Справа № 473/6154/23
ПОСТАНОВА
іменем України
"24" листопада 2023 р. місто Вознесенськ
Суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Зубар Н.Б., за участю секретаря судових засідань Казарєз К.А., особи, яка притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Вознесенська Миколаївської області, громадянин України, військовий пенсіонер, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає АДРЕСА_2 , обліковий номер картки платника податків НОМЕР_1
ВСТАНОВИВ:
У протоколі про адміністративне правопорушення серія ААД №481757 від 03.11.2023 року поліцейським Бойчук М., який склав цей протокол, зазначено, що: «03.11.2023 року 18 год. 00 хв. в м.Вознесенську по вул.Осипенко, 44 водій ОСОБА_1 керував Т/З SKODA YETI д/н НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у медичному закладі у лікаря нарколога зі згоди водія у встановленому законом порядку. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується висновком КП «КНП ВБЛ» ВМР щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №105 від 03.11.2023 року».
В протоколі вказано, що він складений о 21.03 год.
Згідно вказаного протоколу особу водія встановлено за посвідченням водія НОМЕР_3 вид. ДАІ ГУ УМВС. 21.11.2006 р., яке було вилучено.
Посадовою особою поліції, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 були кваліфіковані як порушення п.2.9 а) Правил дорожнього руху України та за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 вказав, що вину у вчиненому ним ДТП він визнає, вказав, що рухався по вул.Київській та повернув в бік меблевої фабрики. При повороті із світлофора зачепив авто потерпілого лівою стороною. Потерпілий став вимагати гроші, 1500 доларів. Не зійшлися на розмірі відшкодування. Тому викликали поліцію. Поліція приїхала через хвилин 40. Потерпілий вже не хотів - казав давай 700 баксів, проте поліцейський вказав, що пише протокол.
ОСОБА_1 вказав, що поліцейський пропонував йому пройти освідування на місці, проте він не погодився, так як не довіряє їм, тому вони поїхали до лікарні. Проте з моменту ДТП та до освідування в лікарні пройшло багато часу, більше 2 годин.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД №481757 від 03.11.2023 року долучені диски з відеозаписами.
На відеозаписі видно, що поліція почала фіксувати правопорушення о 19.12 год. (час виявлення правопорушення). А до лікарні водія доставили о 21.27 год. Освідування ж в лікарні розпочалося аж в 21.43 год.
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_2 , які ті надав поліції, він на своєму автомобілі рухався в м.Вознесенську по вул.Осипенко. На перехресті через світлофор на червоне світло він зупинився, а автомобіль, який рухався в зустрічному напрямку «Шкода» виїхав за межі своєї смуги руху та допустив зіткнення з його автомобілем. Внаслідок ДТП автомобіль потерпілого отримав механічні пошкодження. Вказав, що інший водій знаходився в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_2 зазначив, що в його автомобілі окрім нього знаходилась дружина та двоє дітей до 5 років, всі дуже перелякалися і мають нервове ушкодження. Водію було запропоновано продути алктестер і медичне освідування на стан алкогольного сп'яніння та водій відмовився. Вказано, що внаслідок ДТП тілесних ушкоджень немає ні у кого.
В бланку письмових пояснень водія ОСОБА_1 зазначено, що він пояснення надасть в суді.
До справи долучено висновок КП «КНП ВБЛ» ВМР щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №105 від 03.11.2023 року, згідно з яким 03.11.2023 року, дата і час огляду 03.11.2023 року о 23-20 год., направлено на огляд 03.11.2023 року о 23-20 год., лікарем ОСОБА_3 вказано, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, суд враховує, що ч.1 ст.251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, у даному випадку на органи Національної поліції.
В судовому засіданні було оглянуто відеозапис, зроблений співробітниками поліції. Із запису вбачається, що відносно ОСОБА_1 було складено протокол за ст.124 КУпАП та окрім того він пройшов освідування в лікарні. З відео видно, що між виявленням правопорушення та освідування водія в лікарні пройшло більше ніж дві години.
Відповідно до п.2.9 а) постанови Кабінету Міністрів України «Про правила дорожнього руху» №1306 від 10.10.2001 року: «2.9. Водієві забороняється: а) керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, суд враховує що ч.1 ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений:
- ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року №1395, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 р. за №1408/27853 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі»;
- «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року за №1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 11.11.2015 року за №1413/27858;
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 року №476, від 28 жовтня 2015 року №888.
Згідно ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобомна стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'яне пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення оглядуз метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103: «2. Огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у
поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
3.Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
7. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав».
При складанні висновку стосовно ОСОБА_1 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виданого лікарем КП «КНП ВБЛ» - порушено вимоги п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 та ч.4 ст.266 КУпАП та огляд проведено з порушенням визначеного законом двохгодинного проміжку часу. Це відповідно тягне недійсність такого огляду на підставі ч.5 ст.266 КУпАП.
Так в протоколі серія ААД №481757 від 03.11.2023 року поліцейським, який склав цей протокол, зазначено, що правопорушення сталося 03.11.2023 року 18 год. 00 хв., протокол складено о 21.03 год. (тобто до закінчення освідування в лікарні), тоді як огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння було проведено у КП «КНП ВБЛ» ВМР та згідно висновку №105 дата і час огляду 03.11.2023 року о 23-20 год., направлено на огляд 03.11.2023 року о 23-20 год., лікарем ОСОБА_4 вказано, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином правопорушення сталося о 18 год. 00 хв., виявлено о 19.12 год., а огляд водія проведено 03.11.2023 року о 23-20 год. Більше ніж через дві години з моменту події без доказів поважних причин такого.
Положеннями ч.1 ст.11 Загальної Декларації прав людини від 10.12.1948 р. та ч.2 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 01.11.1950 р. передбачено, кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Аналогічна норма міститься й в ст.62 Конституції України.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки належних, допустимих та несуперечливих доказів умисного вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме перебування ним в стані алкогольного сп'яніння, - суду не надано, а суд не уповноважений збирати докази на підтвердження вини ОСОБА_1 , при складанні протоколу не дотримані вимоги ч.4 ст.266 КУпАП в частині часу можливого освідування особи - не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, що відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП тягне недійсність такого огляду, тому на підставі положень ст.247 КУпАП провадження у справі відносно нього слід закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст.130, п.1 ч.1 ст.247, 283-285 КпАП України, суд
ПОСТАНОВИВ:
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Повернути ОСОБА_1 посвідчення водія НОМЕР_3 вид. ДАІ ГУ УМВС. 21.11.2006 р., яке було вилучено.
Постанова може бути оскаржена через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.Б.Зубар