ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2023 року справа №360/611/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 360/611/23 (головуючий І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом адвоката Солодовнікова Олександра Петровича в інтересах ОСОБА_1 до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови № 168 за 31 добу в жовтні 2022 року в сумі 70000 грн, за 30 діб в листопаді 2022 року в сумі 70000 грн та 31 добу в грудні 2022 року в сумі 70000 грн, а всього на загальну суму 210000 грн;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови № 168 збільшену до 100000 грн додаткову винагороду за 31 добу в жовтні 2022 року в сумі 70000 грн, за 30 діб в листопаді 2022 року в сумі 70000 грн та 31 добу в грудні 2022 року в сумі 70000 грн, а всього на загальну суму 210000 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що з 15 жовтня 2010 року проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), приймає безпосередню участь у бойових діях по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з боку Російської Федерації, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4419.
Позивачу за жовтень, листопад та грудень 2022 додаткова винагорода відповідно до постанови № 168 виплачена в розмірі 30000 грн на місяць пропорційно кількості діб участі позивача у діях та заходах, визначених п. 1 цієї постанови.
Проте, всупереч вимогам постанови № 168 відповідачем не нараховано та не виплачено збільшення додаткової винагороди позивачу за 31 добу в жовтні 2022 року в сумі 70000 грн, за 30 діб в листопаді 2022 року в сумі 70000 грн та 31 добу в грудні 2022 року в сумі 70000 грн, а всього на загальну суму 210000 грн.
Така бездіяльність відповідача є протиправною.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року.
Зобов'язано 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (Військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” збільшену до 100000 грн додаткову винагороду за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року.
Стягнуто з відповідача на користь позивача судові витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 3000 грн.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
На виконання пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 09.12.2022 № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168».
Абзацом 2 пункту 1 наказу № 628 АГ встановлено, додаткова винагорода до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пункт 2 наказу № 628 АГ не встановлює додаткові, не передбачені Постановою № 168, підстави для виплати збільшеної до 100000 грн щомісячної додаткової винагороди, а навпаки визначає саме умови безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (підпункт 1 пункту 2 застосовується до спірних правовідносин).
Витяги з Журналу службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24 лютого 2022 року № 53-ДСК, які б підтвердили факт безпосередньої участі позивача в жовтні-грудні 2022 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, у відповідача відсутні.
Довідка в/ч НОМЕР_2 не може бути доказом безпосередньої участі позивача, оскільки в ній зазначена загальна інформація, довідка не містить конкретних проміжків часу, підстав видачі довідки (бойових розпоряджень, рапортів, журналів службово-бойових дій тощо).
Бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби від 16.09.2022 № 165 не є доказом безпосередньої участі позивача, оскільки цей наказ є організаційно-розпорядчим документом щодо дій органів (підрозділів) і не стосується безпосередньо позивача. Крім того, цей наказ не може бути доказом участі позивача в жовтні-грудні 2022 року, оскільки він виданий в вересні 2022 року.
Лише факт безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій не є безумовним підтвердженням його безпосередньої участі у бойових діях та відповідних заходах та не є підставою для нарахування збільшеної додаткової винагороди.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду”.
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд” матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд”.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 проходить військову службу, з 11 травня 2023 року обіймає посаду сержанта-менеджера 3 категорії відділення проходження особовим складом відділу кадрів 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, про що свідчать службове посвідчення серії НОМЕР_3 від 07 лютого 2023 року, видане Державною прикордонною службою України, та витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 11 травня 2023 року № 232-ОС “Про особовий склад”.
Штаб-сержант ОСОБА_1 в період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_4 (військової частини НОМЕР_2 ) у складі відділу прикордонної служби № 2 НОМЕР_4 прикордонного загону на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4419 ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 31 грудня 2022 року, з 01 по 20 січня 2023 року.
Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 01 по 31 жовтня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону імені Героя України Євгенія Пікуса, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31.
Рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_2 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Листом від 02 листопада 2022 року № 22/4227-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військову частину НОМЕР_1 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС “Про виплату додаткової винагороди” наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000 грн за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з Додатком 1, в якому під порядковим номером 1725 значиться штаб-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000 грн.
Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 жовтня 2022 року, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 68) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 7-14, 52-62.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_2 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Листом від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військову частину НОМЕР_1 , зазначивши, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу № 392-АГ відсутня.
Відповідно до довідки від 20 квітня 2023 року № 108-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року, та архівної відомості за 2022 рік від 20 червня 2023 року № 228-М позивачу в жовтні 2022 року виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 грн за 31 день жовтня 2022 року.
Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 01 по 30 листопада 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону імені Героя України Євгенія Пікуса, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_2 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військову частину НОМЕР_1 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС “Про виплату додаткової винагороди” наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000 грн за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з Додатком 1, в якому під порядковим номером 1635 значиться штаб-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30000 грн.
Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 30 листопада 2022 року, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 13-20, 62-67.
Рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_2 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військову частину НОМЕР_1 ), зазначивши, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу № 392-АГ відсутня.
Відповідно до довідки від 20 квітня 2023 року № 108-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року, та архівної відомості за 2022 рік від 20 червня 2023 року № 228-М позивачу в листопаді 2022 року виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 грн за 30 днів листопада 2022 року.
Рапортом від 20 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 01 по 31 грудня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону імені Героя України Євгенія Пікуса, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31.
Рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_2 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Листом від 26 грудня 2022 року № 22/5480-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військову частину НОМЕР_1 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС “Про виплату додаткової винагороди” наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000 грн за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з Додатком 1, в якому під порядковим номером 1696 значиться штаб-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000 грн.
Рапортом від 01 січня 2023 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_2 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_3 відповідно до Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 грудня 2022 року, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПК “ ІНФОРМАЦІЯ_6 ” від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 20-26, 67-72.
Листом від 11 липня 2023 року 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_2 ) зазначив, що рапорт про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн пропорційно із розрахунку на місяць 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 не направлявся у зв'язку з тим, що рапорт не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 9 Наказу № 628.
Відповідно до довідки від 20 квітня 2023 року № 108-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року, та архівної відомості за 2022 рік від 20 червня 2023 року № 228-М позивачу в грудні 2022 року виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за 31 день грудня 2022 року.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 06 липня 2023 року № 14/б/н-23-Вих, в розділі І Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_4 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК обліковувались бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова з 26 вересня 2022 року.
До розділу ІІ Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК за період з жовтня 2022 року по січень 2023 року вносились загальні данні обстановки вздовж українсько-білоруського кордону в межах Городнянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, тому відповідач зобов'язаний виплатити йому додаткову винагороду, збільшену до 100000 гривень, передбачену постановою КМУ № 168, за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року, 31 добу грудня 2022 року.
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, зауважив, що “служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо”.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 9 Закону України від 20.11.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з пунктами другим-третім статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзаци перший, другий пункту 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Цей строк неодноразово продовжувався аналогічними Указами та наразі триває.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану” (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону № 389-VIII передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV “Про Державну прикордонну службу України” (далі - Закон № 661-IV) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 661-IV основними функціями Державної прикордонної служби України зокрема є:
охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;
ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України “Про розвідувальні органи України” та “Про оперативно-розшукову діяльність”;
участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;
координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Виконання зазначених у частині першій цієї статті функцій є оперативно-службовою діяльністю Державної прикордонної служби України (частина друга статті 2 Закону № 661-IV).
Частиною першою статті 6 Закону № 661-IV визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з пунктами 3, 4 статті 19 Закону № 661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Отже, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану” заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06.12.1991 № 1932-XII “Про оборону України” (далі - Закон № 1932-XII) військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Частиною першою статті 12 Закону № 1932-XII визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146 “Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”, яка застосовувалася у період з 01.09.2022 по 20.01.2023) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (абзац перший).
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий).
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).
Отже, виплата додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн пропорційно в розрахунку на місяць, виплачується, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Згідно з пунктом 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 “Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168”, яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Щодо доводів апелянта, що наказ № 628-АГ Адміністрації Держприкордонслужби видано на реалізацію пункту 2-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», суд зазначає наступне.
30 липня 2022 року Адміністрацією Держприкордонслужби відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168 був виданий наказ № 392-/0/81-22-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168” (далі - Наказ № 392-/0/81-22-АГ), який введений в дію з 01 серпня 2022 року.
З 01 грудня 2022 року був введений в дію та застосовується наказ Адміністрації Держприкордонслужби № 628/0/81-22-АГ від 09 грудня 2022 року “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168” (далі Наказ № 628/0/81-22-АГ).
Згідно з частиною 3 статті 117 Конституції України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, установленому законом.
Питання державної реєстрації регулюється Указом Президента України від 03.10.1992 № 493 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади”, що був прийнятий з метою впорядкування видання міністерствами, іншими органами виконавчої влади нормативно-правових актів, забезпечення охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, підприємств, установ та організацій. Набувають чинності такі акти через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Спеціальний порядок державної реєстрації нормативно-правових актів установлений Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731 (далі - Положення), наказом Міністерства юстиції України від 12.04.05 № 34/5 “Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661.
Критерієм чинності таких актів та їх застосування є державна реєстрація нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та занесення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, який запроваджений згідно з Указом Президента України від 27.06.1996 № 468.
Державна реєстрація полягає у тому, що такі нормативно-правові акти проходять правову експертизу на відповідність Конституції України, законам України та іншим актам законодавства.
Положенням встановлено, що державній реєстрації в Мін'юсті підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм (правил поведінки), що, зокрема, зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, установлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують існуючий організаційно-правовий механізм їх реалізації.
Згідно зі статтею 1 Конвенції “Про захист заробітної плати” № 95, ухваленої генеральною конференцією Міжнародної організації праці та ратифікованої Україною 30 червня 1961 року, термін “заробітна плата” означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити працівникові за працю, яку виконано чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано чи має бути надано.
Частинами першою та сьомою статті 43 Конституції України передбачено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Верховний Суд, надаючи оцінку поняттям “грошова винагорода військовослужбовця” та “оплата праці” і “заробітна плата”, які використовується у законодавстві, що регулює трудові правовідносини, дійшов висновку, що вказані поняття є рівнозначними.
Зокрема, такий підхід застосовано Верховним Судом у постановах від 26 червня 2019 року у справі № 820/4748/17, від 12 вересня 2019 року у справі № 812/1255/17, від 02 липня 2020 року у справі № 812/792/17, 07 лютого 2022 року у справі № 420/7697/21.
Таким чином, оскільки Накази № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ зачіпають соціально-економічні, права, свободи й законні інтереси військовослужбовців, які проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, тому вказані Накази підлягали державній реєстрації в Міністерстві юстиції України у встановленому порядку.
Проте, Накази № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ не містять відомостей про їх реєстрацію в Міністерстві юстиції України у встановленому порядку.
Отже, незареєстровані в Міністерстві юстиції України Накази № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ не пройшли правової експертизи і не набули чинності у порядку, встановленому законодавством, і не можуть прийматись до виконання та не викликають правових наслідків.
З наведених підстав суд не приймає доводи відповідача, що саме наказ №628 АГ визначає умови виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.
Крім того, на користь висновку суду щодо необхідності оприлюднення та державної реєстрації Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ свідчить той факт, що Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, були затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України 26 січня 2023 року № 36 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за № 196/39252.
Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, були затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України 26 січня 2023 року № 36 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за № 196/39252.
Проте, зазначений Порядок введений в дію з 01 лютого 2023 року, а тому не може бути застосований до спірних правовідносин.
Згідно статті 1 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1932-XII “Про оборону України” особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року Указами Президента України №64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” введений воєнний стан та оголошена мобілізація.
Відповідно до Указу Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, який затверджений Законом України від 07.02.2023 № 2915-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин та на час розгляду справи судами на території України діє особливий період.
Порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду визначений Інструкцією, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.03.2016 № 188, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31 березня 2016 року за № 488/28618 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 1 розділу І Інструкції ця Інструкція визначає порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України […] за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях […] чи в антитерористичній операції […], інших заходах в умовах особливого періоду.
Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції безпосередня участь у бойових діях визначається у разі: виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ).
Збільшення винагороди за безпосередню участь у бойових діях здійснюється також за ті дні, коли у районі ведення бойових дій (районі проведення АТО, заходів із забезпечення НБО, районі воєнних конфліктів та проведення інших заходів в умовах особливого періоду) військовослужбовці беруть участь у здійсненні польотів у зоні ураження зенітними ракетними комплексами (зенітно-артилерійськими комплексами) противника ближньої дії (до 10 км); веденні морського бою.
Аналіз вищезазначених положень Інструкції свідчить, що участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії буде вважатися безпосередньою за умови, зокрема, вогневого контакту з противником, в тому числі, за умови вогневих уражень противником території, на якій здійснюються бойові дії та на якій перебуває військовослужбовець.
Пунктом 3 розділу IV Інструкції встановлено, що безпосередня участь у бойових діях визначається на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження) начальника органу Держприкордонслужби; запису в журналі службово-бойових дій (книзі прикордонної служби) прикордонного підрозділу; рапорту (донесення) начальника (командира) прикордонного підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з числа доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях.
До рапорту долучаються підписані начальником органу Держприкордонслужби (командиром підрозділу) списки особового складу конкретних підрозділів, які брали безпосередню участь у бойових діях, із зазначенням посади, військового звання, прізвища та ініціалів, строку участі кожного військовослужбовця, який брав безпосередню участь у бойових діях.
Кожен аркуш списків завіряється підписом начальника органу Держприкордонслужби (начальника штабу, командира підрозділу безпосереднього підпорядкування) та гербовою печаткою органу Держприкордонслужби; бойового донесення.
Згідно з пунктом 4 розділу IV Інструкції документи про безпосередню участь у бойових діях подаються начальником органу Держприкордонслужби за підпорядкованістю до органу військового управління (штабу АТО, ООШ).
Орган військового управління (штаб АТО, ООШ) розглядає документи, зазначені в пункті 3 цього розділу, та видає розпорядчий документ (наказ) щодо підтвердження безпосередньої участі у бойових діях із зазначенням кожного військовослужбовця та конкретних днів його участі у бойових діях, за які передбачено збільшення розміру винагороди. (Пункт 5 розділу IV Інструкції).
Відповідно до пункту 6 розділу IV Інструкції на підставі отриманого розпорядчого документа (наказу) органу військового управління (штабу АТО, ООШ) щодо підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях органом Держприкордонслужби за місцем проходження служби військовослужбовця (на час участі в бойових діях) видається наказ про збільшення розміру винагороди за дні участі в бойових діях.
На підставі пункту 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 25 червня 2018 року № 558, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за № 854/32306, грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.
Аналіз вищеназваних нормативно-правових актів свідчить, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю Держприкордонслужби збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів (вогневий контакт з противником, вогневі ураження противником території, на якій здійснюються бойові дії, розвідка на території противника )
Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 листопада 2022 року № 282 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій”, від 02 грудня 2022 року № 311 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій”, від 02 січня 2023 року № 1 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій” Чернігівська область в період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 20222 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 листопада 2022 року № 81/0/8-22-ОД “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій”, від 05 грудня 2022 року № 94/0/8-22-ОД “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій” та від 03 січня 2023 року № 1 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій” визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 листопада 2022 року № 83/0/8-22-ОД “Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій”, від 06 грудня 2022 року № 96/0/8-22-ОД “Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій” та від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД “Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій” визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, НОМЕР_6 прикордонний загін Державної прикордонної служби України та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій).
Суд першої інстанції вважав, що доказами безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних заходах є:
- довідка Військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4419 підтверджено, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 31 грудня 2022 року, з 01 по 20 січня 2023 року, підстава видачі наказ Адміністрації державної прикордонної служби від 16.09.2022 року № 165;
- рапорти начальника відділу прикордонної служби № 2 Володимира Вальчука від 01 листопада та від 01 грудня 2022 року, від 01 січня 2023 року.
- безпосереднє перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_2 на території Чернігівської області.
Суд не приймає, як доказ, довідку Військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4419, оскільки вказана довідка не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ № 168.
Наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.
Крім того, довідка видана на підставі бойового наказу Адміністрації державної прикордонної служби від 16.09.2022 року № 165, який не може бути доказом безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних заходах на майбутнє - в жовтні, листопаді, грудні 2022 року.
Не можуть бути доказами безпосередньої участі позивача в бойових діях та відповідних заходах рапорти начальника відділу прикордонної служби № 2, оскільки вони не є рапортами про участь військовослужбовця в бойових діях та відповідних заходах.
Не є доказом участі позивача в бойових діях та відповідних заходах Журнал бойових дій, оскільки він не містить інформації про виконання позивачем бойових завдань, вогневих уражень позивача тощо.
Віднесення Чернігівської області до районів, де ведуться активні бойові дії, не свідчить про безумовну наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000 грн.
Водночас, матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях (виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах протягом жовтня-грудня 2022 року.
З огляду на вищевикладене, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що обумовлює задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 360/611/23 - задовольнити.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 360/611/23 - скасувати.
В задоволенні позовних вимог адвоката Солодовнікова Олександра Петровича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 13 листопада 2023 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 13 листопада 2023 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Т.Г. Гаврищук
Е.Г. Казначеєв