Справа № 643/11397/23
Провадження № 3/643/4394/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2023 м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ
Обставини адміністративного правопорушення, визнані судом доведеними
ОСОБА_1 14.10.2023 о 19-30 год. за адресою: АДРЕСА_2 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме: хапав за руки, пнув ногою в стегно та вдарив рукою в обличчя, при цьому ображав нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному та психологічному здоров'ю потерпілої.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує ч. 1 ст. 173-2 КУпАП як вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення діянь фізичного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень), внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному здоров'ю потерпілої, а також умисне вчинення діянь психологічного характеру (образи), внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.
Пояснення учасників справи
ОСОБА_1 у судовому засіданні 20.11.2023 свою вину у вчиненні вказаного вище правопорушення визнав у повному обсязі, щиро розкаявся. Зазначив, що дійсно вчинив правопорушення за вказаних вище обставин, про що сильно шкодує.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні зазначила, що примирилась з ОСОБА_1 та просить звільнити його від відповідальності з наведених нижче підстав.
Застосовне законодавство
Відповідно до ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства належать забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Положеннями ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Верховним Судом неодноразово зазначалось, що заходи примусу повинні ґрунтувалося на засадах законності, гуманізму, індивідуалізації та сприяти досягненню справедливого балансу між правами і свободами людини та захистом інтересів держави й суспільства (постанови від 31.01.2023 у справі № 759/6139/22, від 27.10.2022 у справі № 546/526/18, від 30.11.2022 у справі № 379/1657/18).
Позиція суду
Крім пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , наданих суду, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 229055 від 14.10.2023, згідно якого ОСОБА_1 вчинив правопорушення за вказаних вище обставин;
- даними заяви та письмових пояснень ОСОБА_2 від 14.10.2023, згідно яких її чоловік ОСОБА_1 вчинив відносно неї домашнє насильство за вказаних вище обставин;
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд вважає доведеною поза розумним сумнівом вину ОСОБА_1 у вчиненні вказаного вище правопорушенні.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для накладення адміністративного стягнення, суд керується таким.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні 20.11.2023 зазначила, що із ОСОБА_1 проживає разом вже 40 років, вони завжди підтримували один одного, турбувались один про одного та не зможуть вижити поодинці. Вона вже давно примирилась з ОСОБА_1 та пробачила його. ОСОБА_1 отримує пенсію в розмірі 3200,00 грн., вона - в розмірі 2520,00 грн. Інші доходи в їх сім'ї відсутні. Їх сім'я перебуває у дуже скрутному матеріальному становищі - грошових коштів не витрачає навіть на найнеобхідніше. Так, вони завжди користувались можливістю отримати безкоштовне харчування та обіди у волонтерів, оскільки їх доходів на повноцінне харчування не вистачає. Коли у неї ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати, вона та ОСОБА_1 були вимушені позичити грошові кошти на похорони, оскільки власних коштів в них не було. Вказані борги вони ще не повернули. Ураховуючи наведене, накладення на ОСОБА_1 стягнення навіть у виді мінімального штрафу та стягнення з нього судового збору, стане непосильним фінансовим тягарем для їх родини та позбавить засобів до існування не тільки ОСОБА_1 , а і її також, оскільки в них спільний бюджет та спільні витрати. Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_2 , не стримуючи сліз, просила не накладати стягнення на її чоловіка ОСОБА_1 .
Ураховуючи похилий вік ОСОБА_1 , якому виповнився 71 рік, його щире каяття, позицію потерпілої ОСОБА_2 , яка примирилась з чоловіком та вибачила його, інші обставини справи, суд вважає за можливе на підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На переконання суду, таке звільнення від адміністративної відповідальності, з урахуванням конкретних обставин даної справи, відповідатиме засадам гуманізму, індивідуалізації та сприятиме досягненню справедливого балансу між правами і свободами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та захистом інтересів держави й суспільства
Керуючись ст. 33-35, 40-1, 251-252, 279, 283-285 КУпАП
ПОСТАНОВИВ
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і обмежитись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Московський районний суд м. Харкова - особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя Д.А. Крівцов