Рішення від 13.11.2023 по справі 240/24907/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2023 року м. Житомир справа № 240/24907/23

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головногоуправління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому в проведенні перерахунку та виплати пенсії по втраті годувальника з 01.08.2022 року за новою довідкою про розмір грошового забезпечення померлого пенсіонера ОСОБА_2 , станом на 19.11.2019 року, виданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.08.2022 року перерахувати та виплачувати їй пенсію по втраті годувальника на підставі наданої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-1965 від 26.07.2021, про розмір грошового забезпечення померлого пенсіонера ОСОБА_2 , станом на 19.11.2019 року.

В обґрунтування позову Позивач зазначає, що у відповідності до рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області видана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року. Разом з тим, Відповідач протиправно не перераховує та не виплачує їй пенсію з урахуванням вказаної довідки.

Ухвалою від 25.08.2023 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії Позивачу з 01.01.2016 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Рішенням суду у справі № 826/3858/18 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та її виплати у зв'язку із втратою чинності окремих пунктів Постанови № 103.

Крім того, як зазначено у відзиві, Позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач з 22.07.2022 року перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Сторонами не заперечується, що Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року про грошове забезпечення ОСОБА_2 за нормами, чинними на 19.11.2019.

Встановлено, що Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою у якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії, з урахуванням складових, встановлених довідкою Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року направленою на адресу пенсійного органу.

Листом від 25.07.2023 року Відповідач відмовив Позивачу в перерахунку пенсії. Вказав, що рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України після 21.02.2018 не приймалось, Міністерство соціальної політики не повідомляло Пенсійний фонд України про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, тому підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, на даний час відсутні. Крім того пункти постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, які на виконання ст.63 Закону визначали умови перерахунку та виплати втратили чинність, тому не можуть бути застосовані при проведенні перерахунку згідно надісланої довідки.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, Позивач звернулась з позовом до суду.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідачем не заперечується надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" для перерахунку пенсії Позивача.

Отже, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно відмовило Позивачу у здійсненні перерахунку основного розміру її пенсії з 11.02.2022 року.

З урахуванням викладених обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.08.2022 року перерахунок пенсії Позивача на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 1073,60 грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01.08.2022 року перерахунку її пенсії по втраті годувальника на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року про розмір грошового забезпечення померлого годувальника.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) провести з 01.08.2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-1965 від 26.07.2021 року з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1073,60 грн. підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк