Справа № 170/673/23 Провадження № 3/170/519/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року смт Шацьк
Суддя Шацького районного суду Волинської області Жевнєрова Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від СПД №2 (сел. Шацьк) Ковельського районного управління ГУНП у Волинській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає в АДРЕСА_1 , бухгалтера ТОВ "Надія", якій роз'яснено її процесуальні права, передбачені ст. 268 КУпАП, яка до адміністративної відповідальності не притягувалась, про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.156 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 26.09.20 року (повністю рік не вказано) серії АПР18 №687453, 17.08.2023 о 16:02 за адресою с. Світязь, вул. Жовтнева, 107, Ковельського району Волинської області під час фактичної перевірки представниками ГУ ДПС у Волинській області ТОВ "Надія" було виявлено реалізацію продавцем ОСОБА_2 алкогольних напоїв лише з однією маркою акцизного податку, чим порушено вимоги п. 3 ч. 4 ст. 11 ЗУ №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", п. 226.9 ст. 226 ПКУ №2755-VI від 02.12.2010. Дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_2 не прибула, її захисник адвокат Климович Т.Д., подала суду письмові пояснення, у яких вказує, що протокол серії АПР18 №687453 від 26.09.2023, складений щодо події правопорушення 17.08.2023. Згідно з актом про результати фактичної перевірки №03/128409-01/13361828 від 18.08.2023, на підставі якого складено вказаний протокол, уповноваженою особою податкової інспекції під час фактичної перевірки діяльності СГД ТОВ «Надія», за адресою: вул. Жовтнева, 107, с. Світязь Ковельського району Волинської області встановлено реалізацію 17.08.2023 цигарок марки "Marvel red". При цьому, будь яких правопорушень, які б мали місце 17.08.2023, як вказано у протоколі, зафіксовано не було. Згідно з додатками 1, 2, 3, 4 до вказаного акту перевірки реалізацію напоїв з однаковими акцизними марками було здійснено 30.05.2023, 09.06.2023, 15.06.2023, 24.06.2023, 08.07.2023, 15.07.2023, 17.07.2023, однак жодних доказів на підтвердження того, що саме ОСОБА_2 вчинила вказані правопорушення матеріали справи не містять. ОСОБА_2 працює бухгалтером в ТОВ "Надія" і не належить до суб'єктів, адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП. Також протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 254 КУпАП, оскільки його було складено уповноваженою посадовою особою пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила таке правопорушення. Зокрема, як було зазначено вище, інкриміноване ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 156 КУпАП діяння було виявлено та підтверджено 17 серпня 2023 року коли проведено відповідну перевірку підприємства, при цьому протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 складено 26 вересня 20 року, повністю рік не вказано.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний на підставі досліджених доказів з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані установлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції відеозапису.
Судом установлено, що згідно з протоколом про адмінстративне провопорушення серії АПР18 №687453 від 26.09.20 року (повністю рік не вказано), 17.08.2023 о 16:02 за адресою АДРЕСА_2 , під час фактичної перевірки представниками ГУ ДПС у Волинській області ТОВ "Надія" було виявлено реалізацію продавцем ОСОБА_2 алкогольних напоїв лише із однією маркою акцизного продажу, чим порушила вимоги п. 3 ч. 4 ст. 11 ЗУ №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", п. 226.9 ст. 226 ПКУ №2755-VI від 02.12.2010. Дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно з актом №03/12844/09-01/13361828 від 18.08.2023 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, 17.08.2023 о 16:02 проведено перевірку магазину, що розташований в АДРЕСА_2 , який належить суб'єкту господарювання ТОВ "Надія". Контрольно - розрахунковою операцією у вказаному магазині було придбано сигарети марки "Marvel red" за ціною 78 гривень. Під час проведення фактичної перевірки встановлено, що через РРО із фіскальним номером 3000736679 реалізовувались алкогольні напої з однаковими марками акцизного податку, згідно з додатками 1-4. Встановлено, що ТОВ "Надія" реалізовувало алкогольні напої з використанням лише однієї марки акцизного податку, чим порушено вимоги п. 3 ч. 4 ст. 11 ЗУ №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", п. 226.9 ст. 226 ПКУ №2755-VI від 02.12.2010.
Згідно з додатками 1, 2, 3, 4 до вказаного акту перевірки реалізацію напоїв з однаковими акцизними марками було здійснено 30.05.2023, 09.06.2023, 15.06.2023, 24.06.2023, 08.07.2023, 15.07.2023, 17.07.2023.
Жодних відомостей про те, що саме ОСОБА_2 17.08.2023 здійснила реалізацію цигарок марки "Marvel red", а 30.05.2023, 09.06.2023, 15.06.2023, 24.06.2023, 08.07.2023, 15.07.2023, 17.07.2023 реалізацію алкогольних напоїв з однаковими марками акцизного податку, вказаний акт та додатки до нього не містять.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за роздрібну торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачає отримання суб'єктами господарювання ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Відповідно до ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
Таким чином адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 156 КУпАП настає для суб'єктів господарювання, а не для будь-яких інших осіб.
Дані про те, що ОСОБА_2 є суб'єктом господарювання та від свого імені здійснювала господарську (підприємницьку) діяльність з роздрібної торгівлі тютюновими та алкогольними виробами, в матеріалах справи відсутні. В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_2 працює бухгалтером ТОВ "Надія", вказані обставини підтвердила і сама ОСОБА_2 в своїх письмових поясненнях.
Згідно зі ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол серії АПР18 №687453 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 складено 26.09.20 року (повністю рік не вказано) щодо події 17.08.2023, що суперечить вимогам вказаної статті.
Таким чином дослідивши та оцінивши надані суду докази у їх сукупності, суддя дійшов висновку, що беззаперечні та достатні докази того, що ОСОБА_2 допустила вказане у протоколі про адміністративне правопорушення порушення правил торгівлі алкогольними та тютюновими виробами у справі відсутні, винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення за вказаних у протоколі обставин поза розумним сумнівом не доведено.
В силу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та винуватість особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення є недоведеним. На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 283-285, 247 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за протоколом серії АПР18 №687453, закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя /підпис/ Н.В.Жевнєрова
Згідно з оригіналом
Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Жевнєрова