Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
02 листопада 2023 року Справа №200/5669/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Абдукадирова К.Е., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Державної судової адміністрації України про залучення інших учасників справи в адміністративній справі № 200/5669/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
УСТАНОВИВ:
10 жовтня 2023 року, до Донецького окружного адміністративного суду поданий адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 09 жовтня 2023 року, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ТУ ДСА у Донецькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 01.01.2021 в розмірі 2102 грн.;
- зобов'язати ТУ ДСА у Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу суддівську винагороду за період01.01.2023 по 30.09.2023, виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 01.01.2023 складає 2684 грн., з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів;
- зобов'язати ТУ ДСА у Донецькій області здійснити перерахунок та виплатити позивачу надбавку за вислугу років від посадового окладу та матеріальну допомогу за 2023 рік, перерахунок лікарняних за даний період, виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 01.01.2023 складає 2684,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів;
- зобов'язати ДСА України здійснити фінансування ТУ ДСА в Донецькій області з єдиного рахунку Державного бюджету України коштів для проведення виплати ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди, виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01.01.2023 у сумі 2684, 00 грн, доплати за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки згідно ст.136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в період з 01.01.2023 по 30.09.2023.
Також, позивач надала суду клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) та про витребування у ТУ ДСА в Донецькій області додаткових доказів.
Ухвалою суду від 13.10.2023 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 17.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
01.11.2023 від Державної судової адміністрації України надійшов відзив на позовну заяву, в якому, серед іншого, заявлено клопотання про залучення до участі у справі у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, що функціонування судової влади прямо залежить від наявності затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України на відповідний рік.
Частиною 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетне законодавство складається, зокрема, з Конституції України; цього Кодексу; Бюджетної декларації; закону про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 1-1 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції з урахуванням Бюджетної декларації, схваленої у попередньому бюджетному періоді, і подає її Міністерству фінансів України.
Згідно зі ст. 20 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” розроблення та схвалення Бюджетної декларації, розроблення проектів законів про Державний бюджет України та про внесення змін до Державного бюджету України, забезпечення виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подання до Верховної Ради України звіту про його виконання належить до основних повноважень Кабінету Міністрів України.
Статтею 32 Бюджетного кодексу України передбачено, що Кабінет Міністрів України розробляє Бюджетну декларацію та проект закону про Державний бюджет України; Міністерство фінансів України відповідає за складання Бюджетної декларації та проекту закону про Державний бюджет України, визначає основні організаційно-методичні засади бюджетного планування, що використовуються для розроблення Бюджетної декларації та проекту Державного бюджету України.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 33 Бюджетного кодексу України Бюджетна декларація містить положення щодо розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та рівня його забезпечення.
Статтею 34 Бюджетного кодексу України передбачено, що інструкції з підготовки бюджетних пропозицій та орієнтовні граничні показники видатків державного бюджету.
У свою чергу, головні розпорядники коштів державного бюджету складають бюджетні пропозиції відповідно до вимог інструкцій та орієнтовних граничних показників видатків державного бюджету, доведених Міністерством фінансів України.
Під час формування бюджетного запиту головні розпорядники бюджетних коштів здійснюють обрахунки своїх потреб з суми, яку доведено Міністерством фінансів України до відома, і в якій вже закладено розмір прожиткового мінімуму на відповідний рік.
Розглянувши клопотання Державної судової адміністрації України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України за клопотанням учасників справи можуть бути залучені до участі у справі треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. […] Залучення певних осіб до участі у справі в якості третіх осіб може мати місце у випадку, якщо адміністративний суд встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Згідно із ч. 4 даної статті у заявах про залучення третіх осіб зазначається - на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Предметом розгляду у даній справі є спір щодо правомірності/протиправності дій Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо нарахування та виплати позивачу суддівської винагороди за період з 1 січня 2021 року по 31 серпня 2023 року в розмірі, розрахованому виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2 102,00 грн.
Згідно із п.п. 1, 3, 4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Ради суддів України 22 жовтня 2010 року № 12, Державна судова адміністрація України здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, представляє суди у відносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування в межах повноважень, установлених законом. Територіальними органами ДСА України є територіальні управління ДСА України, які утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
До завдань ДСА України належить, зокрема, організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, визначених законом. Відповідно до покладених завдань ДСА України зокрема здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (крім Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, ДСА України та її територіальних управлінь.
Таким чином, саме ДСА України та її територіальні управління є розпорядниками коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції.
У клопотанні не вказано - яким саме чином рішення по справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання ДСА України в Донецькій області про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору па стороні відповідача, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України, у зв'язку із чим дане клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 49, 243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про залучення до участі у справі Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя К.Е. Абдукадирова