Справа № 420/20230/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 12.05.2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 12.05.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713, проте ГУ ПФУ, здійснивши перерахунок його пенсії за рішенням суду, не виплачує вказану доплату.
Ухвалою від 14.08.2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, зокрема, що пенсія по інвалідності за Законом № 2262 призначена після 01.03.2018 року (а саме з 06.03.2019), правових підстав для нарахування та виплати позивачу доплати 2000 грн. немає.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ) з 06 березня 2019 року, що підтверджується протоколом за пенсійною справою 1503022943 (МВС) від 06.03.2019.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 р. у справі №420/13839/22, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеськiй області» №33/36-5767 від 27.07.2022 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
На виконання вказаного судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.22019 року.
У травні 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно з постановою КМУ №713 від 14.07.2021 р. Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб з 01.07.2021 року.
Листом від 05.06.2023 № 14409-13269/r-02/8-1500/23 відповідач відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати 2000 грн. згідно з Постановою № 713, оскільки ОСОБА_1 пенсія по інвалідності призначена після 01.03.2018 (а саме з 06.03.2019).
Позивач, вважаючи порушеними свої права щодо встановлення щомісячної доплати до пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 14.07.2021 ухвалив Постанову № 713, пунктом 1 якої постановив:
Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Як вбачається з наданого відповідачем протоколу за пенсійною справою позивача від 06.03.2019 року, пенсія по інвалідності за Законом №2262-ХІІ призначена позивачу з 06.03.2019 року, тобто після 01.03.2018 року, що виключає застосування до позивача приписів абз.1 пункту 1 Постанови № 713.
Беручи до уваги, що пенсію позивачу за Законом №2262-ХІІ призначено після 01.03.2018 року, з грошового забезпечення, визначеного станом на момент призначення пенсії (а не станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати), підстави для нарахування позивачу доплати до пенсії 2000 грн згідно абз.2 п.1 Постанови № 713 також відсутні.
За таких обставин суд погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для здійснення доплати до пенсії позивача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713.
Щодо застосування правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 по справі №420/2473/22, на яку посилається позивач, то відповідно до зробленого Верховним Судом висновку перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії внаслідок зміни правового регулювання, тому позивач має право на доплату у розмірі 2000 грн.
У справі, що розглядається існують інші фактичні обставини, а саме, пенсія позивачу призначена після 01.03.2018, а не до цієї дати, за нормами, чинними після 01.03.2018 року, у зв'язку з чим, висновки викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 по справі №420/2473/22 не є релевантними до даних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів
.