ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 280/1316/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.06.2023 року (головуючий суддя Кисіль Р.В.)
в адміністративній справі №280/1316/23 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 01.03.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу з 23 вересня 2022 року перерахунку та виплати пенсії по інвалідності;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 23 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (з урахуванням раніше виплачених сум), відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 із урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки ГУНП в Запорізькій області, виданої позивачу, про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ПФУ у Запорізькій області не здійснило перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки виданої ОСОБА_1 , ГУНП в Запорозької області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки Форма ОК-5 Пенсійного фонду України Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ІНДИВІДУАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗАСТРАХОВАНУ ОСОБУ що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.06.2023 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення ОСОБА_1 з 23 вересня 2022 року перерахунку та виплати пенсії по інвалідності.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 23 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (з урахуванням раніше виплачених сум), відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 із урахуванням розмірів щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки ГУНП в Запорізькій області, виданої ОСОБА_1 , про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що надані позивачем довідки містили всі відповідні розміри грошового забезпечення позивача за спірний період, з них було сплачено ЄСВ, а відтак, такі документи є обов'язковими для врахування відповідачем як органом ПФУ, який призначив пенсію, для подальшого здійснення її перерахунку. Проте, відповідач відмовляючи у здійсненні перерахунку діяв не у відповідності до норм чинного законодавства.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що здійснення відповідачем обчислення середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є правильним.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 06 жовтня 2020 до 22 вересня 2022 року проходив службу в Національній поліції України.
Наказом ГУНП в Запорізькій області від 22.09.2022 за №1076 о/с звільнений з служби в поліції за власним бажанням, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про Національну поліцію», з 22 вересня 2022 року.
З 23.09.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області, як одержувач пенсії по інвалідності та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
27.12.2022 позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку його пенсії починаючи з 23.09.2022.
Однак відповідач, листом від 25.01.2023 за №1032-14378/Л-02/8-0800/23, відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії по інвалідності.
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
При цьому, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.43 ЗУ №2262-ХІІ),
Згідно п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Матеріали справи містять довідку ПФУ за формою ОК-5, в якій зазначено розмір грошового забезпечення позивача, отриманий в ГУНП в Запорізькій області і який повинен враховуватися для пенсії.
Оскільки позивачу призначена пенсія з 23.09.2022, то відповідно до ст.43 Закону №2262-ХІІ та п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393, для розрахунку пенсії позивача має братися грошове забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, в даному випадку це період з 01.09.2020 по 31.08.2022.
В силу аналізу довідки ОК-5, розмір грошового забезпечення позивача складав:
з 01.09.2020 по 31.12.2020 - 20 871,84 грн.
з 01.01.2021 по 31.12.2021 - 124 731,16 грн.
з 01.01.2022 по31.08.2022 - 475 459,88 грн.
Таким чином, загальний розмір грошового забезпечення Позивача за останні 24 календарні місяці перед звільненням складав 621 062,88 грн.
Отже, середня сума грошового забезпечення визначається шляхом ділення на 24 і становить: 621 062,88 : 24 = 25 877,62 грн.
Як наслідок, саме з такої суми відповідач повинен був здійснювати розрахунок розміру пенсії позивача.
Натомість відповідач розрахував суму пенсії позивача виходячи тільки з додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, а саме:
- надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 30398,22 грн.;
- премії в розмірі 115623,18 грн.
Всього - 146021,40 грн., про що також зазначено в листі відповідача від 25.01.2023 за №1032-14378/Л-02/8-0800/23.
Інші види грошового забезпечення (основне грошове забезпечення) позивача при розрахунку суми пенсії враховані не були.
При цьому, докази іншого матеріали справи не містять (відповідачем не надано).
У постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 Велика Палата Верховного Суду сформувала правовий висновок про те, що Закон №2262, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Зокрема, положеннями ч.1-2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до п.23 Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій є надходження від відповідного пенсіонера або уповноважених органів документів до відповідача, що дають право на перерахунок відповідної пенсії.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач 27.12.2022 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно наданої довідки ГУНП в Запорізькій області та довідки ПФУ за формою ОК-5.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції наведені довідки містять всі відповідні розміри грошового забезпечення позивача за спірний період, з них було сплачено ЄСВ, а відтак, такі документи є обов'язковими для врахування відповідачем як органом ПФУ, який призначив пенсію, для подальшого здійснення її перерахунку.
Проте, відповідач відмовляючи у здійсненні перерахунку діяв не у відповідності до норм чинного законодавства. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Виходячи з результатів апеляційного перегляду розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області -залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.06.2023 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 15.11.2023 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова