Справа № 303/7647/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2023 м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд у складі:
Головуючого - судді ОСОБА_1
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участі секретаря: ОСОБА_4 ,
учасників судового розгляду прокурора - ОСОБА_5 , підозрюваного - ОСОБА_6 , захисника - ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали судового провадження № 11-сс/4806/555/23 за апеляційною скаргою прокурора Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 06 жовтня 2023 року,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою слідчого судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 06 жовтня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання прокурора Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_5 про відсторонення від посади директора комунального некомерційного підприємства «Лікарня Святого Мартина» ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
До Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання прокурора Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_5 про відсторонення від посади ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
На обґрунтування вимог клопотання прокурор зазначив, що 26.09.2023 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Злочин, передбачений ч.2 ст.367 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , згідно розділу 17 Кримінального Кодексу України - є злочином у сфері службової діяльності, у зв'язку з чим, законом передбачено відсторонення підозрюваного від посади.
Крім цього, ОСОБА_6 може незаконно вплинути на свідків як допитаних, так і тих, які не допитані, і які в свою чергу є його підлеглими, може знищити документи, які мають значення для досудового розслідування, узгоджувати свої показання з показаннями інших осіб, які визнані свідками у справі чи іншими учасниками кримінального провадження, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; його перебування на посаді не гарантуватиме запобігання ризиків повторного вчинення ним аналогічних злочинів.
Кримінальне правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_6 , пов'язане із виконанням ним службових обов'язків, тому він у відповідності до вимог ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» підлягає відстороненню від посади.
В апеляційній скарзі прокурор вказує на те, що оскаржувана ухвала слідчого судді є необґрунтованою, незаконною, такою, що підлягає скасуванню.
Просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову, якою клопотання слідчого задовольнити повністю та відсторонити від посади директора КНП «Лікарня Святого Мартина» підозрюваного ОСОБА_6 на час досудового розслідування, тобто до 26.11.2023 року.
Заслухавши суддю-доповідача, прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, підозрюваного ОСОБА_6 та його захисника, які заперечили, щодо задоволення апеляційної скарги, перевіривши та обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали судового провадження, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 370 цього Кодексу судове рішення повинно бути законним, обгрунтованим і вмотивованим, при цьому його законність повинна базуватись на правильному застосуванні норм матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених положеннями Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою забезпечення дієвості провадження.
Водночас, ч. 1 ст. 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст. 158 цього Кодексу.
Встановлено, що згідно витягу з ЄРДР за №42023070000000023 від 10 лютого 2023 року, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється СВ Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області.
26 вересня 2023 року ОСОБА_6 було повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.
ОСОБА_6 , відповідно до розпорядження Мукачівського міського голови від 15.10.2020 за №411, з 16.10.2020 обіймав посаду директора Комунального некомерційного підприємства «Мукачівська центральна районна лікарня», яке в подальшому відповідно до п.1 рішенням 29 сесії Мукачівської міської ради 8-го скликання №845 перейменовано з КНП «Мукачівська центральна районна лікарня» в КНП «Лікарня Святого Мартина».
Відповідно до п. 1 розділу І «Загальні положення» Статуту КНП «Лікарня Святого Мартина» (нова редакція), затвердженого рішенням 29 сесії Мукачівської міської ради 8-го скликання №845 від 24.11.2022, КНП «Лікарня Святого Мартина» є комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Розділом 7 зазначеного Статуту «Управління підприємством та громадський контроль за його діяльністю», а саме п. 7.2 передбачено, що поточне керівництво (оперативне управління) підприємством здійснює керівник підприємства -директор, який призначається на посаду до вимог чинного законодавства України на конкурентній основі шляхом укладання контракту на строк від трьох до п'яти років.
Відповідно до контракту, укладеного з директором КНП «Мукачівська центральна лікарня» від 15.10.2020 на ОСОБА_6 покладено наступні обов'язки: забезпечувати ефективне використання і збереження підприємством майна; забезпечувати належне виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель; відшкодовувати збитки, завдані підприємству з його вини (п.п. 10, 11,26п.6 розділу «Права та обов'язки» Контракту).
У зв'язку із вищенаведеним, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_6 з 16 жовтня 2020 року обіймав на вказаному комунальному некомерційному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та являвся службовою особою.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №169 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (в редакції від 12.04.2022) публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі». При цьому переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників, що здійснюють такі закупівлі.
Згідно з пп. З п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №169 такі закупівлі не включаються до річного плану закупівель. За результатами їх здійснення в електронній системі закупівель замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
Замовники відповідно до пункту 3 Постанови № 169 від 28.02.2022 (в редакції станом на 12.04.2022) повинні відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупів л і/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до ст. 4. Закону України «Про критичну інфраструктуру» заклади охорони здоров'я законом віднесено до об'єктів критичної інфраструктури.
Поряд з цим, Примірною Методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі (далі Методика), затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 передбачено етапи визначення очікуваної вартості закупівель.
Однак ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді директора КНП «Мукачівська центральна районна лікарня» (теперішня назва - Лікарня Святого Мартина») у порушення листа Міністерства економіки України від 04.03.2022 за №3304-04/9225-06 в частині не затвердження переліку та обсягів закупівель підприємства товарів, робіт і послуг в Органу управління, тобто Мукачівської міської, оскільки є об'єктом критичної інфраструктури, своїм наказом №84 від 19.05.2022 «Про затвердження переліку товарів та послуг для здійснення оборонних та публічних закупівель в умовах воєнного стану в КНП «Мукачівська ЦРЛ»» затвердив згідно додатку перелік.
Відповідно до п.3 Додатку до наказу по КНП «Мукачівська ЦРЛ» №84 від 19.05.2022 визначено придбати для потреб лікарні офтальмологічний лазар Classic в кількості 1 шт. за ціною 1201090,00 гривень.
В подальшому 09.08.2022 відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою №42 від 09.08.2022 по КНП «Мукачівська ЦРЛ» в електронній системі закупівель «Прозорро оприлюднено звіт про договір про закупівлю.
Згідно Акту приймання-передачі майна від 24.06.2022, TOB «Вісмайт» передано КНП «Мукачівська ЦРЛ» офтальмологічний лазар Classic, калій титаніл фосфатний 532 нм 2 Вт з щілинною лампою та моторизованих столом в кількості 1шт на загальну суму 1201090,00 гривень.
Відповідно до платіжного доручення №1030 від 27.06.2022 КНП «Мукачівська ЦРЛ» здійснено перерахунок грошових коштів в сумі 1201090,00 гривень на рахунок TOB «Вісмайт».
Відповідно до частини 2 ст. 44 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції закону станом на 07.05.2022) за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, відповідно до вимог цього Закону, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України.
З урахуванням висновку судово-економічної експертизи №СЕ-19/107-23/7382-ЕК від 18.08.2023 встановлено, що внаслідок придбання КНП «Мукачівська ЦРЛ» (ЄДРПОУ 01992831), офтальмологічного лазару Classic, калій титаніл фосфатний 532 нм 2 Вт з щілинною лампою та моторизованих столом в кількості 1 шт., згідно договору про закупівлю товару №08-22-199 від 20.05.2022, у TOB «Вісмайт», місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди на загальну суму 337 756,67 гривень.
Таким чином ОСОБА_6 будучи службовою особою, наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не дотримався принципів забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі офтальмологічного лазару Classic, калій титаніл фосфатний 532 нм 2 Вт з щілинною лампою та моторизованих столом в кількості 1 шт., допустив укладення від імені КНП «Мукачівська ЦРЛ» договору про закупівлю товару №08-22-199 від 20.05.2022, внаслідок чого, було здійснено його оплату, що призвело до спричинення місцевому бюджету майнової шкоди на загальну суму 337 756,67 гривень, тим самим завдавши тяжкі наслідки державним інтересам, так як сума завданої шкоди в 250 разів і більше перевищує встановлений на 2022 рік неоподаткований мінімум доходів громадян (1240,50 гривень).
За таких обставин, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, кваліфікуючою ознакою якої є спричинення тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам.
Апеляційний суд вважає, що в матеріалах кримінального провадження є достатньо доказів які підтверджують обґрунтованість підозри останнього, в тому числі: договір про закупівлю товару №08-22-199 від 20.05.2022 з додатками; висновок експерта №2206/2 від 29.06.2023, висновком експерта №СЕ-19/107-23/7882-ЕК від 18.08.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 та іншими матеріалами кримінального провадження.
Також апеляційний суд погоджується з доводами прокурора, що посада, яку наразі обіймає підозрюваний ОСОБА_9 , а саме директора КНП «Лікарня Святого Мартина» дає можливість використання ним своїх службових повноважень всупереч інтересам досудового розслідування, яке здійснюється щодо нього, оскільки наразі свідки обвинувачення працюють у тій самій установі, що і підозрюваний, та являються його підпорядкованими колегами, та на теперішній час деякі з осіб взагалі не допитані органом досудового розслідування в якості свідків. Крім цього, свідки в даному кримінальному провадженні, з урахуванням принципу безпосереднього допиту свідків судом під час розгляду справи, не допитані безпосередньо судом.
Під час розгляду клопотання було встановлено, що існують ризики того що перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_10 , використовуючи своє службове становище, перебуваючи на займаній посаді, матиме можливість впливати
на свідків, яким відомо про обставини скоєння кримінального правопорушення,
однак через страх бути звільненим з займаних посад не можуть надати правдиві
свідчення; може чинити перешкоди та створювати штучно проблеми в роботі
працівникам КНП «Лікарня Святого Мартина», які надали свідчення в рамках
досудового розслідування кримінального провадження, а також може
перешкоджати кримінальному провадженню у справі; матиме доступ до
приміщення КНП «Лікарня Святого Мартина» та зможе впливати на хід
досудового розслідування, матиме можливість знищити, сховати або спотворити
будь-які з речей, документів, які мають істотне значення для встановлення
обставин кримінального правопорушення; може вчинити інші аналогічні правопорушення, оскільки вчиненню вищевказаного кримінального правопорушення сприяло саме обійманням ним посади директора КНП «Мукачівська ЦРЛ» (теперішня назва -КНП «Лікарня Святого Мартина».
Також, слідчим суддею залишено поза увагою той факт, що кримінальне правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_6 , пов'язане із виконанням ним службових обов'язків, тому він у відповідності до вимог ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» підлягає відстороненню від посади.
Щодо підроблення та знищення документів, слід зазначити, що під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення вилучено здебільшого копії документів, що стосуються закупівлі лікарнею у 2022 році офтальмологічного лазеру з моторизованим столом у TOB «Вісмайт». В ході аналізу вилучених в КНП «Лікарня Святого Мартина» документів, зокрема протоколу фармакотерапевтичної комісії №21/2022 від 21.04.2022 та ініціативного рапорту лікарня офтальмолога поліклінічного відділення лікарні Св. Мартина ОСОБА_11 від 17.05.2022 встановлено, що потреба у придбанні даного обладнання для потреб офтальмологічної служби лікарні виникла пізніше, як засідала сама комісія.
Таким чином на даний час не з'ясованими залишаються обставини з приводу засідання даної комісії у квітні 2022 року, зокрема з приводу предмету їх засідання, що оформлено протоколом №21/2022.
Враховуючи те, що існують підстави вважати, що перебування підозрюваного на посаді сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, та те, що використання підозрюваним службового становища здатне негативно вплинути на процес розслідування та встановлення істини у справі, колегія суддів приходить до висновку про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 від посади посади директора КНП «Лікарня Святого Мартина», на час досудового розслідування, тобто до 26.11.2023 включно.
Керуючись ст. ст. 176-179, 183, 194, 376, 404, 405, 407, 418, 419, 422 КПК України, апеляційний суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу прокурора Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_5 - задовольнити.
Ухвалу слідчого судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 06 жовтня 2023 року - скасувати.
Клопотання прокурора Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_5 про відсторонення від посади у рамках кримінального провадження №42023070000000023 відомості про яке 10.02.2023 року, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого директором комунального некомерційного підприємства «Лікарня Святого Мартина», одруженого, який має на утриманні двох малолітніх дітей, депутата Закарпатської обласної ради VIII скликання, раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України - задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , працюючого директором комунального некомерційного підприємства «Лікарня Святого Мартина», одруженого, який має на утриманні двох малолітніх дітей, депутата Закарпатської обласної ради VIII скликання, раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, від посади директора КНП «Лікарня Святого Мартина», на час досудового розслідування, тобто до 26.11.2023 включно.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді