ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
23 серпня 2006 р.
Справа № А-3/93
Господарський суд Івано-Франківської області в складі
судді Фрич М.М.
При секретарі судового засідання Толочко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ПП "Сіош", вулиця Грушевського, 9 "Б"-1, місто Івано - Франківськ
до відповідачів 1. Головного фінансового управління Івано-Франківської облдержадміністрації, вулиця Грушевського, 21, місто Івано-Франківськ
2. Коломийської міської Ради, 78200, пр-т Грушевського, 1, місто Коломия, Івано-Франківська область
3. Відділу управління комунальним майном Коломийської міської ради, 78200, вулиця Л. Українки, 47, місто Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область
Представники:
від позивача: Шкраб»юк С.М. - представник (паспорт серія СС 193458 від 11.12.96)
Суть спору: заявлено позов про зобов"язання:
- Головне фінансове управління Івано-Франківської облдержадміністрації здійснити фінансування з обласного бюджету 20000грн Коломийській міській раді для погашення заборгованості перед ПП “Сіош»;
- міського голову м. Коломиї при одержанні субвенції з обласного бюджету в сумі 20000грн передати цю суму в розпорядження відділу управління комунальним майном Коломийської міської Ради;
- відділу управління комунальним майном Коломийської міської Ради передати кошти в сумі 20000грн., що одержані як субвенція з обласного бюджету, ПП “Сіош».
В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на:
- Розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 704 від 15.12.2005 року “Про погашення заборгованості», відповідно до якого внесено зміни до розподілу коштів, передбачених в обласному бюджеті на покриття заборгованості, що виникла за попередні роки. Зокрема, як вказує позивач, для ПП “Сіош» виділено 20000грн через Коломийську міську Раду і її комунальне господарство;
- обов»язок головного фінансового управління облдержадміністрації забезпечити фінансування з обласного бюджету суми в розмірі 20000грн.;
- перерахування вказаної суми Головним фінансовим управлінням до Коломийського міського бюджету;
- перерахування в подальшому коштів в сумі 20000грн відділу управління комунальним майном Коломийської міської ради і повернення їх до обласного бюджету, внаслідок чого, за доводами позивача, Розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 704 від 15.12.2005 року не виконано;
- ст. 1174 Цивільного кодексу України, яка передбачає відшкодування шкоди, завданої посадовою або службовою особою органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідач -Коломийська міська рада, заперечуючи проти позову, вказує на виконання нею Розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 704 від 15.12.2005 року “Про погашення заборгованості», посилаючись на твердження позивача про його виконання.
Відповідач -відділ управління комунальним майном Коломийської міської ради, заперечуючи проти позову, вказує на:
- укладений між УЖКГ Коломийської міської ради (Замовник) та ВЖЕРП (Генпідрядник) Договір № 8 від 07.02.2000р., згідно з якого Генпідрядник взяв на себе виконання робіт по капітальному ремонту фасадів і дахів будинку згідно плану-графіку;
- укладення на підставі вказаного договору з ПП “Сіош» договору субпідряду;
- виникнення у Генпідрядника перед субпідрядником кредиторської заборгованості внаслідок недофінансування;
- ліквідацію ВЖЕРП як юридичної особи та незадоволення вимог кредиторів у зв»язку відсутністю майна боржника;
- розпорядження ОДА від 15.12.05 № 704, відповідно до якого, як вказує відповідач, міським бюджетом одержано субвенцію в сумі 20000грн на погашення заборгованості за виконані роботи;
- Рішення Коломийської міської ради від 27.12.05, яким внесено зміни в бюджетні призначення по відділу управління комунальним майном за виконані ремонтні роботи в сумі 20000грн за рахунок субвенції;
- перерахування 20000грн ВУКМ, якому була передана заборгованість УЖКГ відповідно до акту прийому-передачі;
- платіжне доручення № 364 від 27.12.05, яким кошти в розмірі 20000грн перераховані ВЖЕРП як Генпідряднику для розрахунку з ПП “Сіош»;
- перерахування ВЖЕРП 31.01.06 20000грн на рахунок ВУКМ в зв»язку з відсутністю кредиторської заборгованості перед ПП “Сіош», яке пропустило терміни заявлення вимог для задоволення кредиторської заборгованості;
- повернення ВУКМ одержаних коштів до обласного бюджету.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін та керуючись вимогами діючого законодавства -вважає за правильне в спірному випадку взяти до уваги наступне:
15.12.2005 року Івано-Франківська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 704, яким внесла зміни до розподілу коштів, передбачених в обласному бюджеті на покриття заборгованості, що виникла у попередні роки. Додатком до вказаного розпорядження передбачалось виділення 20000грн для погашення заборгованості по комунальному господарству Коломийської міської ради ПП “Сіош». Названі кошти фактично поступили із обласного бюджету відділу управління комунальним майном Коломийської міської ради, який не перерахував їх позивачеві, як було вказано в розпорядженні облдержадміністрації, а повернув в обласний бюджет 25 січня 2006 року платіжним дорученням № 369.
Наведені дії відповідача -відділу управління комунальним майном - визнаються судом неправильними, враховуючи наступне:
Відповідно до ст. 78 Бюджетного кодексу України - виконання місцевих бюджетів за видатками здійснюється за процедурою, визначеною ст. 51 цього кодексу (п.6).
Стаття 51 Бюджетного кодексу, зокрема, передбачає, що після отримання товарів, робіт та послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов»язання розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про їх оплату та подає доручення на здійснення платежу органу Державного казначейства, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами.
В спірному випадку розпорядник коштів Голова облдержадміністрації (п/п 3 п. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу) прийняв рішення (в вигляді розпорядження № 704) щодо видатків обласного бюджету, вказавши конкретно отримувача цих коштів -ПП “Сіош».
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» - розпорядження голів місцевих державних адміністрації, прийнятих в межах їх компетенції, є обов»язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.
Проте, як стверджує позивач, та що не спростовано відповідачами -призначені йому кошти не перераховано на рахунок підприємства і відділ управління комунальним майном Коломийської міської ради відмовився виконати розпорядження голови облдержадміністрації, повернувши самовільно кошти в обласний бюджет.
Діями посадових осіб відділу управління комунальним майном позивачу завдано шкоди в розмірі невиплачених коштів.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Аналогічне правило зазначено і в Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 77).
З наведеного випливає висновок про те, що порушене право позивача про отримання коштів підлягає захисту шляхом зобов»язання вчинити певні дії відділ управління комунальним майном Коломийської міської ради, одночасно зобов»язавши інших відповідачів повторно направити кошти відділу управління комунальним майном.
Щодо заперечень відділу управління комунальним майном проти позову, то вони судом до уваги не беруться, враховуючи наступне:
- позовні вимоги виплавають не із договірних зобов»язань, а із правового акту облдержадміністрації, в якому визначено суму коштів та отримувача цих коштів і тому вимоги щодо проведення актів звірок розрахунків та подачі будь-яких інших документів за таких обставин є необгрунтованими;
- Бюджетний кодекс України передбачає механізм контролю за використанням бюджетних коштів, проте відділ управління комунальним майном Коломийської міської ради таких повноважень не має і тому розпорядження голови облдержадміністрації є обов»язковим до виконання (за умови, що воно не визнано недійсним в судовому порядку).
Наведені обставини дають суду право на висновок про те, що вимоги позовної заяви є обгрунтованими та підлягають до задоволення за рахунок відділу управління комунальним майном Коломийської міської ради, по вині якого виник спір та його вирішення доведено до суду.
З огляду на викладене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 51, 78 Бюджетного кодексу України, ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації»,ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив
позов задоволити
Зобов»язати Відділ управління комунальним майном Коломийської міської ради (Івано-Франківська обл., м. Коломия, вул. Л.Українки, 47; р/р 25426355012021 в Коломийській філії АКБ «Укрсоцбанк», МФО 336020, код ЗКПО 31692820) передати кошти в сумі 20000грн., що одержані як субвенція з обласного бюджету, приватному підприємству «Сіош», м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 9 «Б»-1 (р/р 26004007968980 в філії ІФРУ банку «Фінанси та кредит»МФО 336235, код ЄДРПОУ 22192017, ІПН 221920109153).
Зобов»язати Головне фінансове управління Івано-Франківської обласної державної адміністрації (м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21) здійснити фінансування з обласного бюджету 20000грн Коломийській міській раді для погашення заборгованості перед ПП «Сіош».
Зобов»язати міського голову м. Коломиї (м. Коломия, пр-т Грушевського, 1) при одержанні субвенції з обласного бюджету в сумі 20000грн передати цю суму в розпорядження відділу управління комунальним майном Коломийської міської ради.
Виконавчий лист суду видати після набрання постановою законної сили за заявою позивача.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Сіош», м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 9 «Б»-1 (р/р 26004007968980 в філії ІФРУ банку «Фінанси та кредит»МФО 336235, код ЄДРПОУ 22192017, ІПН 221920109153) -10грн. 20коп. судового збору.
Виконавчий лист суду видати після набрання постановою законної сили за заявою позивача.
Повернути приватному підприємству «Сіош», м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 9 «Б»-1 (р/р 26004007968980 в філії ІФРУ банку «Фінанси та кредит»МФО 336235, код ЄДРПОУ 22192017, ІПН 221920109153) з Державного бюджету України зайво сплачене державне мито в сумі 189грн. 80коп. та 118грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за поданою у встановленому законом порядку заявою позивача.
На постанову господарського суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) постанови через місцевий господарський суд.
СУДДЯ М.М. Фрич
постанова підписана 04.09.06
Внесено до системи «Діловодство»
Кучер Н.М.