Справа № 342/1304/23
Провадження № 3/342/488/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Андріюк І.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає по АДРЕСА_1 , стрілець-помічник гранатометник першого відділення першого взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
12.10.2023 року о 16.20 год солдат ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння на території ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_2 .
За даним фактом щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.173-20 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , якого про розгляд справи повідомлено телефонограмою, не з'явився. Клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв.
Оскільки згідно ч. 2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-10-172-20 розглядаються протягом доби, положення ст.268 КУпАП не встановлюють обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, а безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд розглянув справу за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів зміцнення законності.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Надані суду матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.172-20 КУпАП, містять:
протокол про військове адміністративне правопорушення серії КРТЦК №5/23 від 12.10.2023;
копію паспорта ОСОБА_1 ;
копію військового квитка НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 ;
копію пояснення командира 1 відділення 1 взводу роти охорони ОСОБА_2 від 12.10.2023;
копію пояснення старшого офіцера відділення рекрутингу та комплектування ОСОБА_3 від 12.10.2023;
копію пояснення старшого стрільця 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 від 12.10.2023;
копію рапорта тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 від 12.10.2023;
копію довідки КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» №57 від 12.10.2023.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і, відповідно до ст. 251 КУпАП, є одним із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.
Згідно протоколу від 12.10.2023 року о 16.20 год солдат ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння на території ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_2 . Вказаний протокол підписаний старшим офіцером відділу обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 .
ОСОБА_1 відмовився від підписання протоколу, що зафіксовано у присутності свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .
Відповідно до Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 303/2014 від 17.07.2014 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 1126-УП від 17.03.2014 р. Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022 р., Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 133/2022 від 14.03.2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 2119-ІХ від 15.03.2022 р., Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 259/2022 від 18.04.2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 2212-ІХ від 21.04.2022 р. з 18.03.2014 року до теперішнього часу на території України діють умови особливого періоду.
Статтею 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), затвердженого Законом України від 24.03.1995 року, передбачені обов'язки військовослужбовців, зокрема, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України; свято і непорушно дотримуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок.
Стаття 16 цього Статуту встановлює, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Ст. 26 розділу І, частини І «Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України» встановлено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
У відповідності до ч. 4 ст. 15 КУпАП за вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Частина 1 статті 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно з ч.3 ст. 172-20 КУпАП відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Матеріалами, доданими до протоколу, зокрема рапортом тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 від 12.10.2023 підтверджується, що солдат ОСОБА_1 , у якого за характерними ознаками було виявлено стан алкогольного сп'яніння, відмовився пройти медичне освідчення у Городенківській БЛІЛ, яке йому було запропоновано, та після цього його відправлено на госпіталізацію до КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради».
Згідно копії довідки КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» №57 від 12.10.2023 у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час огляду 12.10.2023 о 20.10 год зафіксовано алкогольне сп'яніння (Драгер 1, 12 проміле).
Отже, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, який виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння на території ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_2 , як військовослужбовець, в умовах особливого періоду.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, та з врахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника та ступеня його вини, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, з метою виховання останнього та запобігання вчиненню нових правопорушень, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В той же час, згідно з п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, оскільки вчинив правопорушення, будучи військовослужбовцем під час виконання службових обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.172-20 , ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя: Андріюк І. Г.