Справа № 513/1560/23
Провадження № 2-а/513/20/23
Саратський районний суд Одеської області
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2023 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції№ 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
УСТАНОВИВ:
позивач оскаржує постанову серії БАД №826737 від 11.09.2023 року у справі про адміністративне правопорушення, винесену старшим інспектором Сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції№ 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області капітаном поліції Унгуряном С.Ю., якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та накладено штраф у розмірі 425 гривень.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАСУ місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною третьою статті 288 КУпАП передбачено, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, можна оскаржити у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
За положеннями частини 1 ст. 25 КАС адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як зазначено у позовній заяві та встановлено з відповіді за № 311205 від 08.11.2023 року з Єдиного державного демографічного реєстру, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачем у справі позивач визначив Сектор реагування патрульної поліції Відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області.
За частиною 1 ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, тощо. Серед іншого, перша, друга і четверта частини статті 126.
Згідно з частиною 2 ст. 222 КУпАП від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до п.7 ч.6 ст. 4 КАС України, наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: терміни суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службову особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених частиною першою статті 126 КУпАП, посадові особи відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції.
Отже, належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 126.
Відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не його структурний підрозділ.
Такий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 17 вересня 2020 року по справі №742/2298/17, який відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, суд враховує при застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Згідно відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Головного управління Національної поліції в Одеській області є: Одеська область, місто Одеса, вул. Академіка Філатова, будинок 15-А.
Таким чином, зазначена справа не відноситься до територіальної юрисдикції (підсудності) Саратського районного суду Одеської області.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частинами 5, 6, 8 ст. 29 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 ст.318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд Білгород-Дністровському міськрайонному суду Одеської області за місцем проживання позивача.
Керуючись ст. ст. 20, 29, 241- 243, 248, 294,295 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції№ 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - передати за підсудністю на розгляд Білгород-Дністровському міськрайонному суду Одеської області.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Одеського апеляційного адміністративного суду безпосередньо протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А. І. Бучацька