УКРАЇНА
Житомирський апеляційний суд
Справа №296/2603/20 Головуючий у 1-й інст. ОСОБА_1
Категорія ч.1 ст.258-3, ч.2 ст.260 КК України Доповідач ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2023 року колегія суддів Житомирського апеляційного суду в складі:
головуючого - судді: ОСОБА_2
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4
з участю секретаря: ОСОБА_5
захисника: ОСОБА_6
прокурора: ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі кримінальне провадження №22020060000000012 за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 на вирок Корольовського районного суду м. Житомира від 14 червня 2023 року, яким засуджено
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. України, уродженця м. Красний Лиман, Донецької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимого,
-за ч.1 ст. 258-3 КК України - 13 ( тринадцять ) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна;
-за ч.2 ст. 260 КК України - 07 ( сім ) років позбавлення волі, без конфіскації майна.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначено ОСОБА_8 остаточне покарання у виді 13 ( тринадцяти ) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
Застосований до ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (без зазначення строку дії ухвали суду) залишено до моменту затримання засудженого.
Початок строку відбування покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_8 вирішено обчислювати з дати його затримання.
Стягнуто з ОСОБА_8 процесуальні витрати за проведення на досудовому слідстві судових експертиз в сумі 12400 (дванадцять тисяч чотириста) грн. 62 коп. - на користь держави.
Речові докази по кримінальному провадженню, після набрання вироком законної сили - ухвалено зберігати при матеріалах кримінального провадження.
ВСТАНОВИЛА:
Як встановив суд, ОСОБА_8 не сприймаючи державну владу України, підтримуючи злочинні наміри діючої на тимчасово окупованій території Донецької області терористичної організації «Донецька Народна Республіка» (далі - «ДНР»), керуючись власними переконаннями, будучи обізнаним про її протиправну діяльність, добровільно вступив до її підрозділів та брав активну участь в її діяльності за наступних обставин.
Так, керівниками терористичних груп, що діяли на території окремих районів Донецької області, 7 квітня 2014 року з метою продовження здійснення терористичної діяльності шляхом об'єднання даних груп у стійке об'єднання трьох і більше осіб з чітким розподілом функцій, встановленням правил поведінки, обов'язкових для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, утворено злочинну організацію «Донецька Народна Республіка», яка відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», є терористичною, та видано «Акт про проголошення державної самостійності «Донецької Народної Республіки».
Для реалізації загального злочинного умислу, спрямованого на зміну меж території та державного кордону України шляхом відокремлення від України території Донецької області на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у складі терористичної організації «ДНР» утворено так звані «політичний» та «силовий» блоки. Терористична організація «ДНР» має стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників «політичного» та «силового» блоку лідерам організації, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення. Учасники «ДНР» займаються вчиненням терористичних актів, залякуванням населення, вбивством громадян та інших тяжких і особливо тяжких злочинів.
Також у складі «силового» блоку лідерами терористичної організації «ДНР» спільно з іншими учасниками утворено розвідувальні підрозділи, завданням яких є збір та опрацювання інформації щодо місць дислокації, чисельності та маршрутів пересування підрозділів та військової техніки Збройних Сил України та інших військових формувань України, задіяних у проведенні на території Донецької області антитерористичної операції (далі - АТО) та в подальшому операції Об'єднаних сил (далі - ООС).
На виконання загального злочинного умислу учасники терористичної організації «ДНР» на території окремих районів Донецької області вчинили збройні напади на установи органів місцевого самоврядування, будівлі правоохоронних та інших державних органів, захопивши їх, та взяли під контроль зазначені території.
Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі, відображені у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у зверненні до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 14 січня 2015 року за №106-VІІІ, Постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22 липня 2014 року за №1597-VІІ, Постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21 квітня 2015 року за №337-VІІІ, Постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22 липня 2014 року за №1596-VІІ, Постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організації «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 4 лютого 2015 року за №145-VІІІ, Законі України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року за №2268-VІІІ.
Достовірно усвідомлюючи усі вищенаведені обставини, громадянин України ОСОБА_8 , у період квітня-травня 2014 року, діючи за власною ініціативою, керуючись ідеологічними мотивами, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків від них, поділяючи погляди та мету учасників терористичної організації «ДНР», в порушення вимог ст.ст. 17, 65 Конституції України вирішив брати участь у не передбачених законом збройних формуваннях вказаної терористичної організації.
У вказаний вище період часу, під час взяття учасниками терористичної організації «ДНР» під контроль м. Лиман Донецької області, ОСОБА_8 добровільно став її учасником та, будучи озброєним вогнепальною зброєю, здійснював охорону захоплених об'єктів зазначеного населеного пункту.
Після звільнення силами АТО м. Лиман Донецької області ОСОБА_8 виїхав до м. Донецьк, де у невстановлений досудовим розслідуванням періоду часу, однак не пізніше, ніж 15 жовтня 2015 року, добровільно вступив до підрозділу терористичної організації «ДНР» - «Окремий Краматорський комендантський полк 1 Армійського Корпусу Народної Міліції Донецької Народної Республіки, в/ч НОМЕР_1 » (далі - «ОККП 1 АК НМ ДНР»), у складі якого діє по даний час під прізвиськом « ОСОБА_9 » та у псевдовійськовому званні «гвардії капітан».
Водночас встановлено, що «ОККП 1 АК НМ ДНР» має організовану структуру військового типу з притаманними їй ознаками, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну; у них проводиться військова, стройова та фізична підготовка; незаконно мають на озброєнні придатну для використання вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухівку.
Особовий склад «ОККП 1 АК НМ ДНР» використовує військову техніку та інше військове майно. Учасникам цього збройного формування присвоюються військові звання та вони призначаються на військові посади. За «ОККП 1 АК НМ ДНР» закріплено окремі знаки розрізнення, бойові прапори, бланки, печатки, військові квитки.
Керівниками «ОККП 1 АК НМ ДНР» визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставляться завдання щоденної діяльності, які полягають в збройному опорі правоохоронним органам України і Збройним Силам України, знищенні їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєнні інших тяжких і особливо тяжких злочинів.
Створення «ОККП 1 АК НМ ДНР» не передбачено жодними нормативно- правовими актами України.
Згідно ч. 6 ст. 17 Конституції України, на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
З огляду на вищевикладені обставини, «ОККП 1 АК НМ ДНР» є не передбаченим законом збройним формуванням.
При цьому, ОСОБА_8 , будучи учасником не передбаченого законом збройного формування «ОККП 1 АК НМ ДНР», з невстановленого досудовим розслідуванням періоду часу, однак не пізніше, ніж з 15 жовтня 2015 року по даний час, перебуваючи на території Донецької області, брав участь у його діяльності відповідно до визначених за ним обов'язків, а саме:
- чинив збройний опір та незаконну протидію виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні АТО та ООС, шляхом безпосередньої участі у бойових діях проти них;
- здійснював бойові чергування на позиціях «ОККП 1 АК НМ ДНР» та у місцях його постійної дислокації;
- брав участь у проведенні військової, стройової та фізичної підготовки вказаного не передбаченого законом збройного формування;
- брав участь у заходах по нагородженню учасників «ОККП 1 АК НМ ДНР» за ведення бойових дій проти сил АТО та ООС на території Донецької області.
Крім того, у невстановлений досудовим розслідуванням період часу, однак не пізніше, ніж 08 червня 2019 року ОСОБА_8 вступив у злочинну змову із мешканкою м. Лиман Донецької області, кримінальне провадження відносно якої виділено в окреме провадження (далі Особа Т. ), яка надала свою добровільну згоду на вчинення дій по збору та передачі йому ( ОСОБА_8 ) інформації про дислокацію та переміщення сил і засобів ООС в районі м. Лиман Донецької області, для її незаконного використання представниками терористичної організації «ДНР» у плануванні та здійсненні своєї злочинної діяльності.
У подальшому, в період з 08 червня 2019 року по 01 жовтня 2019 року Особа Т. здійснювала збір та передачу ОСОБА_8 за допомогою засобів телефонного зв'язку відповідної інформації, усвідомлюючи, що таким чином сприяє діяльності терористичної організації «ДНР» у реалізації злочинів відносно військовослужбовців підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань України, задіяних у проведенні ООС.
При цьому Особа Т. , будучи обізнаною про форми та методи діяльності правоохоронних органів, частину вказаної вище розвідувальної інформації передавала ОСОБА_8 , дотримуючись правил конспірації, у завуальованій формі з використанням умовностей, з метою уникнення відповідальності за свою злочинну діяльність.
Так, 08 червня 2019 року о 9 год. 40 хв. Особа Т. , перебуваючи у м. Лиман Донецької області, діючи умисно з метою сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», шляхом здійснення ініціативного з її боку телефонного дзвінка з її власного телефону з номером НОМЕР_2 на номер телефону НОМЕР_3 , який використовує ОСОБА_8 , передала йому інформацію у завуальованій формі з використанням умовностей, про переміщення залізничним транспортом та колоною в районі м. Лиман Донецької області військової техніки (10 великогабаритних вантажних автомобілів з 3 причепами), задіяної у проведенні ООС.
10 червня 2019 року о 7 год. 49 хв. Особа Т. , перебуваючи у м. Лиман Донецької області, діючи умисно з метою сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», шляхом здійснення ініціативного з її боку телефонного дзвінка з її власного телефону з номером НОМЕР_2 на номер телефону НОМЕР_3 , який використовує ОСОБА_8 , передала йому інформацію у завуальованій формі з використанням умовностей, про переміщення залізничним транспортом в районі м. Лиман Донецької області військової техніки та особового складу (8 одиниць ракетних систем РСЗВ, 3 автомобілів з особовим складом, 3 автомобілів бензовозів та 1 військово-польової кухні), задіяної у проведенні ООС.
14 серпня 2019 року о 18 год. 51 хв. Особа Т. , перебуваючи у м. Лиман Донецької області, діючи умисно з метою сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», шляхом здійснення ініціативного з її боку телефонного дзвінка з її власного телефону з номером НОМЕР_2 на номер телефону НОМЕР_3 , який використовує ОСОБА_8 , передала йому інформацію про переміщення в районі м. Лиман Донецької області колони військової техніки та авіації, задіяної у проведенні ООС.
01 жовтня 2019 року о 20 год. 10 хв. Особа Т. , перебуваючи у м. Лиман Донецької області, діючи умисно з метою сприяння діяльності терористичної організації «ДНР», шляхом здійснення ініціативного з її боку телефонного дзвінка з її власного телефону з номером НОМЕР_2 на номер телефону НОМЕР_3 , який використовує ОСОБА_8 , передала йому інформацію про переміщення в районі м. Лиман Донецької області колони військової техніки з особовим складом, задіяних у проведенні ООС.
Згідно з даними, наданими об'єднаним командним пунктом Об'єднаних сил, перелічена інформація, зібрана та передана Особа Т. учаснику терористичної організації «ДНР» ОСОБА_8 засобами телефонного зв'язку, є реальною та її розголошення противнику може завдати шкоди інтересам держави під час планування та проведення ООС, а також становить загрозу життю та здоров'ю особового складу, та може бути використана під час організації та здійснення диверсійних і терористичних актів представниками терористичних організацій «Л/ДНР».
З метою захисту територіальної цілісності України 13.04.2014 р. Радою національної безпеки і оборони України прийнято рішення «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», яке введено в дію Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14.04.2014, відповідно до якого на території України розпочато антитерористичну операцію (далі - АТО).
Наказом керівника Антитерористичного центру при СБ України № 33/6/9 від 07.10.2014 районами проведення АТО визначено території Донецької та Луганської областей. До проведення АТО згідно зі ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», залучено підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та інших суб'єктів боротьби з тероризмом.
Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі, відображені у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у зверненні ВРУ до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУAM, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженому постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВРУ від 14.01.2015 за № 106-VIII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за №1597-VII, постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за №337-VIII, постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за №1596-VII, постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організації «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за №145-VIII.
Судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_8 , у період квітня-травня 2014 року, діючи за власною ініціативою, керуючись ідеологічними мотивами, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків від них, поділяючи погляди та мету учасників терористичної організації «ДНР», в порушення вимог ст.ст. 17, 65 Конституції України вирішив брати участь у не передбачених законом збройних формуваннях вказаної терористичної організації.
У вказаний вище період часу, під час взяття учасниками терористичної організації «ДНР» під контроль м. Лиман Донецької області, ОСОБА_8 добровільно став її учасником, та будучи озброєним вогнепальною зброєю, здійснював охорону захоплених об'єктів зазначеного населеного пункту.
Після звільнення силами АТО м. Лиман Донецької області ОСОБА_8 виїхав до м. Донецьк, де у невстановлений досудовим розслідуванням періоду часу, однак не пізніше, ніж 15 жовтня 2015 року, добровільно вступив до підрозділу терористичної організації «ДНР» - «Окремий Краматорський комендантський полк 1 Армійського Корпусу Народної Міліції Донецької Народної Республіки, в/ч НОМЕР_1 » (далі - «ОККП 1 АК НМ ДНР»), у складі якого діє по даний час під прізвиськом « ОСОБА_9 » та у псевдовійськовому званні «гвардії капітан».
Судом встановлено, що не передбачене законом збройне формування - «ОККП 1 АК НМ ДНР» має організовану структуру військового типу з притаманними їй ознаками, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну; у них проводиться військова, стройова та фізична підготовка; незаконно мають на озброєнні придатну для використання вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухівку. Особовий склад «ОККП 1 АК НМ ДНР» використовує військову техніку та інше військове майно. Учасникам цього збройного формування присвоюються військові звання та вони призначаються на військові посади. За «ОККП 1 АК НМ ДНР» закріплено окремі знаки розрізнення, бойові прапори, бланки, печатки, військові квитки.
Керівниками «ОККП 1 АК НМ ДНР» визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставляться завдання щоденної діяльності, які полягають в збройному опорі правоохоронним органам України і Збройним Силам України, знищенні їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєнні інших тяжких і особливо тяжких злочинів.
Створення «ОККП 1 АК НМ ДНР» не передбачено жодними нормативно- правовими актами України.
ОСОБА_8 , будучи учасником не передбаченого законом збройного формування «ОККП 1 АК НМ ДНР», з невстановленого досудовим розслідуванням періоду часу, однак не пізніше, ніж з 15 жовтня 2015 року по час затвердження прокурором обвинувального акта 30.03.2020 року, перебуваючи на території Донецької області, брав участь у його діяльності відповідно до визначених за ним обов'язків, а саме:
-чинив збройний опір та незаконну протидію виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні АТО та ООС, шляхом безпосередньої участі у бойових діях проти них;
-здійснював бойові чергування на позиціях «ОККП 1 АК НМ ДНР» та у місцях його постійної дислокації;
-брав участь у проведенні військової, стройової та фізичної підготовки вказаного не передбаченого законом збройного формування;
-брав участь у заходах по нагородженню учасників «ОККП 1 АК НМ ДНР» за ведення бойових дій проти сил АТО та ООС на території Донецької області.
Крім того, у невстановлений досудовим розслідуванням період часу, однак не пізніше, ніж 08 червня 2019 року ОСОБА_8 вступив у злочинну змову із мешканкою м. Лиман Донецької області, кримінальне провадження відносно якої було виділено в окреме провадження Особа Т. , яка надала свою добровільну згоду на вчинення дій по збору та передачі йому ( ОСОБА_8 ) інформації про дислокацію та переміщення сил і засобів ООС в районі м. Лиман Донецької області, для її незаконного використання представниками терористичної організації «ДНР» у плануванні та здійсненні своєї злочинної діяльності.
У подальшому, в період з 08 червня 2019 року по 01 жовтня 2019 року Особа Т. здійснювала збір та передачу ОСОБА_8 за допомогою засобів телефонного зв'язку відповідної інформації, усвідомлюючи, що таким чином сприяє діяльності терористичної організації «ДНР» у реалізації злочинів відносно військовослужбовців підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань України, задіяних у проведенні ООС.
Згідно з даними, наданими об'єднаним командним пунктом Об'єднаних сил, перелічена інформація, зібрана та передана Особа Т. учаснику терористичної організації «ДНР» ОСОБА_8 засобами телефонного зв'язку, є реальною та її розголошення противнику може завдати шкоди інтересам держави під час планування та проведення ООС, а також становить загрозу життю та здоров'ю особового складу, та може бути використана під час організації та здійснення диверсійних і терористичних актів представниками терористичних організацій «Л/ДНР».
В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_6 просить вирок суду скасувати у зв'язку з не встановленням достатніх доказів для доведення винуватості ОСОБА_8 .
Вказує, що у даному кримінальному провадженні проведення судового розгляду без участі обвинуваченого ОСОБА_8 призвело до недотримання гарантованих Конвенцією основоположних прав.
На його переконання, в даному кримінальному провадженні відсутні беззаперечні докази, з яких можна зробити висновок, що обвинувачений ОСОБА_8 намагався ухилитися від суду чи відмовився від свого права прибути в судове засідання.
Вважає, що публікація викликів в офіційних виданнях, зокрема в «Урядовому кур'єрі» не може бути належним доказом повідомлення ОСОБА_8 про дату та час судового розгляду, оскільки на території тимчасово окупованих територій України, чи на території російської федерації вказані видання не розповсюджуються.
Захисник наголошує на тому, що сторона обвинувачення не надала жодного доказу, який би беззаперечно вказував на факти викладені в обвинувальному акті.
Зі змісту апеляційної скарги слідує, що захисник вважає, що суд ухвалюючи обвинувальний вирок обґрунтував свої висновки на припущеннях та сумнівних доказах, взявши за основу неконкретне та недеталізоване обвинувачення висунуте ОСОБА_8 , проте вказане обвинувачення не знайшло свого підтвердження під час судового розгляду.
Заслухавши доповідь судді, пояснення захисника ОСОБА_6 , який підтримав доводи апеляційної скарги, заперечення прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судовий розгляд проведено у відсутності обвинуваченого з дотриманням вимог КПК про належне повідомлення його про час та місце судового розгляду шляхом опублікування судового виклику у газеті «Урядовий кур'єр» та на електронному сайті суду.
Проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про доведеність вини ОСОБА_8 в участі у терористичній організації та участі в діяльності непередбаченого законом збройного формування, обґрунтувавши це належним чином у вироку з посиланням на докази та надавши їм відповідну оцінку, з таким висновком погоджується і колегія суддів.
Так, відповідно до протоколу з диском за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 21.06.2019 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж з належного обвинуваченому ОСОБА_8 мобільного терміналу за номером НОМЕР_3 , який перебував у його користуванні та в яких зафіксовані розмови ОСОБА_8 , з ОСОБА_12 в ході чого ОСОБА_8 повідомляє, що являється військовим.
Протоколом з диском за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 21.06.2019 року, а саме зняття інформації з електронних інформаційних систем. В ході проведення вказаної НСРД виявлено текстові файли, в яких зафіксовано спілкування ОСОБА_8 з невстановленою особою, яка використовує сторінку в соціальній мережі «Одноклассники» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Відповідно до зафіксованої в ході НСРД інформації ОСОБА_8 в ході переписки з особою під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » повідомляє, що проходить службу, далі - словами оригіналу: «отдельный Краматорский комендантский полк воєнная полиция».
Протоколом з диском за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 04.09.2019 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж з належного обвинуваченому ОСОБА_8 мобільного терміналу за номером НОМЕР_3 , який перебував у його користуванні.
Протоколом з диском за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 07.10.2019 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж з належного обвинуваченому ОСОБА_8 мобільного терміналу за номером НОМЕР_3 , який перебував у його користуванні.
Відповідно до вказаних протоколів ОСОБА_8 підтвердив, що він проходить військову службу у воєнній поліції ДНР та отримував від Особи Т. інформацію щодо ЗС України.
Протоколом з диском за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 11.11.2019 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж з належного обвинуваченому ОСОБА_8 мобільного терміналу за номером НОМЕР_3 , який перебував у його користуванні. В указаному протоколі обвинувачений ОСОБА_8 підтвердив факт служби в складі «Окремого Краматорського комендантського полку», а також іншими, дослідженими в ході судового розгляду доказами.
Висновком фоноскопічної експертизи №71/4 від 25.11.2019 проведеної Українським НДІ спеціальної техніки та судових експертиз, відповідно до якої мовлення особи, голос якої на аудіативному рівні сприймається як голос чоловічого типу та зафіксоване на оптичному диску DVD-R №57/3/1288 від 03.06.2019 належить одній особі.
Висновком експертизи звукозапису №2/4 від 15.01.2020 проведеної Українським НДІ спеціальної техніки та судових експертиз, відповідно до якої у розмовах, зафіксованих у аудіозаписах, що містяться на оптичному носії інформації № 57/3/1366 від 07.10.2019 бере участь особа, яка називає себе « ОСОБА_8 ».
Протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками від 24.10.2019 року за участі свідка ОСОБА_15 , яким впізнано по фотознімках особу обвинуваченого ОСОБА_8 .
Протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками від 23.01.2020 року за участі свідка ОСОБА_16 , яким впізнано по фотознімках особу обвинуваченого ОСОБА_8 .
Протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками від 29.01.2020 року за участі підозрюваної ОСОБА_17 , якою впізнано по фотознімках особу обвинуваченого ОСОБА_8 .
Вказані докази були оцінені судом першої інстанції у своїй сукупності та з врахуванням наведених у вироку положень Законів України підтверджують обґрунтованість висновків суду, що ОСОБА_8 був учасником не передбаченого законом збройного формування "Окремого Краматорського комендантського полку 1 Армійського Корпусу Народної Міліції Донецької Народної Республіки, в/ч НОМЕР_1 »" та брав участі у діяльності терористичної організації «ДНР», брав участь у бойових діях та чинив збройний опір та незаконну протидію виконанню службових обов'язків співробітникам правоохоронних органів України і військовослужбовцям Збройних Сил України.
Проаналізувавши зазначені докази в своїй сукупності суд першої інстанції на переконання колегії суддів прийшов до правильного висновку про доведеність вини обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.258-3, ч.2 ст. 260 КК України.
Доводи сторони захисту, про неконкретність обвинувального акту апеляційний суд вважає необґрунтованими та вважає, що у ньому викладено фактичні обставини кримінальних правопорушень, правову кваліфікацію кримінальних правопорушень з посиланням на положення закону і статті(частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення, які є зрозумілими та містять дані про кримінальні правопорушення у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_8 , в тому числі час, місце та інші обставини їх вчинення.
Кримінальне провадження судом першої інстанції розглянуто за відсутності обвинуваченого (in absentia). На виконання вимог ч.3 ст. 323 КПК України судом повідомлено ОСОБА_8 про судові засідання шляхом розміщення оголошення у газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду, відповідно до положень ст. 323 КПК України обвинувачений вважається обізнаним про здійснення щодо нього кримінального провадження. Зміст вироку суду було доведено до відома обвинуваченого в тому ж порядку.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції належним чином дослідив всі обставини справи, дав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, а тому підстави для скасування оскаржуваного вироку відсутні.
Керуючись ст.ст. 376, 404, 407 КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 залишити без задоволення, а вирок Корольовського районного суду м. Житомира від 14 червня 2023 року щодо ОСОБА_8 - без змін.
Касаційна скарга на судове рішення може бути подана безпосередньо до Касаційного Кримінального суду в складі Верховного Суду протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Судді: