Справа № 559/2988/23
Провадження № 2/559/692/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2023 року м. Дубно
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в складі головуючої судді Жуковської О.Ю., з участю секретаря судового засідання Окренець Д.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорс», треті особи: приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу Горай Олег Станіславович, приватний виконавець виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Віра Леонідівна про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, -
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції позивача.
Позивач просить визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис №16593, вчинений 14.08.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С. про стягнення з нього на користь ТОВ «Фінфорс» заборгованості в розмірі 7455 грн. В обґрунтування вимог посилається на те, що заборгованість не безспірна, а нотаріус не мав права вчиняти виконавчий напис на підставі норми, що втратила чинність 22.02.2017.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
06.10.2023 ухвалено розглядати справу без повідомлення (виклику) сторін. Заяв по суті справи до суду не надходило.
13.11.2023 ухвалою суду вжито заходів забезпечення позову: зупинено стягнення за виконавчим написом №16593, вчиненим 14.08.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай Олегом Станіславовичем в виконавчому провадженні НОМЕР_3, що перебуває у провадженні приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що виконавчий напис №16593 вчинений 14.08.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм Олегом Станіславовичем про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорс» (відступлено право вимоги від ТОВ «СС Лоун») заборгованості за не нотаріально посвідченим Кредитним договором №605172-А від 14.07.2019 за період з 18.09.2019 до 11.03.2020 в загальному розмірі 7455 грн., з яких: заборгованість за сумою кредиту - 3000 грн., за відсотками - 2970 грн., за штрафами та пенею - 1485 грн.
На підставі цього і заяви відповідача про примусове виконання приватним виконавцем виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Вірою Леонідівною 02.09.2020 відкрито виконавче провадження НОМЕР_3.
IV. Норми права, які застосував суд.
Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія (пункт 19 статті 34 Закону України «Про нотаріат»). Згідно зі статтею 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Приватний нотаріус при вчиненні нотаріальної дії керувався ст. 87 Закону України «Про нотаріат» та пунктом 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою КМУ від 29 червня 1999 року за № 1172. Перелік був доповнений цим п.2 постановою Кабінету Міністрів №622 від 26 листопада 2014 року, згідно якого для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року, що набрала законної сили з моменту проголошення, у справі №826/20084/14 визнано незаконною та нечинною в частині п.2 Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів».
Згідно правового висновку Великої палати Верховного суду від 21 вересня 2021 року у справі №910/10374/17 (провадження № 12-5гс21), оскільки у судовому порядку постанову № 662 визнано незаконною та нечинною у частині, кредитний договір, який не є нотаріально посвідченим, не входить до переліку документів, за якими може бути здійснено стягнення заборгованості у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса. Порушення нотаріусом порядку вчинення виконавчого напису є самостійною і достатньою підставою для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Виконавчий напис про стягнення заборгованості за не нотаріально посвідченим кредитним договором вчинено 14.08.2020, хоч нотаріуси втратили таке право після 22.02.2017. З урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду в справі №910/10374/17 від 21.09.2021, встановлено порушення нотаріусом порядку вчинення виконавчого напису, що є самостійною і достатньою підставою для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Оцінивши в сукупності докази, суд робить висновок щодо необхідності задоволення позову.
Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору за позовну заяву в розмірі 1073,6 грн.
Керуючись статтями 3, 12, 13, 81, 141, 158, 259, 263-265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити: визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис №16593, вчинений 14.08.2020 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Гораєм Олегом Станіславовичем про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорс» заборгованості в загальному розмірі 7455 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінфорс» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 (тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили цим судовим рішенням.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його підписання до Рівненського апеляційного суду. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 , ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_2 . Представник позивача адвокат Рудзей Юрій Володимирович, ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНФОРС", код ЄДРПОУ 41717584, адреса 01042, місто Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 4/6, корпус В, каб. 508-2, тел. 380443381651, ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_5
Треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1)приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу Горай Олег Станіславович, АДРЕСА_2, ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
2) приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віра Леонідівна,
вул.Раїси Окіпної, 4А, офіс 71А, м.Київ, 02002, ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_6
Суддя О.Ю.Жуковська