 серпня 2022 року працює на ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» прохідником з повним робочим днем в шахті (запис № 1 трудової книжки від 01 серпня 2022 року серії НОМЕР_4 ).

Згідно із копією наказу ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» від 09 квітня 2022 року № 1/09-04-П «Про призупинення дії трудового договору» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи, та у відповідності до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», та враховуючи наказ ДП «Первомайськвугілля» від 09 квітня 2022 року № 60, призупинено дію трудового договору з 07 квітня 2022 року на період дії в Україні воєнного стану та стабілізації ситуації у зоні перебування шахти з працівниками згідно з додатком.

Копією наказу ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 03 серпня 2020 року № 3067 та Переліку робочих місць, професій, посад працівникам, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за віком, згідно зі списками № 1 та № 2 до вказаного Наказу, підтверджено проведення атестації робочих місць за умовами праці, зокрема прохідника дільниці підготовчих робіт.

Згідно із довідкою ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 01 серпня 2023 року № 539 про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, виданій ОСОБА_1 у тому, що він дійсно працює ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (шахта «Павлоградська») з 01 серпня 2022 року по теперішній час прохідником дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем в шахті, що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділом 1, затвердженим постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Дослідженням довідки форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування) від 08 серпня 2023 року встановлено, що в реєстрі наявні відомості про роботу позивача: на ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» (код страхувальника 26403416) в період з 20 листопада 2013 року по 31 березня 2022 року; на ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (код страхувальника 00178353) з 01 серпня 2022 року по 30 червня 2023 року.

Також дослідженням таблиці «Відомості по спеціальному стажу» довідки за формою ОК-5 встановлено, що робота позивача на ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» в період з 20 листопада 2013 року по 31 березня 2022 року та на ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 01 серпня 2022 року по 30 червня 2023 року облікована за кодами підстави для обліку спецстажу ЗПЗ014А2 (згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб, який є додатком до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, в редакції наказу Мінфіну від 15.05.2018 № 511, - працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абзаців першого та третього частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно із абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до абзаців першого, другого, сьомого пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).

Згідно із абзацом першим пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

З вищеописаних доказів судом встановлено, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії від 07 серпня 2023 року відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у зв'язку із набуттям стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону.

Проте рішенням ГУПФУ в м. Києві від 09 серпня 2023 року № 122950000704 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 після проведення попереднього перерахунку за заявою від 14 вересня 2021 року не набуто 24 місяців страхового стажу і з дати попередньої заяви не пройшло 2 роки.

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки ГУПФУ в м. Києві не враховано положення абзацу четвертого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, в якому закріплено право пенсіонера звернутися за перерахунком пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, у разі набуття стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, тобто 15 років на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

З вищеописаних доказів, у тому числі й зі змісту оскаржуваного рішення, судом встановлено, що під час попереднього перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_1 від 14 вересня 2021 року страховий стаж враховано по 31 березня 2021 року, при цьому робота за списком № 1 складала 13 років 02 місяці 14 днів.

Після 31 березня 2021 року позивач продовжив працювати та набув ще 01 рік 11 місяців підземного стажу на роботах за списком № 1, що підтверджено даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідкою форми ОК-5) та не заперечується відповідачем, у тому числі: на ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» в період з 01 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року (12 місяців), на ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 01 серпня 2022 року по 30 червня 2023 року (11 місяців).

Отже на час звернення із заявою від 07 серпня 2023 року про перерахунок пенсії підземний стаж ОСОБА_1 на роботах за списком № 1, врахований під час попереднього перерахунку - 13 років 02 місяці 14 днів та набутий після 01 квітня 2021 року - 01 рік 11 місяців 00 днів, сукупно складав більше 15 років, що надавало позивачу права на перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у розмірі, визначеному статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», незалежно від часу, що минув після попереднього перерахунку пенсії.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно рішенням від 09 серпня 2023 року № 122950000704 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за заявою від 07 серпня 2023 року, тому таке рішення підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

Як наслідок задоволення основної вимоги позивача щодо скасування оскаржуваного рішення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача прийняти рішення про перерахунок пенсії позивача за його заявою від 07 серпня 2023 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Саме такий спосіб захисту у повній мірі сприятиме відновленню порушеного права позивача.

Суд зауважує, що здійснення ГУПФУ в м. Києві перерахунку пенсії позивача за заявою від 07 серпня 2023 року обумовлює виникнення відповідно до Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 обов'язку за органом, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання ОСОБА_1 (ГУПФУ в Луганській області), здійснити виплату заборгованості з пенсії з врахуванням фактично виплачених сум, тому додаткового зобов'язання за судовим рішенням не потребує.

Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до статті 5 КАС України судовому захисту підлягає порушене право особи, яким у спірних правовідносинах є право на перерахунок пенсії за заявою від 07 серпня 2023 року, а не подальша виплата заборгованості, яка утвориться внаслідок проведеного перерахунку пенсії, тому таку вимогу суд вважає передчасною та відмовляє в її задоволенні.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, за встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Ухвалою від 09 жовтня 2023 року про відкриття провадження у справі відстрочено позивачу сплату судового збору в розмірі 858,88 грн, як за одну вимогу немайнового характеру.

Зважаючи, що даний спір виник внаслідок прийняття відповідачем протиправного рішення, а також, що вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок коригування обраного представником позивача способу захисту порушених прав позивача, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 858,88 грн покладаються на ГУПФУ в м. Києві.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код за ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 09 серпня 2023 року № 122950000704 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві прийняти рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за заявою від 07 серпня 2023 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Державного бюджету України судовий збір у сумі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова