Рішення від 14.11.2023 по справі 420/24592/23

Справа № 420/24592/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Радчука А.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ: 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань: №9/3-1551 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2020, №9/3-1550 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2021, №9/3-1549 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2022, №9/3-1548 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2023 з урахуванням виплачених сум;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань: №9/3-1551 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2020, №9/3-1550 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2021, №9/3-1549 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2022, №9/3-1548 від 25.07.2023 починаючи з 01.02.2023 з урахуванням виплачених сум.

Адміністративний позов поданий за допомогою системи “Електронний суд”.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що з 01.12.2005 ОСОБА_1 Державним департаментом України з питань виконання покарань на підставі грошового атестату призначено пенсію за вислугу років у розмірі 62 % від сум грошового забезпечення за посадою начальника чергової варти відділу охорони Херсонської виправної колонії УДДУПВП в Херсонській області № 61 - міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні, відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській та отримує пенсію за вислугу років.

Також позивач зазначає, що внаслідок скасування рішенням суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 пункту 6 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, пункт 4 постанови КМУ № 704 передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017. Відповідно збільшується грошового забезпечення

Відтак, позивач вважає, що з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) він має право на перерахунок основного розміру пенсії на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення.

У позові зазначено, що діючи в інтересах позивача його представник звернувся з адвокатським запитом до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань та просив направити до ГУ ПФУ в Херсонській області належним чином оформлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії за посадою з якої він був звільнений зі служби (або прирівняною посадою).

Департаментом з питань виконання кримінальних покарань направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 рр.

Позивач вказує, що його представник звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищеназваних довідок. Проте відповідач перерахунок пенсії не провів, чим порушив його право на належний розмір пенсії, що слугувало підставою звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 18.09.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

03.10.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.

Відповідач підтвердив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону № 2262.

По суті позовних вимог відповідач вказав на те, що скасування п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до Головного управління оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.01.2020 року у справі № 826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача. Тобто, право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення виникає виключно у зв'язку з прийняттям рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок такої пенсії конкретно визначеній категорії пенсіонерів, що має наслідком застосування відповідної процедури, передбаченої, зокрема, п. 3 Порядку № 45, згідно якої на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Втім, іншого рішення, окрім як Постанови № 103, Урядом прийнято не було, а відповідні оновлені довідки про розмір грошового забезпечення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань на виконання відповідних норм діючого законодавства уже направляло на адресу Головного управління, на підставі яких позивачу був здійснений перерахунок пенсії. Отже, оскільки у вказаний період Уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, як і не приймав інших рішень щодо перерахунку таких пенсій, тому сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 такою підставою бути не може.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Згідно висновку про призначення пенсії, з 01.12.2005 року позивачу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у чинній на дату призначення пенсії редакції), як пенсіонеру Державного Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.

22.07.2023 року в інтересах позивача адвокат Ольга Хараїм звернулась до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань з адвокатським запитом щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.

На підставі вказаного звернення Департаментом з питань виконання кримінальних покарань видано ОСОБА_1 відповідні довідки про розмір грошового забезпечення, а саме:

№9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704;

№9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704;

№9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704;

№9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704.

Супровідним листом від 26.07.2023 року вих. №9/3-13620 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань скеровано вказані довідку Головному управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

У подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року на підставі вказаних довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

У відповідь на вказане звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 14.08.2023 року вих. №2100-0209-8/25796 повідомило позивачу, що згідно алгоритму, встановленому Порядком №45, відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій до Головного управління не надходило; діючим військовослужбовцям не підвищувались посадові оклади та оклади за спеціальним (військовим) званням, після 01 січня 2018 року. Враховуючи зазначене, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідками Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 25.07.2023 року.

Не погоджуючись з бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 рр., позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України № 2262-XII.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону України № 2262-ХІІ. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію Закону України № 2262-ХІІ.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (постанова № 704), яка передбачала з 01.03.2018 збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.

Пунктом 2 постанови № 704, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704, встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Пунктом 6 постанови №103, внесено зміни до постанови №704, внаслідок яких пункт 4 постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.

Отже, станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 пункт 4 постанови № 704, визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року".

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №103, яким були внесені зміни до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №704.

Вказаною постановою скасовані зміни, у тому числі до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №704, та відновлено його попередню редакцію (станом на 30.07.2018), згідно якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, саме з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 - діє редакція пункту 4 постанови №704, яка діяла до зазначених змін.

Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом в постанові по справі № 400/6214/21 від 19 жовтня 2022 року.

Враховуючи викладене, оскільки зміни внесені постановою №103, зокрема, до пункту 4 постанови №704, визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020 діє редакція пункту 4 постанови №704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, але з гарантією того, що такий показник прожиткового мінімуму повинен становити не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було не лише підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а й закладено механізм щорічного збільшення його розміру у подальшому.

У той же час, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року визнано протиправними та не чинними, в тому числі і внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 зміни до додатку 2 Порядку, тому з 05.03.2019 діє попередня редакція додатку 2 до Порядку, що встановлює форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.

Таким чином, зміни внесені постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз вказаних норм права надає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи повідомляють орган ПФУ.

Як підтверджено матеріалами справи, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань оформлено та направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення щодо ОСОБА_1 , а саме:

№9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704;

№9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704;

№9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704;

№9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704.

Вказані довідки складено, враховуючи зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до змісту оновлених довідках, грошове забезпечення збільшилося, що є достатньою підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.

Суд зазначає, що пенсійне законодавство, в контексті спірних правовідносин, покладає обов'язок на орган пенсійного забезпечення провести перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

При цьому, однією із підстав для вчинення таких дій є звернення пенсіонера із наданням додаткових документів, що підтверджують наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Суд відхиляє доводи відповідача у відзиві стосовно того, що довідки про розмір грошового забезпечення видані з порушенням Порядку №45.

Ці довідки є чинними, складені за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45, підписані уповноваженою особою органу та скріплені гербовою печаткою.

За таких обставин, враховуючи те, що матеріалами справи підтверджено як подання заяви про перерахунок пенсії, так і надходження до відповідача оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року; №9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року; №9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року; №9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

При цьому, враховуючи, що відповідачем в листі від 14.08.2023 року фактично відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі вказаних довідок, суд вбачає в поведінці відповідача активну, свідому поведінку, тобто дії суб'єкта правових відносин, а не його бездіяльність.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволення шляхом визнання протиправними дій, а не бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонькій області, як заявлено позивачем.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Отже, для належного захисту порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року; №9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року; №9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року; №9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року, починаючи з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року - відповідно, з урахуванням вже виплачених сум.

Щодо стосується доводів відповідача стосовно того, що вимоги позивача про перерахунок пенсії заявлені з порушенням норм ст.122 КАС України, яка встановлює шестимісячний строк звернення до суду з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У відповідності з ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, судом встановлено, що предметом позову є перерахунок пенсії позивача на підставі оновлених довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року; №9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року; №9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року; №9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Підставою цього позову стала відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року - відповідно

Вказана відмова викладена у листі відповідача від 14.08.2023 року (а.с. 20).

Отже, оскільки з моменту отримання позивачем оновлених довідок про розмір грошового забезпечення та відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі цих довідок шестимісячний строк звернення до суду не минув, суд вважає, що вказаний позов поданий до суду з дотриманням встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України строку звернення до суду.

Окрім того, слід звернути увагу на приписи ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, згідно якого перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

При цьому, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі"Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 858,88 грн., де 858,88 грн. - ставка судового збору сплачена позивачем за звернення до суду із цим позовом.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 122, 139, 242-246, 255-258, 262, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ: 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року; №9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року; №9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року; №9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1551 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2020 року; №9/3-1550 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року; №9/3-1549 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року; №9/3-1548 від 25.07.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року, - відповідно, з урахуванням вже виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 858,88 грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.).

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук