Справа №521/8947/23
Номер провадження 3/521/7736/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Крижановського О.В.,
за участю секретаря Шиян А.І.,
за участю представника Одеської митниці
Державної митної служби України Терновського М.С.,
за участю адвоката - Танько В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом №0242/50000/23 від 17.02.2023 року складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зарєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, суд
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0242/50000/23 від 17.02.2023 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
З протоколу вбачається, що : 24.09.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення транспортного засобу декларантом ФОП ОСОБА_2 (код ЕДРПОУ НОМЕР_1 ), який діє на підставі договору-доручення про надання митно-брокерських послуг від 24.09.2021 №291, було подано митну декларацію (далі МД) типу «ІМ40АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/201055.
В якості підстави для переміщення товару через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом ФОП ОСОБА_2 Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 27.09.2001 НОМЕР_2 , видане органом в м.Велюнь, Польша (STAROSTAWIELUNSKIPl. KAZIMIERZAWIELKIEGO 2, 98-300 WIELIN ); договір купівлі-продажу транспортного засобу від 27.04.2021 б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 27.04.2021 № NRK.5917.1.106.2021.ACZ, виданий органом в м.Варшава, Польша (PREZYDENTAMISTAWARSZAWA , 00-002 WARSZAWAPl.SIENKIEWIICZA,17) та інші документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201055 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) є фізична особа MOTAKJAN w.WARSZAWA (Польша), PESEL НОМЕР_4 , adres 98-345 MOKRSKO 197), одержувачем є гр. України ОСОБА_1 (мешкає АДРЕСА_1 ).
Відповідно граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201055 заявлено товар: «Легковий автомобіль, що був у користуванні:- марка OPEL;- модель ZAFIRA;- номер кузова/VIN: НОМЕР_3 ;- згідно висновку експерта №204-1/21, країна походження - Німеччина;- вага - 1503 кг;- календарний рік виготовлення - 2001;- модельний рік виготовлення - 2002;- тип двигуна - дизельний;- робочий об'єм циліндрів - 1995см3;- колісна формула - 4х2;- загальна кількість місць включаючи водія - 7;- тип кузова-універсал;- колір - сірий;- номер двигуна - нема даних;- відповідає екологічним нормам не нижче EURO 2;призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення людей);.Торговельна марка: OPEL; Виробник: " AdamOpelAgAutomobilfabrik ";Країна виробництва: DE». Код товару згідно УКТЗЕД 8703329030.
Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від 27.04.2021 б/н становить 5500 польських злотих (згідно курсу НБУ 37082,10грн.), митна вартість за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055становить 37082,10грн.
Митні платежі за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 27929,51 грн. (без застосування надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України у розмірі 8500 грн.).
Після здійснення митного оформлення за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.10.2022 №26/26-04/7.10/1589 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від18.08.2022 №0201-IGM.541.529.2022.4.RLM (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18199/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ).
Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща встановлено, що відповідно до ст. 79, пт 1 Закону Республіки Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Дані органу, що знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, що видав реєстраційний паспорт. Тобто, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 до Одеської митниці надано документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від від 27.04.2021 № NRK.5917.1.106.2021.ACZ, виданий органом в м.Варшава (Польша), (PREZYDENTAMISTA, WARSZAWA 00-002 WARSZAWAPl.SIENKIEWIICZA,17) дані щодо якого не відповідають даним шодо органу в м.Велюнь, Польша (STAROSTAWIELUNSKIPl. KAZIMIERZAWIELKIEGO 2, 98-300 WIELIN ), що видав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 27.09.2001 НОМЕР_2 .
Відповідно до інформації, що міститься на публічній (урядовій) інтернет-сторінці «https://historiapojazdu.gov.pl», встановлено, що станом на 14.02.20023 транспортний засіб «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 )є зареєстрованим у Республіці Польща «Statusrejestracji-Zarejestrowany».
Тобто, транспортний засіб «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 )його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща, а документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 27.04.2021 № NRK.5917.1.106.2021.ACZ не видавався та не є автентичним.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 23.01.2023 №7.10-28.1-02/142 становить 95584,87грн.,тобто різниця в нарахуванні податків становить 67655,36 грн.
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 при поданні до Одеської митниці МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобір митних платежів 67655,36 грн., чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 485 Митного кодексу України.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні правопорушення зазначеного у протоколах про порушення митних правил, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України, та застосувати стягнення відповідно до санкції статті.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував проти обставин викладених в протоколі, надав письмове клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Стаття 486 МК України передбачає, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
У відповідності до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються із наступних джерел: протоколу про порушення митних правил, протоколів процесуальних дій, додатків до зазначених протоколів; пояснень свідків; пояснень особи, яка притягується до відповідальності; висновку експерта; інших документів (належним чином завірених копій або витягів з них) та інформації у тому числі тієї, що перебуває в електронному вигляді, а також товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Відповідно до ст. 526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явився на виклик, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Окрім того, слід зазначити, що в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності виходячи з наступного.
Судом встановлено, що МД №UA500060/2021/201055 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) є фізична особа MOTAKJAN w.WARSZAWA (Польша), PESEL НОМЕР_4 , adres 98-345 MOKRSKO 197), одержувачем є гр. України ОСОБА_1 (мешкає АДРЕСА_1 ).
Відповідно граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201055 заявлено товар: «Легковий автомобіль, що був у користуванні:- марка OPEL;- модель ZAFIRA;- номер кузова/VIN: НОМЕР_3 ;- згідно висновку експерта №204-1/21, країна походження - Німеччина;- вага - 1503 кг;- календарний рік виготовлення - 2001;- модельний рік виготовлення - 2002;- тип двигуна - дизельний;- робочий об'єм циліндрів - 1995см3;- колісна формула - 4х2;- загальна кількість місць включаючи водія - 7;- тип кузова-універсал;- колір - сірий;- номер двигуна - нема даних;- відповідає екологічним нормам не нижче EURO 2;призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення людей);.Торговельна марка: OPEL; Виробник: " AdamOpelAgAutomobilfabrik ";Країна виробництва: DE». Код товару згідно УКТЗЕД 8703329030.
Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від 27.04.2021 б/н становить 5500 польських злотих (згідно курсу НБУ 37082,10грн.), митна вартість за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055становить 37082,10грн.
Митні платежі за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 27929,51 грн. (без застосування надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України у розмірі 8500 грн.).
Після здійснення митного оформлення за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.10.2022 №26/26-04/7.10/1589 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від18.08.2022 №0201-IGM.541.529.2022.4.RLM (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18199/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ).
Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща встановлено, що відповідно до ст. 79, пт 1 Закону Республіки Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Дані органу, що знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, що видав реєстраційний паспорт. Тобто, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) за МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 до Одеської митниці надано документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від від 27.04.2021 № NRK.5917.1.106.2021.ACZ, виданий органом в м.Варшава (Польша), (PREZYDENTAMISTA, WARSZAWA 00-002 WARSZAWAPl.SIENKIEWIICZA,17) дані щодо якого не відповідають даним шодо органу в м.Велюнь, Польша (STAROSTAWIELUNSKIPl. KAZIMIERZAWIELKIEGO 2, 98-300 WIELIN ), що видав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 27.09.2001 НОМЕР_2 .
Відповідно до інформації, що міститься на публічній (урядовій) інтернет-сторінці «https://historiapojazdu.gov.pl», встановлено, що станом на 14.02.20023 транспортний засіб «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 )є зареєстрованим у Республіці Польща «Statusrejestracji-Zarejestrowany».
Тобто, транспортний засіб «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща, а документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 27.04.2021 № NRK.5917.1.106.2021.ACZ не видавався та не є автентичним.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «OPELZAFIRA» (VIN № НОМЕР_3 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Відповідно до ст. 485 Митного кодексу України відповідальність настає за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування. Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 1 статті 266 Митного кодексу України встановлено, що декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, у випадках, визначених Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил №0242/50000/23 від 17.02.2023; МД від 24.09.2021 №UA500060/2021/201055.
Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення митних правил, особи правопорушника, який не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, обставин справи, суд дійшов висновку, що до нього належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 33 827 (тридцять три тисячі вісімсот двадцять сім) грн. 68 (шістдесят вісім) коп.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України "Про судовий збір" з діях ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 536,80 грн.
Керуючись ст. ст. 483,519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 33 827 (тридцять три тисячі вісімсот двадцять сім) грн. 68 (шістдесят вісім) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя: О.В. Крижановський