ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
06 листопада 2023 рокуСправа №: 695/4130/23
Номер провадження 3/695/2714/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Бойко Н.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , потерпілого ОСОБА_2 , його представника - адвоката Бочарова О.М., розглядаючи матеріали справи, які надійшли від Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 309413 від 20.10.2023 водій ОСОБА_1 20 жовтня 2023 року о 07 годині 25 хвилин на а/д Золотоноша-Вільхи (поворот на лісництво), керуючи автомобілем CHEVROLET NIVA, державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснюючи поворот ліворуч, не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод, виїхав на смугу зустрічного руху, не надавши перевагу в русі автомобілю ВАЗ-21013, державний номерний знак НОМЕР_2 , який рухався назустріч, та допустив зіткнення, завдавши автомобілям механічних мошкоджень.
Своїми діями ОСОБА_3 порушив вимоги п.п. 10.1, 10.4 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди не визнав, вважає винним у ДТП водія автомобіля ВАЗ-21013 ОСОБА_2 .
У судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 свою вину у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди не визнав, вважає винним у ДТП водія автомобіля Шевроле Ніва ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників судового процесу, суд приходить до наступних висновків.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті. Постанова судді, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до п. 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
З диспозиції ст.124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», Верховним Судом України звернуто увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. У цьому ж пункті вказаної Постанови Верховним Судом України також зазначено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Таким чином, підставою для призначення експертизи є потреба у спеціальних знаннях в галузі науки, техніки тощо для виконання завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Частиною 1 ст. 273 КУпАП передбачено, що експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях.
Відповідно до п.п. 1.1.3 Розділу II Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5, серед основних завдань автотехнічної експертизи є установлення відповідності дій водія ТЗ у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху, наявності у водія технічної можливості запобігти пригоді з моменту виникнення небезпеки, відповідності з технічної точки зору дій водія вимогам Правил дорожнього руху, а також встановлення причинно-наслідкового зв'язку між діями водія та ДТП.
Суд приймає до уваги, що водій транспортного засобу CHEVROLET NIVA, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 не визнає вину у ДТП, яка сталася 20.10.2023 року, з автомобілем ВАЗ-21013, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , та заперечує порушення ним Правил дорожнього руху України, що призвело до пошкодження транспортних засобів.
Крім того, судом встановлено, що на розгляді у судді перебуває справа про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП відносно іншого учасника ДТП - ОСОБА_2 , який також не визнав своєї вини у скоєнні ДТП 20.10.2023.
За таких обставин, для повного та всебічного розгляду справи, з метою встановлення наявності чи відсутності в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, суд вважає за необхідне призначити по справі судову автотехнічну експертизу з урахуванням матеріалів справи, оскільки встановити відповідність технічних дій водія ОСОБА_1 у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху можливо лише за допомогою спеціальних знань експертів в галузі автотехніки.
На виконання вимог 1.7 Розділу ІІ «Інженерно-технічні експертизи» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5 у розпорядження експерта слід направити матеріали даної справи, в якій містяться необхідні вихідні дані для проведення дослідження, зокрема схема місця ДТП та інші докази.
Як передбачено ч. 2 ст.15 ЗУ «Про судову експертизу», проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
Крім того, відповідно до п. 11 Інструкції про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, затвердженою Постановою КМУ від 1 липня 1996 р. N 710, державні спеціалізовані установи судової експертизи проводять судову експертизу у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення за рахунок та у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік на
проведення судових експертиз.
Проведення експертизи суд вважає за необхідне доручити cудовим експертам Черкаського НДЕКЦ МВС України, попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, складений для надання суду та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Судову автотехнічну експертизу провести за рахунок бюджетних коштів.
Керуючись ст.ст. 245, 273, 279 КУпАП, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Призначити судову автотехнічну експертизу у справі про адміністративне правопорушення № 695/4130/23, провадження 3/695/2714/23, відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Проведення експертизи доручити експертам Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, який розташований за адресою: вул. Пастерівська, 104, м. Черкаси, 18000.
На вирішення експертизи поставити наступні запитання:
1)Як повинен був діяти водій автомобіля CHEVROLET NIVA, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у даній дорожній обстановці згідно з технічними вимогами Правил дорожнього руху?
2)Чи мав водій автомобіля CHEVROLET NIVA, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 технічну можливість запобігти зіткненню з моменту виникнення небезпеки для руху або з моменту виявлення перешкоди для руху?
3)Чи відповідали дії водія автомобіля CHEVROLET NIVA, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 технічним вимогам Правил дорожнього руху?
4)Чи були з технічної точки зору дії водія автомобіля CHEVROLET NIVA, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у причинному зв'язку з виникненням ДТП?
Для проведення судової автотехнічної експертизи надати експертам матеріали даної справи про адміністративне правопорушення з наданням можливості експерту використовувати дані, які маються в матеріалах справи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, складений для надання суду та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Судову автотехнічну експертизу провести за рахунок бюджетних коштів
Судовому експерту у разі неможливості дати висновок з певного поставленого запитання зазначити про це при викладенні результатів судової автотехнічної експертизи, та вказати, які саме відомості для відповіді на таке запитання є недостатніми (неповними чи неякісними) та чи є ця перешкода такою, яку неможливо усунути.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Бойко Н.В.