Постанова від 03.11.2023 по справі 646/6461/23

Справа № 646/6461/23

Провадження № 3/646/3081/2023

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2023 м. Харків

Суддя Червонозаводського районного суду м.Харкова Блага І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Конотоп, який проживає за даресою: АДРЕСА_1 , працює начальником штабу, заступником командира частини НОМЕР_1 , у військовому званні «підполковник»,

встановив:

До суду надійшов протокол ДНХІ №2/7683 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , який складено 06.08.2023р. у м.Куп'янськ офіцером групи ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_2 .

У протоколі зазначено наступне: «06 серпня 2023 року в 17 год. 30 хв. перебував в стані алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військового частини в АДРЕСА_2 , чим вчинив правопорушення в умовах особливого періоду, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП».

До протоколу додано наступні матеріали:

-Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 06.08.2023р., в якому зазначено, що на підставі акту медичного огляду №2277, складеного о 18 год. 35 хв. 06.08.2023р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який направлений на огляд та доставлений на огляд начальником гр. ВСП м.Куп'янськ підп. ОСОБА_3 , перебуває у стані алкогольного сп'яніння «Алкофор 307» - 1,32%;

-Копія посвідчення офіцера ОСОБА_1 , який перебуває на військовій службі в Збройних Силах України на посаді начальника командного пункту - заступника НШ з бойового управління, у званні «майор»;

-Копія витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з адміністративно-господарської діяльності) від 02.07.2023р. №130-б «Про уповноваження посадових осіб складати протоколи про правопорушення у справах про військові адміністративні правопорушення»;

-Розписка про отримання 06.08.2023р. ОСОБА_1 копії протоколу.

ОСОБА_1 та його захисник Мариничев Ю.П., належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, не прибули у судове засідання. Від захисника надійшли письмові заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, в яких захисник зазначає, що протокол не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки у ньому не містяться відомості про особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, про місце його вчинення, а також про конкретні ознаки алкогольного сп'яніння. Під час проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 порушено порядок, який визначений приписами статті 266-1 КУпАП. Отже, висновки щодо результатів такого огляду є недійсними. Крім того, КНП «Куп'янське ТМО» не включено до переліку закладів охорони здоров'я, які мають право проводити такі огляди.

Дослідивши матеріали справи, суддею встановлено, що вони не містять доказів на підтвердження наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, у діях ОСОБА_1 .

Так, положеннями статті 266-1 КУпАП визначено наступний порядок проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції:

Військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Проте, огляд ОСОБА_1 був проведений 06.08.2023р. з порушенням цих норм.

Так, матеріали справи не містять доказів проведення огляду ОСОБА_1 посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

В матеріалах справи міститься висновок закладу охорони здоров'я - Куп'янського ТМО поліклініка - від 06.08.2023пр., який підписаний лікарем ОСОБА_4 та в якому зазначено про перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, яке встановлено за допомогою «Алкофор 307» - 1,32%.

Разом з тим, відповідно до ст.266-1 КУпАП огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладах охорони здоров'я може бути проведений у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами.

Як зазначалося вище, суду не надано доказів проведення огляду ОСОБА_1 відповідною посадовою особою з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Також матеріали справи не містять доказів відмови ОСОБА_1 від проходження такого огляду.

Отже, з урахуванням цих обставин, підстав для проведення огляду ОСОБА_1 у закладі охорони здоров'я не було.

Таким чином, з огляду на положення ст.266-1 КУпАП результати огляду ОСОБА_1 у закладі охорони здоров'я, які оформлені вищевказаним висновком від 06.08.2023р., є недійсними.

Крім того, згідно з ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення від 06.08.2023р. ДНХІ №2/7683 при викладенні суті правопорушення не зазначено відомості про особу, яка його вчинила.

Таким чином, матеріали справи не містять доказів на підтвердження наявності складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 .

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП відсутність складу адміністративного правопорушення є обставиною, що виключає провадження у справі про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 2, 130, 247, 283-285 КУпАП, суддя

постановив:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.

Суддя І.С. Блага