Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Харків
14 листопада 2023 року № 520/16080/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд.7, м.Вінниця, Вінницька область,21100, 13322403) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області , в якому просить суд:
- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15 березня 2023 року в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно до ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 07 березня 2023 року відповідно до п.2ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зарахувавши до пільгового стажу за Списком 2 періоди роботи з 09 серпня 1982 року по 31 січня 1984 р. за професією каратожник- перфораторщик в інклинометричній партії, з 01 лютого 1984 р. по 31 травня 1986р. - каратожник-перфораторщик в комплексно-каратожній партії, з 01 червня 1986 року по 09 жовтня 1986 року - каратожник-перфораторщик в перфораторній партії в групі вибухівників, з 01 жовтня 1986 р. по 02 травня 1990 року - каратожник- перфораторщик в перфораторній партії , з 03 травня 1990 р. по 27 грудня 1991 року - налагоджувальник геофізичної апаратури на апаратурно-ремонтній дільниці в Мамонтовській промислово-геофізтчній конторі тресту “Юганськнефтегеофізика” (далі: дочірне відкрите акціонерне товариство “Мамонтовське управління геофізичних робіт”) та з 04 січня 1992 року по 31 липня 1995 року за професією каратожник на базі виробничого обслуговування підземного та капітального ремонту свердловин,з 01 серпня 1995 року по 14 квітня 1997 року - оператор по дослідженню свердловин і цеху науково-дослідних та виробничих робіт у Нафтовгазовидобувальному управлінні “Майськнафта” (Нафтогазовидобувальне управління “Майськнафта” ВО “Юганськнафтогаз”) до страхового стажу із застосуванням пільгового коефіцієнту - один рік за один рік шість місяців.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставність відмови відповідача у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2 з огляду на наявність у нього відповідного стажу роботи, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до списку №2.
Відповідач надав відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог. Зазначив, що діяв згідно діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
07.03.2023 року ОСОБА_1 , звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно із ч.2 ст. 114 ЗУ Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
З 01.04.2021р. органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 р. №25-1 “Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961.
На підставі вказаного, заява позивача надійшла на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в у Вінницькій області, 15 березня 2023 року пенсійний орган прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
В рішенні зазначено, що за результатом розгляду документів доданих до заяви, до страхового стажу згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 не зараховано період роботи з 28.04.1081 по 16.07.1982рр., з 04.01.1992 по 14.04.1997р., оскільки в підставі при прийнятті на роботу відсутня дата та період роботи. Пільговий стаж роботи за Списком №2 відсутній.
Крім того, Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.10.2021 року № 195/10-21 після розгляду заяви про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 для підтвердження періодів роботи, що дають право про призначення пенсії на пільгових умовах внесено рішення про відмову у підтвердженні стажу за Списком №2 за періоди роботи з 09.08.1982 по 27.12.1991, з 04.01.1992 по 31.07.1995, з 01.08.1995 по 14.04.1997. Згідно з архівною довідкою від 18.08.2021 року № 119 Дочірнє відкрите акціонерне товариство «Мамонтовське управління геофізичних робіт» у зв'язку з рішенням Арбітражного суду ханти- мансійського автономного округу від 15.03.2001 року визнано банкрутом. Документів про припинення діяльності в результатті ліквідації ДВАТ «Мамонтовське управління геофізичних робіт», Нафтогазодобувального управління «Майськнафта» ВО «Юганськнафтогаз» на розгляд не надавалось.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Призначення і виплата пенсій в Україні здійснюється згідно із Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Якщо міжнародним договором України встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до п. 1 пункту 2 XV «Прикінцеві положення» Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах зі шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці зам Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до ч.1.ст. 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частині 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюється відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 ч.2. ст. 114 Закону №1058 визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років ц жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (пункт 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV).
Згідно статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Судом встановлено, що з наявної у матеріалах справи копії трудової книжки останній 09.08.1982 року прийнятий каратажником-перфораторщиком 4 розряду в інкленометричну партію в Мамонтовську промислово-геофізичну контору тресту «Юганськнефтегеофізика» ( наказ №74-К від 02.08.1982 року)
- з 01.02.1984 року переведений каратажником-перфораторщиком 5 розряду в комплексно-каратажну партію ( наказ № 43-к від 07.02.1984р.);
- з 01.06.1986 року переведений каратажником-перфораторщиком 6 розряду в групу вибухівників ( наказ №108-к від 09.06.1986);
- з 01.10.1986 переведений каратажником-перфораторщиком 6 розряду в перфораторну партію ( наказ№222-к від -2.10.1986р.);
- з 03.05.1990 року переведений наладчиком ( так в трудовій книжці) геофізичної апаратури 6 розряду на апаратно- ремонтну дільницю ( наказ № 43-к від 27.04.1990 року);
- 27.12.1991 року звільнений за п.5 ст. 29 КЗпП РСФРР шляхом переведення до НГДУ «Майськнафта» ( наказ №113-к від 27.12.1991 року);
- з 04.01.1992 року прийнятий каратажником 6 розряду на базі виробничого обслуговування підземного та капітального ремонту свердловин у Нафтогазовидобувальному управління «Майськнафта» ( наказ № 2 від 03.01.1992 року);
- з 01.08.1995 року переведений оператором по дослідженню свердловин 5 розряду в цеху науково-дослідних та виробничих робіт ( наказ № 685 від 02.08.1995 року);
- 14.04.1997 року звільнений за ст. 37 КЗпП РФ за власним бажанням ( наказ № 133 від 10.04.1997р.)
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 цього Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, відповідно до п.20 Порядку №637, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці мають бути вказані періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відтак, аналіз наведених правових положень свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка, і лише в разі її відсутності, відсутності в трудовій книжці відповідних записів або в разі якщо в ній містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи для підтвердження трудового стажу враховуються інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд зазначає, що в трудовій книжки позивач вказані спірні періоди роботи.
Виходячи з вищевикладеного, суд наголошує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у її трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період її роботи на підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно не врахував спірні періоди роботи за списком № 2, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
На підставі викладеного суд зазначає, що рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах не відповідає вимогам щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів, отже є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Крім того, Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Так, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, якого стосується звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, на підставі викладеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 203750003708 від 15.03.2023 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2023р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд.7, м. Вінниця, Вінницька область,21100, 13322403) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 203750003708 від 15.03.2023 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2023р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд.7, м. Вінниця, Вінницька область,21100, 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.