Рішення від 13.11.2023 по справі 905/1215/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

_____________________________________________________________________________

РІШЕННЯ

іменем України

13.11.2023р. Справа №905/1215/23 Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» м.Київ

до відповідача Публічного акціонерного товариства "ДОНБАСЕНЕРГО" м.Краматорськ (код ЄДРПОУ 23343582)

про стягнення 2 173 042,09 грн, -

Представники сторін:

Представник позивача: Бова Я.О. (адвокат) в режимі відеоконференції

Представник відповідача: Жукова Л.А. (адвокат) в режимі відеоконференції

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» м.Київ (далі - ПАТ "НАК "Укренерго") звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДОНБАСЕНЕРГО" м.Краматорськ (далі- ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО") про стягнення 2 173 042,09 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на несвоєчасну оплату послуг наданих ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" компанією «Укренерго», за період з вересня 2022 по червень 2023, у зв'язку з чим, було нараховано штрафні санкції у вигляді інфляційних втрат в розмірі 1 583 884, 81 грн. та 3 % річних у розмірі 589 157, 28 грн.

Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.09.2023 для розгляду даної справи визначено суддю Зекунова Е.В.

Ухвалою від 11.09.2023 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» м.Київ до відповідача Публічного акціонерного товариства "ДОНБАСЕНЕРГО" м.Краматорськ залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

18.09.2023 до суд від позивача надішли документи на усунення недоліків поданої до суду позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 21.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1215/23, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 23.10.2023 року об 11:00 год., яке відбудеться у приміщенні суду, зал судового засідання №412.

06.10.2023 від представника відповідача надійшла заява №2023/10-06 від 06.10.2023. про продовження процесуального строку, яка обґрунтована значним обсягом позову, а його аналіз та здійснення контррозрахунку потребують додаткового часу.

Станом на дату підготовчого засідання 23.10.2023 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд прийняти цей відзив, долучити відзив на позовну заяву до матеріалів справи, врахувати під час судового розгляду; у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Відзив на позовну заяву з доданими до нього документами надіслано на електронну пошту Позивача - nec-kanc@ua.energy.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.10.2023 закрито підготовче засідання, розгляд справи по суті призначено на 13.11.2023 року об 11:0 год., яке відбудеться у приміщенні суду, зал судового засідання № 412.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.11.2023 було визначено проводити судове засідання 13.11.2023 у режимі відеоконференції.

10.11.2023 від представника відповідача, через підсистему «Електронний суд», надійшли заперечення щодо розрахунку позивача.

13.11.2023 від представника позивача, через підсистему «Електронний суд», надійшли додаткові пояснення та додані до них докази, які останній просить долучити до матеріалів справи та врахувати під час судового розгляду справи.

У судовому засіданні 13.11.2023 в режимі відеоконференції були присутні представник позивача та представник відповідача.

Відповідно до вимог ст.222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалась фіксація судового засідання за допомогою звукозаписувальних технічних засобів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

04.06.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (ОСП), виконавець) та Публічним акціонерним товариством "Донбасенерго" (користувач) укладено договір про надання послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління №0112-03015 (далі - Договір).

До вказаного договору сторонами неодноразово вносилися зміни шляхом укладання додаткових угод від 13.06.2019, від 10.09.2019, від 19.03.2020, від 22.07.2020, від 17.09.2021, від 22.12.2021, від 08.11.2022, від 16.12.2022.

За умовами пункту 1.1. та 1.2. договору, в редакції додаткової угоди №6 від 22.12.2021, цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України; за цим договором ОСП зобов'язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга); користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до п. 1.3. Договору, під час виконання вимог цього Договору, а також вирішення питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами ринку, Кодексом системи передачі, Кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України та ОЕС України.

Згідно умов пунктів 2.2. - 2.5 Договору оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (регулятором) відповідно до затвердженої нею методики та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному вебсайті http://ua.enegry/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою. Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу XI Кодексу системи передачі. Вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків: до 10 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги; до 20 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги; до останнього банківського дня календарного місяця - 30% вартості послуги.

Згідно з п.2.7 Договору, користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.

Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються адміністратором комерційного обліку (далі - АКО). Акти приймання-передачі послуги направляються користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбаченими правилами ринку.

Оплату вартості послуги, після коригування обсягів, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно).

Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги у відповідному розрахунковому періоді виконавець направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.

Згідно з пунктом 2.9. договору, оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою сервісу, за умови наявності кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.

Договір набуває чинності з дати його підписання і укладається на строк до 31.12.2021. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жлдною із сторін не буде заявлено про припинення його дії, або перегляд йог умов.

Вказаний договір підписаний уповноваженими представниками сторін без зауважень та скріплені печаткою "Донбасенерго".

Позивач стверджує, що ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" несвоєчасно здійснювало розрахунки за надані НЕК «Укренерго» послуги у період з вересня 2022 року по червень 2023 року, чим прострочило виконання грошових зобов'язань визначених Договором.

Вважаючи порушеним своє право, НЕК «Укренерго» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" інфляційних втрат в розмірі 1 583 884, 81 грн. та 3 % річних у розмірі 589 157, 28 грн.

Доводи ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".

Відповідач проти позову заперечує, вважає, що прострочив виконання грошового зобов'язання через військову агресію рф проти України.

ПАТ "Донбасенерго" стверджує, що настання форс-мажорних обставин підтверджується листом Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, а також наводить доводи - Відповідач перебуває, під впливом форс-мажорних обставин, особливість статусу ПАТ "Донбасенерго" в умовах воєнного стану, скрутне фінансове становище та загроза припинення господарської діяльності (банкрутства), які свідчать, що саме ці форс-мажорні обставини стали причиною прострочення виконання грошових зобов'язань за Договором № 0112-03015.

Зі змісту доданого відповідачем до відзиву Наказу Міністерства енергетики України від 16.06.2023 №199 вбачається, що позивач також мав заборгованість перед відповідачем, але на виконання зазначеного наказу між сторонами було здійснено відповідні зарахування наявної заборгованості за Договором за попередні періоди, про що складено та підписано двосторонні Акти зарахування зустрічних однорідних вимог.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про ринок електричної енергії», умовами Договору про надання послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління № 0112-03015 від 04.06.2019

Предметом позову в цій справі є вимоги НЕК «Укренерго» про стягнення інфляційних втрат та 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов'язання.

Підставою позову визначені обставини неналежного виконання відповідачем умов договору про надання послуг, а саме: несвоєчасна оплата вартості послуг наданих НЕК «Укренерго» у період з вересня 2022 року по червень 2023 року

Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частина 2 ст. 13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Укладений між сторонами договір про надання послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління № 0112-03015 від 04.06.2019, з огляду на встановлений статтею 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, є належною підставою, у розумінні статті 11 Цивільного кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов'язків, та за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання Глави 63 Цивільного кодексу України.

Частинами 1, 2 ст. 901 Цивільного кодексу України визначено, що договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Статтею 902 Цивільного кодексу України передбачено, що виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Згідно ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За змістом статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З наявних у матеріалах справи доказів (підписаних сторонами актів надання послуг та рахунків за послуги, актів коригування до актів надання послуг) вбачається, що взаєморозрахунки сторін Договору № 0112-03015 у період з вересня 2022 року по серпень 2023 року відбувалися наступним чином.

Акт від 30.09.2022 (за вересень 2022) та Акт коригування від 30.12.2022 на суму 54201,47грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування 15.10.2022, 15.01.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 31.10.2022 (за жовтень 2022) та Акт коригування від 21.02.2023 на суму 82347,85грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування 15.11.2022, 15.03.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 30.11.2022 (за листопад 2022) та Акт коригування від 17.03.2023 на суму 627462,55грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування 15.12.2022, 15.04.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 31.12.2022 (за грудень 2022) та Акт коригування від 30.03.2023 на суму 2241436,08грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування у період 10.12.202215.04.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 31.01.2023 (за січень 2023) та Акт коригування від 21.04.2023 на суму 13117777,44грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування у період 10.01.2023 по 15.05.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 28.02.2023 (за лютий 2023) та Акт коригування від 19.05.2023 на суму 10729973,94грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування 15.03.2023, 15.06.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 31.03.2023 (за березень 2023) та Акт коригування від 17.07.2023 на суму 11974704,59грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування у період 10.04.2023 по 15.08.2023) - оплачений 22.06.2023 та 23.08.2023;

Акт від 30.04.2023 (за квітень 2023) та Акт коригування від 18.08.2023 на суму 11795175,13грн. (по договору строк оплати рахунків та акту коригування у період з 10.05.2023 по 15.09.2023) - оплачений 22.06.2023;

Акт від 31.05.2023 (за травень 2023) та Акт від 30.06.2023 (за червень 2023) на суму 8577359,32грн. (по договору строк оплати рахунків мав бути проведений у період з 10.06.2023 по 20.08.2023) - оплачений 23.08.2023

Між сторонами відсутній спір з приводу повноти оплати наданих НЕК «Укренерго» у за період з вересня 2022 року по серпень 2023 року послуг, проте у зв'язку з простроченням виконання вказаного грошового зобов'язання, позивач просить стягнути з ПАТ «Донбасенерго» інфляційні втрати у розмірі 1 583 884, 81 грн. та 3 % річних у розмірі 589 157, 28 грн.

Судом встановлено, що у наданому розрахунку Позивача не відображено періодів виникнення боргу за кожним з рахунків та актом. Наведені в розрахунку суми не відповідають сумам вартості послуг, зафіксованим в актах та актах коригування, тому встановити правильність здійснення нарахувань за даними таблиці-розрахунку Позивача неможливо.

Згідно даних контррозрахунку Відповідача, проведеного з урахуванням періодів виникнення боргу за кожним з рахунків та актом, сум вартості послуг наведеним в актах та актах коригування, загальна сума простроченого грошового зобов'язання складає 118 490 633,26 грн., нараховані інфляційні втрати - 391 089,90 грн, та 3% річних- 411 966,35 грн.

При цьому, відповідач проти позову заперечує, вважає, що прострочив виконання грошового зобов'язання у зв'язку форс-мажорними обставинами через військову агресію рф проти України.

ПАТ "Донбасенерго" вважає, що настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), підтверджується оприлюдненим листом Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким повідомлено, що військова агресія російської федерації проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили).

Не погоджуючись з доводами відповідача, НЕК «Укренерго» стверджує, що для встановлення наявності форс-мажорних обставин формального посилання лише на лист ТПП недостатньо, оскільки докази форс-мажору мають досліджуватися в сукупності.

Зі змісту доданого відповідачем до відзиву Наказу Міністерства енергетики України від 16.06.2023 №199 вбачається, що позивач також мав заборгованість перед відповідачем, але на виконання зазначеного наказу між сторонами було здійснено відповідні зарахування наявної заборгованості за Договором за попередні періоди, про що складено та підписано двосторонні Акти зарахування зустрічних однорідних вимог.

Щодо форс-мажорних обставин, під впливом яких перебуває ПАТ "Донбасенерго".

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ч.1 ст.617 ЦК, ч.2 ст.218 Господарського кодексу та ст.14-1 Закону "Про торгово-промислові палати в Україні").

Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.

Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.

24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Президент України видав Указ №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", на підставі якого в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан.

ТПП України листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану та є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).

Вказаний лист ТПП України адресований "Всім, кого це стосується", тобто необмеженому колу суб'єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2023 у справі №906/540/22 зазначив, що лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 не є безумовною підставою вважати, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб'єктів. Кожен суб'єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов'язання за окремо визначеним договором, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин.

Отже, факт настання форс-мажорних обставин не може були підтверджений лише листом ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1.

Господарський суд звертає увагу, що ТПП засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб (абз.3 ч.3 ст.14 Закону "Про ТПП в Україні").

Згідно з ч.1 ст.14-1 Закону "Про ТПП в Україні" ТПП та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності.

Верховний Суд у постановах від 01.06.2021 у справі №910/9258/20 та від 17.08.2022 y справі №922/854/21 вказав, що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат ТПП України чи уповноваженої нею регіональної ТПП.

Лист ТТП, на який посилається відповідач, не може бути прийнятий судом, як сертифікат , оскільки він не відповідає вимогам ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».

Водночас, сертифікат ТПП теж не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставин форс-мажору має оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.08.2022 у справі №908/2287/17, від 21.07.2021 у справі №912/3323/20, від 25.11.2021 у справі №905/55/21).

Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах доказів встановити, чи дійсно такі обставини на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об'єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов'язку.

З огляду на це, крім листа ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 підлягають дослідженню інші докази, які згідно доводів відповідача, підтверджують наявність у "Донбасенерго" форс-мажорних обставин, що стало причиною прострочення виконання грошових зобов'язань за Договором.

Особливість статусу ПАТ «Донбасенерго» в умовах воєнного стану.

Основним видом діяльності Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» є виробництво електричної енергії.

Виконання Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 04.06.2019р. № 0112-03015 забезпечується з боку ПАТ «Донбасенерго» структурною одиницею ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС.

Публічне акціонерне товариство «ДОНБАСЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 23343582, зареєстроване за адресою Україна, 84306, Донецька область, Краматорський район, місто Краматорськ, вулиця Тихого Олекси, будинок 6

Виробничі потужності структурної одиниці Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» розташовані за адресою Донецька область, Краматорський район, м.Миколаївка.

Обґрунтовуючи доводи своїх заперечень, відповідач зазначив, що 25 липня 2023 року Міністерство енергетики України прийняло наказ №225 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 14)».

Листом від 26.07.2023 №26/1.3-4.6-15061 Міністерство енергетики України направило ПАТ «Донбасенерго» Витяг з наказу від 25 липня 2023 року № 225, яким підтверджується, що ПАТ «Донбасенерго» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Основний актив ПАТ «Донбасенерго» - Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури як в галузі виробництва електричної енергії, так і в галузі виробництва тепла, що підтверджується наказом Міненерго України від 16.12.2022 №4-ДСК «Про внесення змін до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» та наказом Міністерства розвитку громад та територій від 09.07.2022 №167.

Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» здійснює енергопостачання Слов'янсько-Краматорського енерговузла (район бойових дій та місце розташування військових частин ЗСУ) та має важливе значення для забезпечення обороноздатності України.

З наявного матеріалах справи листа Оператора системи передачі електричної енергії - ПрАТ «НЕК «Укренерго» від 31.10.2022 №01/47957 адресованого Міністерству енергетики України вбачається, що НЕК «Укренерго» наполягає на необхідності безперервного виробництва електроенергії Слов'янською ТЕС, що дозволить забезпечувати стале виробництво електроенергії та контрольоване функціонування ОЕС України .

Внаслідок військової агресії рф були унеможливлені поставки вугілля - основного технологічного палива для потреб Слов'янської ТЕС. Єдиною можливою альтернативою вугіллю є природний газ. У зв'язку з значними пошкодженнями енергосистеми України внаслідок атак країни-агресора, в державі виникла критична нехватка електричної енергії.

Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 14 листопада 2022 року №385 (у редакції наказу Міненерго від 21 листопада 2022 року № 392), Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» віднесена до переліку споживачів електричної енергії та природного газу, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України.

З метою забезпечення загальносуспільних інтересів в умовах воєнного стану Урядом прийнято Постанову від 06.03.2022 №222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».

Відповідно до пп.6 п.4 Положення, покладено спеціальні обов'язки на ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" - постачання природного газу тепловим електростанціям, що включені до Переліку, затвердженого Міністерством енергетики України.

На виконання п.8-1 Положення, Міністерство енергетики України затвердило Перелік теплових електростанцій із визначенням для кожної теплової електростанції обсягів, строків, ціни постачання природного газу (додаток 5). Слов'янську ТЕС включено до Переліку.

На підставі зазначеної постанови КМУ №222 від 06.03.2022 ПАТ «Донбасенерго» укладено договір з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" на постачання природного газу № 1/2023-ТЕС-ДЕ від 06.01.2023 для потреб Слов'янської ТЕС.

29 квітня 2023 року до постанови КМУ 222 були внесені зміни, якими покладено спеціальні обов'язки на ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" постачати природний газ в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго» із 1 травня 2022 по 31 серпня 2023.

В період військової агресії рф Слов'янська ТЕС працює з використанням в якості основного технологічного палива природного газу замість вугілля, що обумовлює збитковість діяльності з виробництва електроенергії. Однак, незважаючи на збитковість діяльності, процес виробництва електроенергії Слов'янською ТЕС не зупиняється, оскільки є необхідним в інтересах суспільства, забезпечення обороноздатності держави.

Суспільне значення надійної роботи Слов'янської ТЕС підтверджує також той факт, що питання відновлення роботи Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» було предметом розгляду Антикризового штабу Кабінету Міністрів України ( п.17 Протоколу № 9 від 29.09.2022).

З 18.11.2022 Слов'янська ТЕС відновила виробництво і на теперішній час забезпечує виробництво електричної та теплової енергії в умовах воєнного стану.

Значення Слов'янської ТЕС для забезпечення обороноздатності держави підтверджується також встановленням мобілізаційного завдання, яке доведено до ПАТ «Донбасенерго» листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № М-01/20-124 ДСК від 26.03.2019р. (додаток 6).

Постановою Уряду від 19 травня 2023 р. №515 утворено штаб з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану. Завданням Штабу є забезпечення своєчасної та якісної підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану.

Урядовий портал повідомив (ІНФОРМАЦІЯ_5):

«Кабінет Міністрів на засіданні 19 травня затвердив План підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. та рішення про створення штабу з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до наступної зими. Про це повідомив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

«Вже зараз готуємося до наступної зими. Тривають інтенсивні ремонти мереж та енергетичних об'єктів. Не просто ремонтуємо, а модернізуємо. Наша мета - убезпечитись від російських атак. росія не відмовиться від тероризму, але в наших силах звести його наслідки до мінімуму. Для цього акумулюємо допомогу партнерів, робимо запаси ремонтного обладнання, децентралізуємо систему за допомогою об'єктів малої генерації. Щодня стаємо сильнішими», - наголосив Прем'єр-міністр.

Денис Шмигаль також зазначив, що Уряд встановив алгоритм проходження процедур для початку ремонтів енергооб'єктів. Ідеться про взаємодію операторів критичної інфраструктури, міністерств, Агентства відновлення та ОВА.»

22 травня 2023 року відбулася нарада членів Антикризового енергетичного штабу щодо підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр.

Відповідно до протоколу наради:

Міненерго, Мінінфраструктури, Мінекономіки, Мінфіну, НКРЕКП, Держенергонагляду за участю НЕК «Укренерго», ДП «НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго», НАК «Нафтогаз України» та субєктів господарювання, що провадять діяльність з виробництва електричної енергії на теплових електростанціях та/або теплоелектроцентралях, вжити заходів до забезпечення відновлення до початку осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. генеруючих потужностей (п. 3);

Мінінфраструктури, Міненерго, НКРЕКП за участю НАК «Нафтогаз України» підготувати деталізований план підготовки теплоелектроцентралей, котелень та теплових електростанції, які здійснюють постачання теплової енергії в окремих містах, яким передбачити, зокрема, графіки:

відновлення обладнання, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації;

проведення планового ремонту обладнання;

етапи та механізми для стабілізації фінансово-економічного стану відповідних суб'єктів господарювання (п.8).

Розпорядженням голови Донецької обласної військової адміністрації від 15.05.2023 №181/5-23, затверджено організаційно-технічні заходи щодо підготовки об'єктів житлово-комунального господарства області до роботи в осінньо-зимовий період 2023-2024.

Розпорядженням голови Миколаївської міської військової адміністрації від 23.05.2023 №632 (додаток 9) створено робочу групу з контролю за ходом підготовки об'єктів житлово-комунального господарства міста до ОЗП 23/24 та затверджено організаційно-технічні заходи щодо підготовки об'єктів ЖКГ до роботи в ОЗП 23/24. До складу робочої групи включено представника Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» та передбачений план ремонту та заміни теплових мереж для Слов'янської ТЕС в строк до 01.10.2023.

При цьому, завдання Уряду щодо належної підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. повинні бути виконані ПАТ «Донбасенерго» в умовах заборони на підвищення тарифів на тепло для населення під час воєнного стану, наднизькому рівню розрахунків населення за спожиту теплову енергію, багатомільйонних боргах держави з різниці в тарифах та мільярдних боргах підприємств державного сектору економіки перед ПАТ «Донбасенерго». Це підтверджується наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану» рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво,транспортування та постачання), та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Положеннями частини першої статі 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX, унормовано, що протягом дії воєнного стану в Україні, підвищувати тарифи на теплову енергію для всіх категорій споживачів заборонено.

19 червня 2023 ПАТ «Донбасенерго» на запит ФДМУ направило лист №01-1.3/01071 (додаток 10), щодо окремих проблемних питань діяльності компанії. В листі, зокрема, констатовано, що діючий затверджений тариф на виробіток теплової енергії, затверджений НКРЕКП становить 548,27 грн/Гкал, а фактична собівартість виробництва теплової енергії - 3642,81 грн/Гкал. Рівень оплати споживачів за тепло станом на 31.05.2023 склав 31%.

Заборгованість населення за спожиту теплову енергію і гарячу воду складає 63 327 408,4 грн. (бухгалтерська довідка ПАТ «Донбасенерго»).

На запит Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2023 (додаток 12), ПАТ «Донбасенерго» листом від 20.06.2023 №01-2/01085 (додаток 13) надало деталізовану інформацію щодо заборгованості з різниці в тарифах. Загальний узгоджений борг держави - 127,8 млн. грн.

Заборгованість підприємств державного сектору економіки складає станом на 31.05.2023:

- ПрАТ «НЕК Укренерго» - 772 210 966,89 грн. сальдований борг (довідка про стан розрахунків);

- ДП «Енергоринок» - 474 076 939,09 грн. (акт звірки розрахунків ).

Відповідач пояснив, що стягнення з ПАТ «Донбасенерго» суми коштів вказаної у позові може призвести до дестабілізації виробничого процесу та зупинення роботи Слов'янської ТЕС, що може призвести до:

- припинення постачання електричної енергії і тепла та територіях розташування військових частин та польових шпиталів, що критично послабить обороноздатність України;

- гуманітарної катастрофи у зв'язку із позбавленням мешканців територій розташованих в зоні проведення бойових дій, жителів півночі Харківської області та Донецької області елементарних побутових умов;

- техногенної катастрофи із початком опалювального сезону 2023/24 - через відсутність виробництва тепла, що має наслідком виведення з ладу всієї мережі теплозабезпечення м. Миколаївка;

- банкрутства ПАТ «Донбасенерго».

Щодо перебування ПАТ «Донбасенерго» під впливом надзвичайних обставин.

Внаслідок збройної агресії російської федерації ПАТ «Донбасенерго» перебуває під впливом надзвичайних обставин.

Основним видом господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» є виробництво електричної та теплової енергії. Виробництво електричної та теплової енергії здійснюється ПАТ «Донбасенерго» виключно на виробничих потужностях Слов'янської ТЕС. (в березні 2017 втрачено контроль над Старобешівською ТЕС, яка знаходиться в смт. Новий Світ Сробешівського району Донецької області - тимчасово неконтрольована територія).

Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» розташована у м.Миколаївка Краматорського району Донецької області, що підтверджується Витягом з ЄДРЮОФОПГФ.

Постановою КМУ від 06.12.22 № 1364 та наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 території Миколаївської та Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області на теперішній час визначені такими, на яких ведуться бойові дії.

Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстріли з боку військ рф, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства.

Зазначені факти є загальнодоступними за посиланнями:

ІНФОРМАЦІЯ_1

ІНФОРМАЦІЯ_2

ІНФОРМАЦІЯ_3

ІНФОРМАЦІЯ_4

22 червня 2022 року відбулося аварійне відключення енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

Цей Енергоблок потужністю 800 МВт забезпечує 97-99 % доходу ПАТ «Донбасенерго».

Факт аварійного зупинення енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбсенерго» підтверджується, зокрема:

- аварійною заявкою, яку подано Слов'янською ТЕС ПАТ «Донбсенерго» до ПрАТ «НЕК «Укренерго» - Оператору системи передачі електричної енергії;

- повідомленням від 22.06.2023 № 03-2.3/00707 на адресу Державної інспекції енергетичного нагляду.

Щодо скрутного фінансового становища та загрози припинення господарської діяльності (банкрутства) ПАТ «Донбасенерго».

Відповідач повідомив, що станом на 11.10.2023 склалися обставини, які створюють загрозу припинення господарської діяльності (банкрутства) ПАТ «Донбасенерго», а саме - скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення.

1.Фінансові результати та власний капітал ПАТ «Донбасенерго»:

Збиток ПАТ «Донбасенерго» за I кв. 2023 року склав 446 699 000 грн. (Звіт про фінансові результати за I кв. 2023 року);

Збиток ПАТ «Донбасенерго» за перше півріччя 2023 року склав 627 695 000 грн. (Звіт про фінансові результати за перше півріччя 2023 року),

Тобто за квітень-червень 2023 року збиток ПАТ «Донбасенерго» збільшився на 180 996 000 грн.

Відповідно до Звіту про власний капітал за I півріччя 2023 року, власний капітал ПАТ «Донбасенерго» станом на 01.07.2023 року має від'ємне значення та складає - 1 690 763 000 грн.

Ввід 'ємне значення свідчить про те, що основний обсяг оборотних активів сформований за рахунок позикових коштів. Зниження частки власного капіталу у валюті балансу та оборотних коштах з часом може призвести до неможливості виконання зобов'язань перед партнерами, а згодом і до банкрутства.

2.Податковий борг:

Станом на 04.10.2023 податковий борг ПАТ «Донбасенерго» складає 725 289 115,67 грн. (Витяг з інформаційної системи органів ДПС).

Доказом скрутного фінансового становища ПАТ «Донасенерго» є також офіційне визнання Державною податковою службою неможливості для ПАТ «Донбасенерго» виконувати обов'язки зі сплати податків.

Так, рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022р. визнано неможливість своєчасного виконання ПАТ «Донбасенерго» зобов'язань перед державою по cплаті податків.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 12.05.2023 відкрито провадження у справі №905/543/23 за позовом ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до ПАТ «Донбасенерго» про стягнення 985 667 326,90 гривень, з яких: 868 434 510,97 гривень заборгованість, 19 580 001,54 гривень 3% річних, 97 652 814,39 гривень інфляційні втрати .

Наявність зазначеного судового спору у складних для ПАТ «Донбасенерго» обставинах створюють додаткову істотну загрозу припинення діяльності ПАТ «Донбасенерго».

Крім того, однією з причин скрутного фінансового становища ПАТ «Донбасенерго» є тимчасово обмежене використання виробничих активів ПАТ «Донбасенерго».

Господарську діяльність з виробництва електричної енергії врегульовано, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії». Відповідно до ч.6 ст.44 Закону усі оперативні команди і розпорядження Оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб'єктами господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України. Втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України з боку державних органів, політичних партій, рухів та громадських організацій забороняється.

Відповідно до ч.5 ст.68 Закону Оператор системи передачі з метою балансування обсягів виробництва та споживання електричної енергії та/або врегулювання системних перевантажень надає постачальникам послуг з балансування команди на збільшення (зменшення) їхнього навантаження, здійснюючи на ринкових засадах відбір відповідних пропозицій (заявок) постачальників послуг з балансування у порядку, визначеному правилами ринку.

Встановлена потужність енергогенеруючого обладнання Слов'янської ТЕС складає 880 МВт. Разом з тим, відповідно до команд диспетчера ( диспетчерське управління здійснює ПрАТ «НЕК «Укренерго» - Оператор системи передачі електроенергії), фактичне навантаження енергогенеруючого обладнання Слов'янської ТЕС протягом останніх місяців є суттєво меншим, що підтверджується інформаційною технічною довідкою (додаток 24). Так середнє навантаження складало в січні 2023 р 122 МВт, в лютому - 174 МВт, в березні - 196 МВт, в квітні - 191 МВт.

Причини обмеження роботи Слов'янської ТЕС підтверджуються Річним звітом про управління ПАТ «Донбасенерго» за 2022 рік. Як зазначено у Звіті (Розділ II, Основні показники виробничої діяльності, абз.2), виробничі показники діяльності у 2022 році склалися під впливом зовнішніх та незалежних від підприємства факторів, у т.ч. обмеження несення Слов'янською ТЕС середнього навантаження на виконання команд диспетчера з операційної безпеки у зв'язку з пошкодженнями енергетичного обладнання та ліній електропередачі.

Значне обмеження, за об'єктивних причин, використання основного активу ПАТ «Донбасенерго», істотно обмежує у порівнянні зі звичайними умовами господарської діяльності, отримання доходу ПАТ «Донбасенерго».

Крім того, заборгованість підприємств державного сектору економіки перед ПАТ «Донбасенерго» складає станом на 31.05.2023: ПрАТ «НЕК Укренерго» - 772 210 966,89 грн. сальдований борг, ДП «Енергоринок» - 474 076 939,09 грн.

Викладені факти і вимоги закону свідчать, що Держава:

визначила, що Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури;

встановила, що ПАТ «Донбасенерго» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

офіційно визнала неможливість для ПАТ «Донбасенерго» виконувати обов'язки зі сплати податків;

поклала на державних постачальників природного газу спеціальний обов'язок по забезпеченню Слов'янської ТЕС природним газом з метою виконання Слов'янською ТЕС своїх обов'язків по виробництву тепла і електроенергії.

Щодо повідомлення стороною про виникнення форс-мажорних обставин.

У розділі 7 Договору № 0112-03015 «Форс-мажор» узгоджено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання, або неналежне виконання зобов'язань за Договором, якщо вони є наслідком непереборної сили (пожежі, повені, землетрусу, стихійного лиха, воєнних дій та інших обставин непереборної сили), якщо ці обставини безпосередньо вплинули на виконання Договору (п.7.1).

Якщо форс-мажор продовжується більше шести місяців, то кожна зі сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за Договором, і в цьому випадку Договір вважається припиненим у випадку досягнення сторонами згоди про правові наслідки по всіх умовах даного Договору (п.7.2).

Сторона, яка не може виконати зобов'язання за Договором, повинна не пізніше п'яти днів з дня настання форс-мажорних обставин повідомити про це іншу сторону (п.7.3).

Наявність форс-мажору має бути підтверджена документами уповноваженого органу України (п.7.4).

Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання чи припинення форс-мажору позбавляє Сторону права на них посилатися (п.7.5).

За змістом пункту 1.15 Правил ринку під форс-мажором розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань будь-якого учасника ринку, передбачених умовами цих Правил(пп.1.15.1);

Обставини форс-мажору поділяються на такі категорії (1.15.2.):

1) викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом (повінь, циклон, шторм, цунамі, осідання ґрунту, землетрус, пожежа тощо);

2) надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань учасника ринку, передбачених умовами цих Правил, а також бездіяльність третіх осіб, на яких не поширюється дія цих Правил (страйки, саботаж, локаут, вибухи та вихід з ладу чи пошкодження машин та устаткування, оголошена чи неоголошена війна, масові заворушення, піратство тощо);

3) регламентовані умови відповідних рішень та акти державних органів влади (ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо).

Строк виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, переноситься на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків. При цьому такий учасник ринку не буде нести відповідальність за прострочені зобов'язання (1.15.3).

Учасник ринку, який зазнав впливу форс-мажору, зобов'язаний негайно за допомогою будь-якого засобу зв'язку повідомити ОСП (ОСП - оператор системи передачі) та Регулятора про настання форс-мажору не пізніше ніж через 2 робочі дні з моменту виникнення форс-мажору, а також надати у письмовій формі офіційне підтвердження настання форс-мажорних обставин. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про неможливість виконання прийнятих за цими Правилами зобов'язань позбавляє відповідного учасника ринку права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання вимог за цими Правилами (1.15.4).

Протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору учасники ринку, на яких поширилася його дія, повинні обговорити і погодити продовження своєї роботи відповідно до цих Правил і Кодексу системи передачі (1.15.5).

Учасник ринку не звільняється від виконання зобов'язань, що виникли перед настанням форс-мажору, що викликав призупинення виконання зобов'язань за цими Правилами (1.15.6).

Наявність обставин форс-мажору підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або відповідними територіальними відділеннями (1.15.7).

У відповідності до частини 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо правових наслідків неповідомлення чи несвоєчасного повідомлення про настання форс-мажорних обставин, Верховний Суд у постановах від 31.08.2022 у справі №910/15264/21, від 22.06.2022 у справі №904/5328/21 вказав, що навіть якщо у договорі не прописані наслідки неповідомлення стороною про виникнення форс-мажорних обставин, таке неповідомлення все одно впливає на сприйняття судом відповідача як добросовісного контрагента.

Верховний Суд у постанові від 31.08.2022 у справі №910/15264/21, звернув увагу на те, що потрібно розрізняти вчасне повідомлення сторони про виникнення форс-мажорних обставин (яке сторона має зробити у передбачений договором строк) від звернення до ТПП за отриманням сертифікату, яке є можливим лише після порушення виконання зобов'язання. Через це сертифікат ТПП може бути отриманий значно пізніше за дату, коли сторона з'ясувала неможливість виконання договору через вплив форс-мажорних обставин.

Саме ж повідомлення про форс-мажор має бути направлено іншій стороні якнайшвидше. Хоча й форс-мажорні обставини впливають, як правило, на одну сторону договору (виконавця), але вони мають негативні наслідки насамперед для іншої сторони договору, яка не отримує його належне виконання. Отже, своєчасне повідомлення іншої сторони про настання форс-мажорних обставин спрямоване на захист прав та інтересів іншої сторони договору, яка буде розуміти наявність вказаних обставин та, можливо, зможе зменшити негативні наслідки форс-мажору.

За приписами ч. 3 ст. 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Публічне акціонерне товариство «ДОНБАСЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 23343582, зареєстроване за адресою Україна, 84306, Донецька область, Краматорський район, місто Краматорськ, вулиця Тихого Олекси, будинок 6

Виробничі потужності структурної одиниці Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» розташовані за адресою Донецька область, Краматорський район, м.Миколаївка.

Загально відомими є обставини пов'язані із активною фазою воєнних дій у місті розташування відповідача та його виробничих потужностей.

Не потребує доведення те, що населені пункти Донецької області - Миколаївка, Слов'янськ та Краматорськ знаходяться на межі воєнних дій та є особливо небезпечним місцем для їх мешканців.

До того ж, суд не може залишити поза увагою, що відповідно Розпорядження Кабінету міністрів України від 02 серпня 2022 р. № 679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» Головам обласних державних адміністрацій (начальникам обласних військових адміністрацій) разом з Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад та територій, Міністерством інфраструктури, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною службою з надзвичайних ситуацій та за участю Служби безпеки, акціонерного товариства "Укрзалізниця" наказано організувати та провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.

Судом зазначає, що 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України було введено воєнний стан.

28.02.2022 ТПП України видала лист №2024/02.0-7.1, яким засвідчила, що воєнний стан введений внаслідок військової агресії російської федерації проти України є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).

Вказаний лист ТПП України є загальновідомим та адресованим "Всім, кого це стосується", тобто необмеженому колу, зокрема суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність в умовах воєнного стану.

У судовому засіданні встановлено, що ПАТ «Донбасенерго» в порушення умов пункту 7.3 Договору, протягом п'яти днів від початку військової агресії російської федерації проти України, не повідомило НЕК «УКРЕНЕРГО» про настання форс-мажорних обставин, які після 24.02.2023 можуть вплинути на прострочення виконання грошових зобов'язань по даному Договору.

Проте, суд вважає, що факт введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 та як наслідок, засвідчення листом ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 цих форс-мажорних обставин, є загальновідомими обставинами, що в силу ч. 3 ст. 75 ГПК України не потребують доказування.

Тому, за наявних обставин, не підлягають застосуванню приписи пункту 7.5 Договору, щодо позбавлення Сторони (ПАТ «Донбасенерго») права посилатися на форс-мажорні обставини у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України, внаслідок чого відповідач прострочив розрахунки за послуги отримані у період з вересня 2022 року по червень 2023 року.

Отже, у відповідності до пункту 7.1 Договору та пункту 1.15.3 Правил ринку, ПАТ «Донбасенерго», що зазнало впливу форс-мажору внаслідок військової агресії рф, звільняється від відповідальності за прострочення грошових зобов'язань, які були допущенні Товариством при розрахунках за послуги отримані від НЕК «УКРЕНЕРГО» у період з вересня 2022 року по червень 2023 року.

НЕК «Укренерго» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" інфляційних втрат в розмірі 1 583 884, 81 грн. та 3 % річних у розмірі 589 157, 28 грн.

Частиною другою статті 625 ЦК України визначено обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону (ч. 2 ст. 625 ЦК України) виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах №703/2718/16-ц та №646/14523/15-ц).

Повно і всебічно з'ясувавши обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами підтвердив наявність у ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" форс-мажорних обставин, що стало причиною прострочення виконання грошових зобов'язань за Договором №0112-03015.

Приймаючи до уваги, що пунктом 7.1 Договору та пунктом 1.15.3 Правил ринку передбачено, що Сторона (учасник ринку), яка зазнала впливу форс-мажору, звільняється від відповідальності за прострочення грошових зобов'язань, суд вважає, що позовні вимоги НЕК «Укренерго» про стягнення з ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" інфляційних втрат в розмірі 1 583 884, 81 грн. та 3 % річних у розмірі 589 157, 28 грн. - задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач та відповідач, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Судові витрати у відповідності до ст.129 ГПК України покладаються на ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", оскільки спір виник з його вини.

Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити

Стягнути з ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (84306, Донецька обл., Краматорський р-н, м.Краматорськ, вул.Тихого Олекси, 6; Код ЄДРПОУ 23343582) на користь ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул.Симона Петлюри, 25; Код ЄДРПОУ 00100227) судовий збір у розмірі 32 595,63 грн.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 13 листопада 2023 року.

Повний текст рішення складено та підписано 23.11.2023 року.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення Господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Е.В. Зекунов