Рішення від 02.11.2023 по справі 905/602/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

02.11.2023 Справа № 905/602/23

Суддя - Говорун О.В.

Секретар судового засідання - Блохіна Ю.В.

Позивач - Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго".

Відповідач - Приватне акціонерне товариство "по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз".

Про визнання недійсним та скасування рішення Приватного акціонерного товариства "по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" оформленого протоколом №26 засідання комісії по розгляду актів про порушення від 31.03.2021.

Представники учасників справи:

від позивача - Авчиєв Т.О.;

від відповідача - Виноградов В.О.

ВСТАНОВИВ:

Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (далі - відповідач) про скасування рішення Приватного акціонерного товариства "по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" оформлене протоколом №26 засідання комісії по розгляду актів про порушення від 31.03.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невідповідність законодавству прийнятого відповідачем рішення засідання комісії по розгляду актів про порушення від 31.03.2021 оформленого протоколом №26.

Вказаним рішенням було вирішено задовольнити акти про порушення №586 від 01.03.2021, №588 від 05.03.2021, №589 від 05.03.2021, №612 від 09.03.2021, №613 від 09.03.2021 та провести нарахування. Здійснити розрахунок об'єму споживання за природний газ згідно Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживного обладнання з початку звітного періоду до моменту усунення порушень.

Відповідачем, на підставі вказаного рішення, були здійснені відповідні розрахунки (донарахування) об'єму природного газу по п'яти котельням.

В той же час, позивач вважає висновки, які викладені в актах та рішенні, безпідставними.

Так, відповідачем не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку газу (далі - ВОГ).

Відповідачем складені акти з порушенням вимог додатку 16 Кодексу ГРС (в редакції чинній на момент складання відповідачем акту про порушення), а саме: 1) у п.2 Актів відповідачем зазначено наступне: " порушено п.п.1 п.3 гл.2 розділу XI Кодексу ГРС, не надане документальне підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань вузлів обліку". При цьому не зазначено вид, обставини та суть порушення Кодексу ГРС та який саме документ відсутній у позивача на підтвердження відповідних характеристик похибок.

У п.5 Актів не зазначені заходи з ліквідації виявлених відповідачем порушень і термін їх виконання позивачем. Представник Відповідача не зазначив у п. 5 Актів, який саме документ необхідно надати позивачем відповідачу або які дії необхідно вчинити та у якій строк.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог з урахуванням наступного.

Красноармійським УГГ АТ "Донецькоблгаз" були складені акти про порушення якими були зафіксовані порушення, а саме відсутність документального підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та вимог п.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, що свідчить про порушення п.п.1 п.3 гл.2 розділу XI Кодексу ГРС.

31.03.2021 комісією АТ "Донецькоблгаз" складений протокол №26 засідання комісії з розгляду актів про порушення, яким прийнято рішення про задоволення актів №586, №588, №589, №612, №613 та здійснено розрахунок об'єму споживання за природний газ згідно Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживного обладнання.

В подальшому, на підставі актів про порушення та протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 31.03.2021 №26 Красноармійського УГГ АТ "Донецькоблгаз", були складені акти-розрахунки об'єму природного газу.

Підпунктом 6 пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема включає інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Виходячи з приписів п.2 ст.7 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та п.4 глави 1 розділу Х Кодексу ГРС, ВОГ може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого ВОГ, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу.

Для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось відповідне свідоцтво.

Відсутність зазначених документів свідчить про неможливість підтвердження коректності роботи ВОГ позивача та слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ на підставі пп.6 п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Між обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" укладений договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 (т.1 а.с.47).

01.03.2021, 05.03.2021 та 09.03.2021 були складені акти про порушення №586, №588, №589, №612 та №613, в яких зазначалось про виявлене порушення, а саме пп.6 п.6 Глави 6 Розділу Х Кодексу ГРС - ненадання позивачем документального підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань вузлів обліку на об'єктах відокремленого підрозділу виробничої одиниці ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Мирноградтепломережа" - Котельня №3, Котельня МКР "Західний", Котельня "Новатор", Котельня №94 та Котельня "Жовтнева" (а.с.42- 46).

Вказані акти підписано представником позивача з зауваженнями та запереченнями.

31.03.2021 у присутності представників позивача відбулось засідання комісії Оператора ГРМ (Красноармійське УГГ) по розгляду актів про порушення, на якому прийнято рішення задовольнити акти про порушення №586 від 01.03.2021, №588 від 05.03.2021, №589 від 05.03.2021, №612 від 09.03.2021, №613 від 09.03.2021 повністю та провести нарахування, здійснити розрахунок об'єму споживання за природний газ згідно Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з початку звітного періоду до моменту усунення порушення.

Дане рішення оператора ГРМ оформлено протоколом № 26 від 31.03.2021 (т.1 а.с.39-41).

01.04.2021 на підставі актів про порушення №586 від 01.03.2021, №588 від 05.03.2021, №589 від 05.03.2021, №612 від 09.03.2021, №613 від 09.03.2021 та протоколу засідання комісії з розглядання актів про порушення від 31.03.2021 №26 Красноармійського УГГ АТ "Донецькоблгаз" складені акти-розрахунки об'єму природного газу (т.1 а.с.242-244).

12.04.2021 та 15.04.2021, на виконання вимог п.4 гл.3 розділу ІХ Кодексу ГРС, відокремленим підрозділом - Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Мирноградтепломережа" надано Красноармійському управлінню по газопостачанню і газифікації АТ "Донецькоблгаз" два примірники звітів про дані комерційних вузлів обліку (роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень) за об'єктами споживача, у тому числі по Котельні №3, Котельня МКР "Західний", Котельня "Новатор", Котельня №94, Котельня "Жовтнева" (т.1 а.с.71-72).

В цих листах позивач просив здійснювати визначення загального об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єктам Виробничої одиниці "Мирноградтепломережа" ОКП "Донецьктеплокомуненерго" за березень та квітень 2021 року на підставі наданих звітів про спожиті об'єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку.

Позивач зазначає, що відповідачем була здійснена зміна режиму нарахувань за вказаними вище об'єктами та здійснено донарахування витраченого природного газу, у зв'язку з чим виникла різниця між даними позивача та відповідача щодо витрати природного газу за березень та квітень 2021 року по котельні №3 (в розмірі 613432 та 17563,2 м. куб. газу), котельні мкр "Західний" (в розмірі 339475 та 17181,8 м. куб. газу), котельні "Новатор" (в розмірі 157426 та 9103 м. куб. газу), котельні №94 (в розмірі 96366 та 21711,6 м. куб. газу) та котельні "Жовтнева" (в розмірі 119457 та 2619,8 м. куб. газу).

Комерційні вузли обліки природного газу, які експлуатуються на вказаних котельнях, були введені в експлуатацію та прийняті відповідачем.

На підтвердження відповідності комерційних вузлів обліку газу вимогам законодавства, позивачем надані копії паспортів лічильників газу, копії паспортів обчислювачів об'єму газу, копії паспортів перетворювачів тиску, копії паспортів перетворювачів температури з відмітками про повірку. Також, позивачем надані свідоцтва про повірки, протоколи повірок та акти обстеження вузлів обліку газу (т.1 а.с.75-85, 88, 90-145, 148-164, 167-196).

За змістом пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно з пунктом 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Згідно з актами відповідачем встановлено, що позивачем "не надано документальне підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань вузлів обліку", що є порушенням п.п.6 п.6 Глави 6 Розділу Х Кодексу ГРС.

Відповідно до п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ, за змістом пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем є: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Порядок експлуатації ВОГ передбачений, зокрема, гл.6 розд.Х Кодексу ГРС.

Згідно з п.3 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених п.2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені гл.4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в гл.4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.

Перелік документів, які повинні бути наявні при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію, передбачені зазначеною вище гл.4 розд.Х Кодексу ГРС.

Водночас ці норми набрали чинності разом з набранням чинності Кодексу ГРС (як вбачається із п.7 постанови НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 та відомостей, оприлюднених на офіційному веб-сайті Верховної Ради України - з 27.11.2015).

В той же час, ВОГ на п'яти котельнях були введені в експлуатацію до набрання чинності Кодексом ГРС.

За змістом частин 1-3 статті 11 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" №1765-IV (який втратив чинність 01.01.2016 на підставі Закону №1314-VII) передбачав, що засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію. Засоби вимірювальної техніки, на які не поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється випускати з виробництва та ремонту лише за умови, якщо вони пройшли калібрування або метрологічну атестацію.

Результати вимірювань можуть бути використані за умови, якщо відомі відповідні характеристики похибок або невизначеності вимірювань. Методики виконання вимірювань, що використовуються у сфері поширення державного метрологічного нагляду, повинні бути атестовані. Атестація цих методик проводиться метрологічними центрами, територіальними органами, підприємствами і організаціями, уповноваженими у державній метрологічній системі на проведення цієї атестації (частини 1, 3 ст.10 зазначеного Закону).

Зазначені документи позивачем надані не були.

В той же час, як зазначалось, згідно з вимогами п.3 гл.4 розд.Х Кодексу ГРС позивач мав би відновити документи, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію, однак із втратою Законом "Про метрологію та метрологічну діяльність" №1765-IV чинності наразі відсутні підстави та можливість відновлення саме визначених скаржником документів.

Як наголошував позивач, для ВОГ, які вже перебувають в експлуатації, передбачено проведення саме повірки (повірка після ремонту, періодична повірка, чергова, позачергова повірка тощо). Відповідні положення передбачені як ст.28 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" №1765-IV (який втратив чинність), так і ст.17 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" (який був чинний станом на момент виникнення спірних відносин).

Пунктом 2 гл.11 розд.Х Кодексу ГРС передбачено, що позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку.

З п.6 Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 №193 (далі - Порядок №193), вбачається, що під час проведення повірки здійснюються в тому числі визначення метрологічних характеристик.

Експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ (п.22 Порядку №193).

Експертну повірку ЗВТ проводять за письмовою заявою заявників, органів досудового розслідування, органів прокуратури та судів або юридичних та фізичних осіб. У заяві повинно бути зазначено мету експертної повірки і причину, що зумовила її проведення (п.23 Порядку №193).

На підтвердження проходження вузлами обліку газу повірки позивачем були надані відповідні паспорти з відмітками про повірку. Свідоцтва та протоколи повірок.

Відповідні метрологічні характеристики ВОГ були визначені під час проведення відповідної повірки. При цьому у разі, якщо у відповідача були обґрунтовані сумніви щодо відповідних відомостей, він не був позбавлений можливості вирішити це питання шляхом звернення до уповноваженої установи про проведення експертної повірки відповідно до вимог пунктів 22-23 Прядку №193.

Крім того, умовою застосування п.6 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРС є таке порушення вимог щодо експлуатації ВОГ, яке може вплинути на результати вимірювання.

Натомість відповідач не довів, яким чином відсутність атестованої методики виконання вимірювання та свідоцтва про метрологічну атестацію ВОГ конкретної конфігурації як станом на час введення ВОГ в експлуатацію, так і на час проведення перевірки (за наявності результатів повірки), можуть вплинути на результати вимірювання комерційного ВОГ позивача.

Наведені висновки викладені в постанові Верховного Суду від 18.01.2023 у справі №905/532/21.

"Відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань" не може вважатись позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

Жодних доказів на підтвердження факту необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого природного газу споживачу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ відповідачем надано не було.

Отже, відповідачем не обґрунтовано та не доведено вчинення позивачем порушень вимог Кодекс ГРС, кваліфікованих відповідачем за п.п.6 п.6 глави 6 Розділу Х Кодексу ГРС, у виді не надання документального підтвердження відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань вузлів облікує

Наведене свідчить про безпідставність ухвалення відповідачем рішення від 31.03.2021 №26, оформленого протоколом №26 засідання комісії по розгляду актів про порушення, яким були задоволені акти про порушення та вирішено здійснити розрахунок об'єму споживання за природний газ згідно Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживного обладнання з початку звітного періоду до моменту усунення порушення.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.129, 236-238 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення Приватного акціонерного товариства "по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" оформленого "Протоколом № 26 засідання комісії по розгляду актів про порушення" від 31.03.2021.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", 84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1 ідентифікаційний код юридичної особи - 03361075) на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (84307, Донецька обл., м.Краматорськ, пров.Земляний, б.2, ідентифікаційний код юридичної особи - 03337119) витрати з оплати судового збору розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 17.11.2023.

Суддя О.В. Говорун