Рішення від 27.11.2023 по справі 160/24130/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2023 року Справа № 160/24130/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2023 року ОСОБА_1 через систему "Електронний суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом, в якій просить:

визнати протиправними дії (бездіяльність) Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом (49006, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84, код ЄДРПОУ 08681732) щодо не проведення повного розрахунку при звільненні - невиплату мені в день звільнення (14.08.2023) додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі до 30 000,00 грн. пропорційно в розрахунку за місяць, за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року;

зобов'язати Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом (49006, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84, код ЄДРПОУ 08681732) здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року в розмірі до 30000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що він у період з 30.11.2008 року по 14.08.2023 року працював у Відділі охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом на посаді молодшого інспектора 1 категорії відділу охорони, що відповідає посаді рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Наказом Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом від 14.08.2023 року за №117о/с-23 «Про звільнення працівників», ОСОБА_1 було звільнено зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України згідно частини 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Оскільки при звільненні розрахунок та виплата додаткової винагороди проводилася за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року в значно меншому розмірі, ніж передбачено постановою КМУ №168, ОСОБА_1 вважає протиправними дії посадових осіб Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом щодо відмови йому в нарахуванні та виплаті додаткової винагороди в розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і початкового стану, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану", у зв'язку з чим звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 вересня 2023 року для розгляду адміністративної справи №160/24130/23 визначено суддю Олійника В.М.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

02 жовтня 2023 року на електронну адресу суду від представника Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом надійшов відзив на позовну заяву вх.№12180/23-ел, в якому представник відповідача не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, з наступним обґрунтуванням.

ОСОБА_1 проходив службу у Державній кримінально-виконавчій службі України з 30.11.2008 року (наказ УДЦУВП від 08.12.2008 № 102 о/с) до 14.08.2023, на підставі його рапорту наказом відділу від 14.08.2023 №117 о/с-23 ОСОБА_1 було звільнено зі служби з ДКВС України (через скорочення) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію".

Листом Міністерства юстиції України від 20.05.2022 року №38144/16.3.2/32-22 доведено інформацію про те, що у травні 2022 року відповідно до реєстру змін розподілу показників зведених кошторисів на 2022 рік від 17.05.2022 №53 здійснено перерозподіл та наближення асигнувань в межах виділеного фінансування за КПКВК 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України» КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців» та КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» для забезпечення виплат додаткової винагороди за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Крім того у вищевказаному листі Міністерства юстиції України зазначено, що розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу).

Відповідно до статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку та провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Відділом остаточний розрахунок з позивачем був проведений у серпні 2023 року.

На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає, що у зв'язку з відсутністю фактів порушення прав та законних інтересів під час нарахування та виплати останньому грошової винагороди щодо додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 20.02.2022 року, відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

09 жовтня 2023 року на адресу суду від представника Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом надійшов ідентичний відзив на позовну заяву вх.№85464/23.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Судом встановлено, що на підставі наказу УДЦУВП від 08.12.2008 №102 о/с, ОСОБА_1 прийнятий на роботу на посаду у Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом на посаду молодшого інспектора 1 категорії відділу охорони з 30 листопада 2008 року.

На підставі наказу голови комісії з ліквідації, начальника відділу майора внутрішньої служби Сергія Аракеляна №117 о/с-23 від 14 серпня 2023 року наказано:

Звільнити з 14 серпня 2023 року з Державної кримінально-виконавчої служби України старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 з посади молодшого інспектора 1 категорії відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів відповідно до частини 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Вислуга років станом на день звільнення складає:

у календарному обчисленні: - 14 років 08 місяців 15 днів;

у пільговому обчисленні - 29 років 05 місяців 00 днів.

Вислуга років для виплати вихідної допомоги складає 14 років 08 місяців 15 днів.

Провести відрахування з грошового забезпечення надмірно нарахованої чергової відпустки у кількості 17 діб за час невідпрацьованої частини календарного року.

Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 11.08.2023 року, персональне попередження від 11.08.2023 року №3/3-250.

14 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом з заявою про проведення повного розрахунку при звільненні в частині невиплати йому в день звільнення (14.08.2023) додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі до 30 000,00 грн. пропорційно в розрахунку за місяць, за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року.

Листом відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом №3/4-442 від 25 вересня 2023 року позивачу надано відповідь з наступним обґрунтуванням.

Листом Міністерства юстиції України від 20.05.2022 року №38144/16.3.2/32-22 доведено інформацію про те, що у травні 2022 року відповідно до реєстру змін розподілу показників зведених кошторисів на 2022 рік від 17.05.2022 року №53 здійснено перерозподіл та наближення асигнувань в межах виділеного фінансування за КПКВК 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України» КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців» та КЕКВ 2120 «Нарахування па оплату праці» для забезпечення виплат додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям піл час дії воєнного стану» (із змінами).

Згідно з пунктом 1 Постанови №168 на період дії воєнного стану особам рядового і начальницького складу ДКВС України, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», передбачена додаткова винагорода в розмірі 30 тисяч гривень щомісяця, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 тисяч гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Вказаним листом передбачено, що розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу).

З долучених відповідачем розрахунково-платіжних відомостей за період з 11.03.2022 року по 25.04.2022 року та з 26.04.2022 року по 31.05.2022 року та довідки про нараховані суми за період роботи з 01.02.2022 року по 31.08.2023 року, судом вбачається, що нарахування та виплата додаткової винагороди встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі до 30 000,00 грн. пропорційно в розрахунку за місяць, за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року, здійснювалась наступним чином:

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 31 (робочі дні за березень 2022 року) / 24 години доби = 40,33 грн.

У період з 11.03.2022 року по 31.03.2022 року, за 120 годин фактично відпрацьованого часу) х 40,32 грн. (вартість однієї години роботи за березень 2022 року) = 4839,60 грн.

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 30 (робочі дні за квітень 2022 року) / 24 години доби = 41,67 грн.

У період з 01.04.2022 року по 25.04.2022 року, за 180 годин фактично відпрацьованого часу) х 41,67 грн. (вартість однієї години роботи за квітень 2022 року) = 7500,60 грн.

26 травня 2022 року кошти в сумі 12155,10 грн. були перераховані на банківський рахунок ОСОБА_1 згідно наказу №68 від 25.05.2022 року.

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 30 (робочі дні за квітень 2022 року) / 24 години доби = 41.67 грн.

У період з 26.04.2022 року по 30.04.2022 року, за 20 годин фактично відпрацьованого часу) х 41,67 грн. (вартість однієї години роботи за квітень 2022 року) = 833,40 грн.

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 31 (робочі дні за травень 2022 року) / 24 години доби = 40,32 грн.

У період з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, ОСОБА_1 перебував в черговій відпустці згідно наказу від 19.04.2022 року №45 о/с.

19 серпня 2022 року кошти в сумі 820,90 грн. були перераховані на банківський рахунок ОСОБА_1 згідно наказу №95 від 17.08.2022 року.

ОСОБА_1 вважає протиправними дії посадових осіб Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом щодо відмови йому в нарахуванні та виплаті додаткової винагороди в розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і початкового стану, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану", у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

24 лютого 2022 року Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 року строком на 30 діб.

14 березня 2022 року Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №133/2022 воєнний стан на території України продовжено з 26.03.2022 року строком на 30 діб.

18 квітня 2022 року Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №259/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.04.2022 року строком на 30 діб.

17 травня 2022 року Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №341/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.05.2022 року строком на 90 діб.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнята постанова №168, пунктом 1 якої (в первинній редакції, в редакції чинній на момент спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 5 зазначеної Постанови №168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

У подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року №400, при цьому вказані зміни застосовувались з 24 лютого 2022 року, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним 30000 гривень щомісячно та 100000 гривень особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 217 від 07.03.2022 року внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", виключивши в абзаці першому слова (крім військовослужбовців строкової служби).

Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №217 від 07 березня 2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Згідно до постанови Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 року внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", доповнивши абзац перший після слів та поліцейським словами, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка".

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №350 від 22 березня 2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №754 від 01.07.2022 року внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в абзаці першому слова, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка" замінено словами, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);

після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць).

Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 червня 2022 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07 липня 2022 року внесені наступні зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану":

У пункті 1:

1) в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до пункту 1 Постанови №168 (в чинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно із пунктами 2-1, 3 Постанови №168 (в чинній редакції) встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

На період дії воєнного стану, який було запроваджено Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, та в подальшому строк дії воєнного стану в Україні було продовжено, співробітникам Державної кримінально-виконавчої служби Постановою №168 передбачена виплата додаткової винагороди.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06 березня 2022 року "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка" затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №213-р від 11.03.2022 року внесено зміни у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України №204-р від 06 березня 2022 року та доповнено його позицією - Дніпропетровська область.

З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Таким чином, позивач має право на отримання додаткової винагороди у спірний період в розмірі 30000 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць (за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця).

Зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 змін до постанови №168 в частині визначення розміру додаткової винагороди до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць замість 30000 гривень щомісячно не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом пропорційність із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

Розмір додаткової винагороди особам рядового та начальницького складу, які несуть службу в органах та установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу).

Суд також керується висновками викладеними Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 21 вересня 2023 року в справа № 260/3564/22, яка є зразковою справою для подібних правовідносин.

З долучених відповідачем розрахунково-платіжних відомостей за період з 11.03.2022 року по 25.04.2022 року та з 26.04.2022 року по 31.05.2022 року, та довідки про нараховані суми за період роботи з 01.02.2022 року по 31.08.2023 року, судом вбачається, що нарахування та виплата додаткової винагороди встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі до 30 000,00 грн. пропорційно в розрахунку за місяць, за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року, здійснювалась наступним чином:

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 31 (робочі дні за березень 2022 року) / 24 години доби = 40,33 грн.

У період з 11.03.2022 року по 31.03.2022 року, за 120 годин фактично відпрацьованого часу) х 40,32 грн. (вартість однієї години роботи за березень 2022 року) = 4839,60 грн.

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 30 (робочі дні за квітень 2022 року) / 24 години доби = 41,67 грн.

У період з 01.04.2022 року по 25.04.2022 року, за 180 годин фактично відпрацьованого часу) х 41,67 грн. (вартість однієї години роботи за квітень 2022 року) = 7500,60 грн.

26 травня 2022 року кошти в сумі 12155,10 грн. були перераховані на банківський рахунок ОСОБА_1 згідно наказу №68 від 25.05.2022 року.

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 30 (робочі дні за квітень 2022 року) / 24 години доби = 41.67 грн.

У період з 26.04.2022 року по 30.04.2022 року, за 20 годин фактично відпрацьованого часу) х 41,67 грн. (вартість однієї години роботи за квітень 2022 року) = 833,40 грн.

- 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди) / 31 (робочі дні за травень 2022 року) / 24 години доби = 40,32 грн.

У період з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, ОСОБА_1 перебував в черговій відпустці згідно наказу від 19.04.2022 року №45 о/с.

19 серпня 2022 року кошти в сумі 820,90 грн. були перераховані на банківський рахунок ОСОБА_1 згідно наказу №95 від 17.08.2022 року.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем було здійснено нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди пропорційно відпрацьованого часу в розрахунку на місяць, що підтверджується розрахунково-платіжними відомостями, наявними в матеріалах справи.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно було розраховано розмір додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" №168 від 28.02.2022 року.

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивач звільнений від сплати судового збору, у зв'язку з чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник