Справа № 487/5716/23
Провадження № 3/487/2023/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого судді - Сухаревич З.М., за участю секретаря судового засідання - Сердюк В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві матеріали адміністративної справи, що надійшли з Миколаївського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 181 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
26.07.2023 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 820797 (далі - протокол), в якому зазначено: 25.07.2023 р. о 18:00 год. в м. Миколаїв, вул. Шосейна 33 ОСОБА_1 приймав участь в організованих без дозволу азартних іграх, а саме покер на гроші, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 181 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причину не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
У відповідності до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Тобто підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.
При цьому, обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтовано конкретними доказами. В основу постанови мають бути покладені лише достовірні докази, досліджені у судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення окрім іншого зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 1 статті 181 КУпАП, передбачена відповідальність за участь в організованих без дозволу азартних іграх (карти, рулетку, "наперсток" та інші) на гроші, речі та інші цінності.
Для правильної кваліфікації ознак складу адміністративного правопорушення необхідно виявити такі пов'язані елементи, як об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єктивну сторону і суб'єкта правопорушення. Відсутність будь-якого з елементів ознак складу правопорушення виключає відповідальність.
За змістом ч. 1 ст. 181 КУпАП, обов'язковою умовою настання відповідальності за цією статтею є, зокрема, вчинення дій, внаслідок яких були набуті грошові кошти від гри, при цьому суб'єкт усвідомлював, що в даному закладі азартна гра провадиться без оформленого належним чином дозволу.
Однак, до протоколу не додається жодного доказу того, що ОСОБА_1 грав на гроші та був обізнаний, що заклад працює без дозволу, факт гри не зафіксований. Так само не надано будь-яких підтверджуючих документів, що заклад за адресою: Шосейна 33 дійсно є закладом, в якому надаються послуги з азартних ігор без дозволу. Тобто не надано доказів наявності ознак, які утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 181 КУпАП.
Додана до протоколу копія ухвали про обшук не підтверджує вказаних вище обставин, до того ж вона неналежної якості, що унеможливлює встановлення повного змісту ухвали.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, встановлені судом обставини справи вказують на те, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів на підтвердження того, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.181 КУпАП.
Вирішуючи питання щодо належності, допустимості та достатності доказів на підтвердження факту скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.181 КУпАП, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема позицію суду у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».
Таким чином, суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно вишукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином перебиратиме на себе функції обвинувача, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням встановлених обставини, провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.181 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 283,284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 181 КУпАП - закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 181 КУпАП.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку передбачені ст.294 КУпАП.
Суддя: З.М. Сухаревич