Рішення від 27.10.2023 по справі 160/18159/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2023 року Справа № 160/18159/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування наказу,-

УСТАНОВИВ:

21.07.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 військової частини НОМЕР_1 , третя особа: Покровсько-Тернівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просить:

- визнати протиправним призов позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на військову службу під час мобілізації;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2022 р. № 4 в частині призначення ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 мобілізований для проходження військової служби на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 р. «Про загальну мобілізацію» та відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. старшого солдата запасу ОСОБА_1 до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом призначено до військової частини НОМЕР_1 на посаду стрільця 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 3 стрілецької роти, ВОС-100915А, шпк «солдат». Позивач згоди на проходження військової служби не давав, на військову службу у встановленому порядку територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не призивався. Накази командира військової частини НОМЕР_1 стосовно позивача винесені всупереч його волі, без його відання, незаконно. Контракту про проходження військової служби позивач не укладав. Права позивача були грубо порушені внаслідок протиправного примусу до військової служби ІНФОРМАЦІЯ_2 та військовою частиною НОМЕР_1 . Військово-лікарську комісію при здійсненні призову на військову службу позивач не проходив, що свідчить про відсутність документів про визначення стану здоров'я позивача та визначення ступеня придатності його до військової служби. В зв'язку з наведеним, наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2022 р. № 4 в частині призначення ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

04.08.2023 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив проти позову. Відповідач проти позову заперечував, просив адміністративний позов залишити без розгляду. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне.

Позивач оскаржує наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2022 р. № 4. При цьому, позивач звернувся до суду з даним позовом 17.07.2023 р. Оскільки цей спір виник з приводу проходження публічної служби, до зазначених правовідносин застосовується місячний строк звернення до адміністративного суду. З оскаржуваним наказом позивача було ознайомлено 14.03.2023 р., що підтверджується рапортом позивача про прийом посади, відміткою у військовому квитку ОСОБА_1 , відомістю про нараховане грошове забезпечення.

При цьому, відповідачем не надано доказів ознайомлення позивача з оскаржуваним наказом.

Доводи відповідача стосовно нарахування позивачу грошового забезпечення військовою частиною НОМЕР_1 не приймаються судом до уваги.

Нарахування заробітної плати військовою частиною НОМЕР_2 не можна вважати доказом повідомлення особи про зарахування до списків військової частини та призначення на посаду та вказане не свідчить про ознайомлення позивача з відповідним наказом військової частини.

Доводи відповідача про ознайомлення позивача з наказом військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2022 р. №4 в зв'язку зі складанням позивачем рапорту про прийняття справ та посади від 14.03.2022 р. не приймаються судом до уваги.

На копії рапорту, яка міститься в матеріалах справи, відсутня відмітка про реєстрацію рапорту в військовій частині НОМЕР_1 , тобто, з наданої до суду копії рапорту не можливо встановити факт його надходження до військової частини, дату надходження.

Таким чином, відповідачем не доведено ознайомлення позивача з оскаржуваним наказом.

Також, належним ознайомленням з наказом є надання копії (витягу) з наказу особі під підпис.

Вказаних доказів надано не було.

Доводи відповідача щодо наявності у військовому квитку позивача запису про призначення на посаду в військовій частині НОМЕР_1 не враховуються судом.

Вказаний запис у військовому квитку не є доказом ознайомлення позивача з наказом, який став підставою для вчинення цього запису.

Також, у військовому квитку позивача Серії НОМЕР_3 дійсно міститься запис: « НОМЕР_4 стрілець 14.03.22 №4.

При цьому, вказаний запис не скріплений печаткою військової частини НОМЕР_1 та підписом посадової особи.

Також, судом враховується введення на території України воєнного стану та перебування позивача в складі Збройних Сил України.

Таким чином, клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

21.08.2023 р. засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшли пояснення на адміністративний позов. В поясненнях зазначено наступне.

Мобілізаційного розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 не надавалось.

В розпорядженні Покровсько-Тернівського РТЦК та СП довідка військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 медичного огляду під час його призову за мобілізацією не перебуває.

Виходячи з того, що в розпорядженні Покровсько-Тернівського РТЦК та СП довідка військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 медичного огляду під час його призову за мобілізацією відсутня, відповідно в протоколі засідання ВЛК (витяг з Книги протоколів) про ступінь придатності до військової служби відомості відносно ОСОБА_1 відсутні.

Додатково зазначено, що ОСОБА_1 до 14.03.2023 року перебував на військовому обліку військовозобов'язаних Покровсько-Тернівського РТЦК та СП, як придатний за станом здоров'я. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 про зміни у стані свого здоров'я у встановлений законодавством термін ІНФОРМАЦІЯ_3 не повідомляв.

11.09.2023 р. від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі, в яких зазначено, що при прийомі на посаду ОСОБА_1 були витримані всі вимоги чинного законодавства, які регламентують питання щодо проходження військової служби громадянами України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 р. залучено до участі у справі як відповідача-2 Покровсько-Тернівський РТЦК та СП та витребувано у відповідача-2 додаткові докази по справі, зупинено провадження у справі.

23.10.2023 р. від відповідача-2 надійшли пояснення на виконання вимог ухвали суду від 03.10.2023 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 р. поновлено провадження у справі.

25.10.2023 р. від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено про те, що позивача було призначено до військової частини НОМЕР_1 14.03.2022 р., а мобілізовано ІНФОРМАЦІЯ_3 18.03.2022 р., тобто після того, як позивач був зарахований до списків військової частини.

Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно з 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», відповідно до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом нижчепойменованих осіб рядового, сержантського та старшинського складу вважати призначеними до військової частини НОМЕР_1 :

- п. 251 старшого солдата запасу ОСОБА_1 стрільцем другого стрілецького відділення третього стрілецького взводу третьої стрілецької роти, ВОС - 100915А, шпк «солдат».

Вважати таким, що з 14.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

На час звернення з адміністративним позовом ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Не погоджуючись з наказом військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині зарахування до списків військової частини та призначення на посаду, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Згідно до ч. 6 ст. 2 вказаного закону України визначено види військової служби:

строкова військова служба;

військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

військова служба за контрактом осіб рядового складу;

військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти;

військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 64/2022», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 рокута в подальшому строк дії воєнного стану в Україні було продовжено.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

Згідно до ч. 1 ст. 24 вказаного закону України початком проходження військової служби вважається:

1) день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту - для громадян, призваних на строкову військову службу;

2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації;

3) день призначення на посаду курсанта закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних;

4) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;

5) день зарахування до списків особового складу військової частини - для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

6) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - для громадян України, які зараховані до військового оперативного резерву після їх звільнення з військової служби та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до п. 2 розділу І Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять:

військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти);

військову службу за контрактом осіб рядового складу;

військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

За призовом громадяни проходять:

строкову військову службу;

військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;

військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

За приписами статті 1 Закону України "Про оборону України" від 6 грудня 1991 року № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно до ч. 3 ст. 22 вказаного закону України під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до ч. 5 ст. 22 зазначеного Закону України призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно до п. 8 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Спірні правовідносини врегульовано, в тому числі, Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 р., прийнятим на виконання вимог Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до норми п.1.2 глави 1 розділу І Положення військово-лікарська експертиза це зокрема медичний огляд військовослужбовців з метою визначення ступеня їх придатності до військової служби.

Відповідно до п. 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Згідно до п. 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до п. 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Згідно до п. 3.2 глави 3 розділу ІІ Положення військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до п. 3.4 глави 3 розділу ІІ Положення перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

Згідно до п.п. 3.5, 3.6 глави 3 розділу ІІ Положення до початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Відповідно до п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Відповідно до абз. 1, 2 п. 225 розділу ХІІ Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється:

у мирний час та під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 1 частини четвертої, пунктами 1, 2 частини п'ятої, пунктами 1, 2 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу":

у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них;

під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу":

у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оцінюючи усі докази по справ у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», відповідно до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом нижчепойменованих осіб рядового, сержантського та старшинського складу вважати призначеними до військової частини НОМЕР_1 :

- п. 251 старшого солдата запасу ОСОБА_1 стрільцем другого стрілецького відділення третього стрілецького взводу третьої стрілецької роти, ВОС - 100915А, шпк «солдат».

Вважати таким, що з 14.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

Правомірність вказаного наказу є предметом спору в даній справі.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 р., від 13.09.2023 р. зобов'язано військову частину НОМЕР_1 надати:

- копії документів, на підставі яких ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ;

- копію припису про проходження позивачем служби у військовій частині НОМЕР_1 ;

- копії всіх наказів військової частини НОМЕР_1 по особовому складу, по стройовій частині стосовно проходження військової служби ОСОБА_1 , а саме: зарахування до списків особового складу військової частини, призначення на посади, переміщення по службі, зарахування у розпорядження тощо.

- докази ознайомлення позивача з наказами військової частини НОМЕР_1 .

На виконання вимог ухвал суду військовою частиною НОМЕР_1 надано, зокрема:

- витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р.;

- поіменний список військовозобов'язаних, які призвані і відправлені Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;

- рапорт ОСОБА_1 від 14.03.2022 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 р. витребувано від Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки:

- копію мобілізаційного розпорядження та документа, що підтверджує отримання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 мобілізаційного розпорядження;

- довідку військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 в приміщенні Покровсько-Тернівського РТЦК та СП медичного огляду під час його призову за мобілізацією з додатком на якому містяться відмітки лікарів про проходження огляду та визначення стану придатності до військової служби;

- документ, що підтверджує факт вручення ОСОБА_1 копії довідки ВЛК;

- протокол засідання ВЛК (витяг з Книги протоколів) щодо ОСОБА_1 про ступінь придатності до військової служби (Згідно із пунктом 22.2 глави 22 розділу II Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії);

- картку професійного відбору кандидата ОСОБА_1 , (згідно форми затвердженої наказом начальника Дніпропетровського ОТЦК та СП від 14.06.2022р. №259 та картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 .

На виконання вимог ухвали суду Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано наступні пояснення:

«Мобілізаційного розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 не надавалось.

В розпорядженні Покровсько-Тернівського РТЦК та СП довідка військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 медичного огляду під час його призову за мобілізацією не перебуває.

Виходячи з того, що в розпорядженні Покровсько-Тернівського РТЦК та СП довідка військово-лікарської комісії про проходження ОСОБА_1 медичного огляду під час його призову за мобілізацією відсутня, відповідно в протоколі засідання ВЛК (витяг з Книги протоколів) про ступінь придатності до військової служби відомості відносно ОСОБА_1 відсутні.

У військовому квитку ОСОБА_1 . Серії НОМЕР_3 на сторінці 19 в розділі V Відмітки про видачу та вилучення мобілізаційних розпоряджень відсутні відомості про видачу мобілізаційних розпоряджень, скріплені печатками та підписами відповідальних осіб.

Також, у військовому квитку позивача на сторінці 22 в розділі VІ Відмітки про військовий облік міститься відмітка про зняття позивача 18.03.2022 р. з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На виконання вимог ухвал Дніпропетровського окружного адміністративного суду про витребування доказів військовою частиною НОМЕР_1 надано, зокрема, поіменний список військовозобов'язаних, які призвані і відправлені Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2022 р. № 3/808 Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки призвані і відправлені у складі команди № НОМЕР_1 , порядок відправки автотранспортом, маршрут руху ІНФОРМАЦІЯ_3 АДРЕСА_1 старший матрос ОСОБА_1 .

Поіменний список містить печатку Покровсько-Тернівського РТЦК та СП та підпис відповідальної особи: начальник збірного пункту майор ОСОБА_2 .

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 р. витребувано від Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки наступні відомості:

- чи призивався Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки на військову службу ОСОБА_1 ;

- чи приймались Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки рішення (накази) про мобілізацію ОСОБА_1 ;

- докази в обґрунтування правомірності призову ОСОБА_1 на військову службу Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки;

- пояснення, на якій підставі ОСОБА_1 направлений Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки до військової частини НОМЕР_1 згідно поіменного списку від 18.03.2022 № 3/808;

- докази в обґрунтування правомірності направлення ОСОБА_1 . Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки до військової частини НОМЕР_1 на підставі поіменного списку від 18.03.2022 № 3/808;

- копію особової справи ОСОБА_1 .

На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 р. Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано, зокрема:

- витяг з наказу начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу» із додатком витягом із поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у складі команди НОМЕР_1 ;

- копію облікової картки.

Відповідно до наказу начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу» зобов'язано заступника начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки - начальника мобілізаційного відділення призвати та направити для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені у складі команди НОМЕР_1 - додаток до наказу.

В витягу із поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у складі команди НОМЕР_1 , який є додатком до наказу від 18.03.2023 р. № 103, зазначено п. 96 старший матрос ОСОБА_1 .

Відповідно до облікової картки ОСОБА_1 призваний за мобілізацією наказом начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 ОСОБА_3 та знятий з обліку в Покровсько-Тернівському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки 18.03.2022 р.

Крім того, Покровсько-Тернівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано пояснення, що наказ начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу» в частині, що стосується позивача, прийнятий на підставі наказу командира НОМЕР_5 окремого батальйону територіальної оборони від 14.03.2022 р. №4.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу мобілізаційне розпорядження не надавалось, позивач на проходження військово-лікарської комісії не направлявся, відомості про проходження ОСОБА_1 медичного огляду під час його призову за мобілізацією та про ступінь придатності до військової служби також відсутні у відповідача-2.

Також відсутні в матеріалах справи докази направлення ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії військовою частиною НОМЕР_1 , відомості про проходження ОСОБА_1 медичного огляду під час його призову за мобілізацією та про ступінь придатності до військової служби військовою частиною НОМЕР_1 також не надані.

Законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовозобов'язаних ВЛК, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань. Медичний огляд військовозобов'язаних повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров'я особи.

При цьому, суд розуміє навантаження на ВЛК в період воєнного стану в Україні та складнощі зі значним об'ємом інформації, проте жодним законодавчим актом не передбачено можливості уникнення процедури проходження ВЛК військовозобов'язаним та не спрощено процедуру проведення огляду, мотивувань, об'єктивності і такі ризики не можна з держави перекладати на військовозобов'язаного, оскільки дії суб'єкта владних повноважень повинні викликати довіру і повагу суспільства, в тому числі військовослужбовців, які захищають Батьківщину. На переконання суду, відсутність огляду або необ'єктивний огляд ВЛК під час воєнного стану може створювати ризики як для особи, так і для інших осіб, які можуть взаємодіяти з особою, яка не оглянута належним чином.

В силу норми ч. 2 ст. 19 Конституції України, суб'єкти владних повноважень мають право діяти виключно на підставі та в межах повноважень, передбачених діючим законодавством.

Військовою частиною НОМЕР_1 не надано жодних документів на підтвердження наявності підстав для зарахування позивача до списків особового складу військової частини та призначення на посаду.

Крім того, судом встановлено розбіжності в доказах, наданих відповідачами. Так, в копії наказу №4 від 14.03.2022 р., наданій військовою частиною НОМЕР_1 , зазначено про призначення позивача до військової частини НОМЕР_1 - п. 251 наказу. При цьому, в копії наказу №4 від 14.03.2022 р., наданій ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказано про призначення позивача - п. 51 наказу.

Суд позбавлений можливості визначити, який номер пункту є вірним, оскільки обидві копії завірені належним чином печаткою установи та підписом відповідальної особи.

Таким чином, військовою частиною НОМЕР_1 не надано доказів на підтвердження правомірності наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині вважати призначеним до військової частини НОМЕР_1 :

- п. 251 (п. 51) старшого солдата запасу ОСОБА_1 стрільцем другого стрілецького відділення третього стрілецького взводу третьої стрілецької роти, ВОС - 100915А, шпк «солдат».

Вважати таким, що з 14.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.

В зв'язку з наведеним, наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині п. 251 (п.51) вважати призначеним до військової частини НОМЕР_1 старшого солдата запасу ОСОБА_1 стрільцем другого стрілецького відділення третього стрілецького взводу третьої стрілецької роти, ВОС - 100915А, шпк «солдат». Вважати таким, що з 14.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою - не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесений відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, визначений законодавством та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо наказу начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені у складі команди НОМЕР_1 старшого матроса ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Чинним законодавством, яким врегульовано процедуру призову військовозобов'язаних на військову службу, не передбачено можливості здійснення РТЦК та СП призову військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації на підставі наказу командира військової частини.

Крім того, судом встановлено протиправність наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині, що стосується позивача.

Таким чином, наказ начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені у складі команди НОМЕР_1 старшого матроса ОСОБА_1 - не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесений відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, визначений законодавством та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahalv. theUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки, рішення відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки судом встановлено протиправність наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині п. 251 (п. 51) вважати призначеним до військової частини НОМЕР_1 старшого солдата запасу ОСОБА_1 стрільцем другого стрілецького відділення третього стрілецького взводу третьої стрілецької роти, ВОС - 100915А, шпк «солдат». Вважати таким, що з 14.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправним призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на військову службу під час мобілізації; скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині, що стосується позивача, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В зв'язку з встановленням судом протиправності призову ОСОБА_1 на військову службу та наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 4 від 14.03.2022 р. в частині призначення позивача до військової частини НОМЕР_1 , позивач має бути звільнений з військової служби.

З норм Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України вбачається, що повноваження на звільнення позивача з військової служби має командир військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та звільнити ОСОБА_1 з військової служби.

Також, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати наказ начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені у складі команди НОМЕР_1 - старшого матроса ОСОБА_1 .

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Суд враховує й те, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на військову службу під час мобілізації.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2022 р. № 4 (по стройовій частині) в частині п. 251 (п.51) - вважати призначеним до військової частини НОМЕР_1 старшого солдата запасу ОСОБА_1 стрільцем другого стрілецького відділення третього стрілецького взводу третьої стрілецької роти, ВОС - 100915А, шпк «солдат». Вважати таким, що з 14.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.03.2023 р. № 103 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені у складі команди НОМЕР_1 - старшого матроса ОСОБА_1 .

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та звільнити ОСОБА_1 з військової служби.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук