Постанова від 14.11.2023 по справі 160/8507/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 160/8507/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року

у справі № 160/8507/23

за позовом ОСОБА_1

до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції

про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24 квітня 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, у якому просив:

- визнати протиправними дії Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо не включення в наданих довідках №3/323, №3/324, №3/325 від 27.03.2023 року позивачу за відповідною (аналогічною) посадою, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відсотки по премії та надбавки за особливості несення служби з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно з Законом України від 15 грудня 2020 року №1082-ІХ «Про державний бюджет на 2021 рік», згідно якого прожитковий мінімум на 01.01.2021 року встановлено у розмірі - 2270 грн., Законом України від 02 грудня 2021 року №1928-ІХ «Про державний бюджет на 2022 рік» згідно з якого прожитковий мінімум на 01.01.2022 року встановлено у розмірі - 2481 грн., Законом України від 03.11.2022 року №2710-ІХ «Про державний бюджет на 2023 рік» згідно з якого прожитковий мінімум на 01.01.2023 року встановлено у розмірі - 2684 грн.;

- зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції надати позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нові довідки, де грошове забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, як основне та додаткове повинно бути розраховано на відповідний тарифний коефіцієнт станом на 01.01.2021 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням прожиткового мінімум для працездатних осіб згідно з Законом України від 15 грудня 2020 року №1082-ІХ «Про державний бюджет на 2021 рік», згідно якого прожитковий мінімум на 01.01.2021 рік встановлено у розмірі - 2270 грн., для здійснення обчислення перерахунку, нарахування та виплати основного розміру пенсії з 01 лютого 2021 року;

- зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції надати позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нові довідки, де грошове забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, як основне та додаткове повинно бути розраховано на відповідний тарифний коефіцієнт станом на 01.01.2022 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням прожиткового мінімум для працездатних осіб згідно з Законом України від 02 грудня 2021 року №1928-ІХ «Про державний бюджет на 2022 рік», згідно якого прожитковий мінімум на 01.01.2022 року встановлено у розмірі - 2481 грн., для здійснення обчислення перерахунку, нарахування та виплати основного розміру пенсії з 01 лютого 2022 року;

- зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції надати позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нові довідки, де грошове забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, як основне та додаткове повинно бути розраховано на відповідний тарифний коефіцієнт станом на 01.01.2023 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням прожиткового мінімум для працездатних осіб згідно з Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про державний бюджет на 2023 рік», згідно якого прожитковий мінімум на 01.01.2023 року встановлено у розмірі - 2684 грн., для здійснення обчислення, перерахунку, нарахування та виплати основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 160/8507/23 адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.

Судом першої інстанції зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. Судом вказано, що з 01.01.2020р. положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, а тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік). Судом встановлено, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Не погодившись з рішенням суду, Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції подало апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 160/8507/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржник вказує, що висновок суду першої інстанції, що розрахунок додаткових видів грошового забезпечення повинен здійснюватися на відповідний тарифний коефіцієнт станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно з Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» не відповідає вимогам діючого законодавства. Зазначає, що для перерахунку пенсії враховується не будь-який розмір додаткових видів грошового забезпечення, а лише фактично виплачений.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач є пенсіонером Державної кримінально-виконавчої служби України, якого в 2001 році, звільнено на пенсію з посади начальника оперативного відділу Синельніковської виправної колонії №94 управління ДДУП8ГІ України в Дніпропетровській області у званні майор внутрішньої служби, виключений із списків особового складу і знятий зі всіх видів забезпечення та призначено пенсію.

Позивач 22.11.2022 року та 10.11.2022 року звернувся до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з заявою, в якій просив виготовити та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області окремі довідки про розмір грошового забезпечення, шо враховується для перерахунку пенсії за відповідною чи аналогічною посадою, станом на 01.01.2021 року, та 01.01.2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови №704 щодо визначення посадових окладів і окладів за військовими званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, та 1 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, в зв'язку з тим що прожитковий мінімум для працездатних осіб змінився і пенсія яка зараз обрахована, та виплачується з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб визначених на 1-ше січня 2018 року- 1762 грн.

Відповідач листом за № 3.3- 1600-22/Щ-1289 та 3.3-1566-22/Щ-1225 надав позивачу довідки №3/602 від 30.11.2022 року та № 3/580 від 25.11.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 січня 2021 та 1 січня 2022 року з розрахунком прожиткового мінімуму для працездатних осіб визначених на перше січня 2021 та 2022 року. При цьому в довідках не включені додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за особливості проходження служби та премія. У листі-відповіді зазначено що відповідач не володіє інформацією щодо середніх розмірів цих додаткових видів грошового забезпечення пославшись на Міністерство юстиції України.

Позивач з цього приводу звернувся зі зверненням 10.03.2023 року до відповідача щоб у довідці на перерахунок пенсії, яка йому видана за № 3/602 від 30.11.2022 року з розрахунку прожиткового мінімуму працездатних осіб станом на 01 січня 2021 року (2270 грн) додати дані (розрахунок) що надало Міністерство юстиції, а саме премія-82,4 % від посадового окладу, та надбавку за особливості проходження служби-44% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років згідно довідки. У довідці №3/580 від 25.11.2022 року з розрахунку прожиткового мінімуму працездатних осіб станом на 01 січня 2022 року (2481 грн) додати данні (розрахунок) що надало Міністерство юстиції, а саме премія-117,3% від посадового окладу, та надбавку за особливості проходження служби-45,4% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років згідно довідки.

Також у зв'язку з тим що на 2023 рік був прийнятий Державний бюджет України, де з 01 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб збільшився та склав- 2684 грн., згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», в цьому звернені позивач просив окремо підготувати та надати йому довідку з грошовим забезпеченням станом на 01 січня 2023 року де вказати як основні види грошового забезпечення так і додаткові для перерахунку пенсії, особливо вказати відсотки за особливі умови несення служби та премію.

27.03.2023 року за № 3.3-444-23/Щ-310 позивач отримав відповідь з довідками станом на 01 січня 2021 року № 3/323, на 01 січня 2022 року № 3/324, та на 01 січня 2023 року № 3/325 з розрахунками грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Проте, позивач вважає надані довідки такими, що виготовлені з помилковим зазначенням показників.

Не погодившись з протиправними діями відповідача щодо неналежного оформлення довідок про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 01.01.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Тобто, на момент набрання чинності постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови № 103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.

Подібні правовідносини були предметом розгляду Верховним Судом у справі №440/6017/21.

Так, у постанові від 02.08.2022 у згаданій справі Верховний Суд на підставі аналізу норм права суд дійшов таких правових висновків:

- з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Разом з тим, апеляційний суд звертає увагу, що Закон України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у статті 7 визначає розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні, при чому будь-яких застережень щодо застосування такої розрахункової величини такий закон не містить.

В свою чергу, Закон України №1082-IX від 15.12.2020 «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у статті 7 містить застереження щодо розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, який з 1 січня визначений у розмірі 2102 гривні.

Аналогічні застереження містяться у ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та у ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», якими визначено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, становить 2102 гривні.

Отже, починаючи з 01.01.2020 розрахункова величина, що застосовується для визначення посадових окладів осіб, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, до яких відноситься й Закон № 2262-ХІІ, є незмінною.

Відтак, станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 не відбулось підвищення розмірів складових грошового забезпечення військовослужбовців у порівнянні з розмірами, які встановлені законом станом на 01.01.2020, а отже й відсутні підстави для видачі позивачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку розміру пенсії.

З цих підстав, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач не допустив протиправних дій, підстави для зобов'язання відповідача підготувати та направити нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 відсутні, а отже адміністративний позов задоволенню не підлягає. Натомість, суд першої інстанції помилково дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Таким чином, апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції неповно встановлені обставини по справі та надано їм неправильну правову оцінку, що призвело до невірного вирішення спору по суті заявлених позовних вимог, та у відповідності до приписів ст.317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 160/8507/23 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко