Справа № 753/13064/23
Провадження № 2-о/364/25/23
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
10.11.2023 , суддя Володарського районного суду Київської області Моргун Г. Л.,
ознайомившись з матеріалами цивільної справи за заявою
ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , засоби зв'язку не зазначено)
представниця заявника Прокудіна Катерина Анатоліївна (адвокатка, РНОКПП НОМЕР_2 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії КВ № 0014153, діє на підставі довіреністі, адреса: АДРЕСА_3 , е-пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 , № тел.: НОМЕР_3 )
заінтересована особа:
управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації ( ЄДРПОУ 37447984, адреса: Україна, 02121, місто Київ, Харківське Шосе, 176 Г)
про встановлення факту , що має юридичне значення,
ВСТАНОВИЛА:
07.11.2023 в порядку підсудності від Дарницького районного суду у місті Києві на адресу суду надійшла зазначена заява. Ознайомившись з заявою та матеріалами справи, суддя встановила, що дана заява подана в порядку окремого провадження, але вона підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст. 316 ЦПК України, виходячи з наступного.
У відповідності до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Порядок розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в порядку окремого провадження визначений главами 1 і 6 розділу IV ЦПК України.
Окреме провадження є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною третьою ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ст.316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Таким чином, заяви про встановлення факту, що має юридичне значення подаються до суду за місцем проживання особи, якою подано заяву та ця норма не зазначає, що місце проживання особи має бути зареєстроване. Звертаючись до суду, ОСОБА_2 зазначена адреса його місця проживання: АДРЕСА_2 та адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 . Однак, заявником не надано доказів того, що він проживає на території, яка відносить до територіальної юрисдикції (підсудності) Володарського районного суду Київської області, а саме за місцем реєстрації місця проживання. Зазначений недолік, в свою чергу, позбавляє можливості суд визначити підсудність даної заяви, згідно ст. 316 ЦПК України та відкрити провадження у справі.
Так, ч.1 ст. 29 ЦК України визначає , що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до абзацу 5 ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги;.
Враховуючи вищевикладене, суддя прийшла до висновку, що на тепер наявні перешкоди для прийняття заяви до свого провадження.
Згідно правил ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 даної статті в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Заявник, усуваючи недоліки, повинен для вирішення питання щодо можливості відкриття провадження у справі надати докази на підтвердження його місця проживання саме в межах територіальної юрисдикції Володарського районного суду Київської області, або ж надати докази які б спростовували такий факт. Місце проживання можливо підтвердити через органи місцевого самоврядування. За сталою практикою, складається акт обстеження на факт проживання особи за даною адресою.
Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
При цьому враховую позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, пункту 55 справи "Креуз проти Польщі", що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuzv. Poland" N 28249/95).
З огляду на встановлені обставини та наведені вимоги закону, подану заяву слід залишати без руху та надати заявнику строк для усунення виявлених недоліків. Роз'яснити положення ч. 3 ст. 185 ЦПК України, за якими в разі, якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Керуючись ст. ст. 185, 260-261, 294, 318 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИЛА:
Заяву ОСОБА_1
заінтересована особа: управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації
про встановлення факту , що має юридичне значення, - залишити без руху.
Повідомити заявника та його представницю про необхідність виправити зазначені в ухвалі суду недоліки заяви в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Роз'яснити, що в разі, якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали направити заявнику не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Г. Л. Моргун