Рішення від 27.11.2023 по справі 347/2593/23

Справа № 347/2593/23

Провадження № 2/347/625/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2023 року м. Косів

Косівський районний суд, Івано-Франківської області в складі:

Головуючої - судді: Крилюк М.І.,

секретаря: Лазорик Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Косів цивільну справу за ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів,-

Встановив :

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення аліментів, мотивуючи свої вимоги тим, що перебуваючи з відповідачем у шлюбі у них народилася одна дитина, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина проживає разом із нею та знаходяться на її утриманні і вихованні. В серпні 2022 року відповідач виїхав за кордон, та у перших пів року надавав їй допомогу на утримання дитини, а саме висилав одяг та солодощі. На даний час відповідач свого обов'язку приймати участь в утриманні дитини передбаченого ст.180 СК України, добровільно не виконує, а сама вона не має змоги належним чином забезпечити дітей. У зв'язку із чим вимушена звернутися до суду.

Просить стягнути із відповідача аліменти на утримання дитини в твердій грошовій сумі по 3000 грн , щомісячно до досягнення нею повноліття.

Позивачка подала до суду заяву в якій просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не подавав, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причина неявки суду невідома а тому, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення, на підставі наявних у справі доказів, відповідно до статті 280 ЦПК України.

Відповідно до ст. 281 ЦПК України Косівський районним судом Івано-Франківської області була постановлена ухвала від 27.11.2023 року про заочний розгляд справи.

Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

Відповідно із ст.180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

З матеріалів справи вбачається, що за час перебування сторін в справі у шлюбі у них народилась одна дитина, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копією свідоцтва про народження дитини (а.с.6) стверджується, що батьком дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 являється ОСОБА_2 , відповідач в цій справі.

Із долученого до матеріалів справи копії свідоцтва про шлюб (а.с.5) вбачається що між сторонами в справі 07.07.2015 року зареєстровано шлюб у виконкомі Рожнівської сільської ради Косівського району .

В підтвердження утримання неповнолітньої дитини позивачкою в справі долучено довідку про склад сім'ї Рожнівської сільської ради за №661/08-08 від 13.09.2023 року (а.с.8)

Згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

А згідно зі ст. 8 Закону України „Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Як встановлено в судовому засіданні неповнолітня дитина: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 на даний час знаходиться повністю на утриманні матері ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.2 ст.182 СК України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Згідно з ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Таким чином, відповідач зобов'язаний утримувати свою малолітню дитину до досягнення нею повноліття.

Суд при визначенні розміру аліментів враховує, що відповідач в справі є молодого віку працездатною особою, яка має можливість працевлаштуватись, є фізично здоровим а також відсутність відомостей про інших утриманців.

Частинами 1, 2 ст.184 СК України визначено, що суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача слід стягувати аліменти на користь позивачки в справі на утримання дитини в твердій грошовій сумі в заявленому нею розмірі по 3000 грн на дитину щомісячно до досягнення нею повноліття, але не менше 50 % прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку.

Згідно ст.191 СК України аліменти на дітей присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, тому аліменти слід присудити з 14.09.2023р., тобто з дня пред'явлення позивачкою позову.

Крім цього, враховуючи норми ст.141 ЦПК України, з відповідача слід стягнути судовий збір.

На підставі наведеного, ст.ст.141, 180-185, 191 СК України та керуючись ст.ст. 263-265, 280-282 ЦПК України, суд , -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягувати із ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер невідомий) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП НОМЕР_1 . жительки АДРЕСА_2 на утримання: дочки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошовій сумі по 3000 гривень щомісячно але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути із ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 - 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн.60коп судового збору, отримувач коштів: : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України ).

Стягнення аліментів розпочати з 14.09.2023р.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя М.І.Крилюк

Попередній документ
115188524
Наступний документ
115188526
Інформація про рішення:
№ рішення: 115188525
№ справи: 347/2593/23
Дата рішення: 27.11.2023
Дата публікації: 28.11.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Косівський районний суд Івано-Франківської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (14.05.2024)
Дата надходження: 14.09.2023
Предмет позову: про стягнення аліментів
Розклад засідань:
13.10.2023 10:00 Косівський районний суд Івано-Франківської області
27.11.2023 10:00 Косівський районний суд Івано-Франківської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
КРИЛЮК МАРІЯ ІВАНІВНА
суддя-доповідач:
КРИЛЮК МАРІЯ ІВАНІВНА
відповідач:
Сташків Ігор Володимирович
позивач:
Сташків Маріанна Ярославівна