Справа № 420/9611/23
УХВАЛА
15 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо прийняття звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року у справі №420/9611/23, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.03.2023 року;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність, а також здійснити виплату різниці між нарахованим розміром пенсії та фактично виплаченим з 01.03.2023 року по день проведення перерахунку;
стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 858,88 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №420/9611/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом одного місяця з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №420/9611/23.
01.11.2023 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, (боржника) - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та зобов'язати суб'єкта владних повноважень (боржника) - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати рішення суду і подати звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/9611/23.
07.11.2023 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 по справі № 420/9611/23, яке набрало законної сили 20.07.2023, ОСОБА_1 22.08.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2023 становить 24172,84 грн. Сума доплати за період з 01.03.2023 по 31.08.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 19457,04 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
У звіті відповідач зазначає, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.03.2023 по 31.08.2023 в сумі 19457,04 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Враховуючи викладене, представник відповідача просить прийняти звіт Головного управління про виконання рішення у справі №420/9611/23.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року у справі №420/9611/23, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 129 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З урахуванням вищезазначеного суд доходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем, в якому рішення суду набрало законної сили, не мало об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати заборгованості по пенсії позивачу за період з 01.03.2023 по 31.08.2023 року, а причини його невиконання є поважними.
Отже, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області в частині виплати грошових коштів за період з 01.03.2023 по 31.08.2023 року в сумі 19457,04 грн. у зв'язку з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Разом з тим, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Відтак, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у цій справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 належних йому коштів.
Судом також враховується, що Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацом другим пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановити новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 19.06.2023 року у справі №420/9611/23, а саме у 60-ти денний строк з дня набрання чинності цієї ухвали суду.
Щодо накладення штрафу, суд зазначає таке.
Згідно ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання судового рішення проведений перерахунок пенсії позивача, але з зазначених вище поважних причин не здійснена виплата нарахованої доплати пенсії, яка буде реалізована після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
Враховуючи те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду та пенсія виплачується в перерахованому розмірі з 01.03.2023 року, направлення Головним управлінням до Пенсійного фонду України бюджетних запитів для забезпечення виплати нарахованої за рішенням суду доплати в розмірі 19457,04 грн., а також зважаючи на те, що без отримання фінансування відповідачем здійснити виплату донарахованих сум не можливо, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 295, 382 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 19.06.2023 року у справі №420/9611/23 - відмовити.
2. В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу - відмовити.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 19.06.2023 року у справі №420/9611/23.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Суддя А.В. Бутенко