УХВАЛА
01 листопада 2023 року
м. Київ
справа №420/12425/22
провадження №К/990/22557/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Жука А.В.,
розглянувши клопотання Виконавчого комітету Одеської міської ради про зупинення дії постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2023 року у справі №420/12425/22
за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи - комунального підприємства «Одестранспарксервіс» про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2023 року до Верховного Суду від Виконавчого комітету Одеської міської ради надійшла касаційна скарга на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2023 року у справі №420/12425/22.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.06.2023 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Шевцова Н.В, судді: Кашпур О.В., Мацедонська В.Е.
Ухвалою Верховного Суду від 11 липня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Виконавчого комітету Одеської міської ради на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2023 року у справі №420/12425/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи - комунального підприємства «Одестранспарксервіс» про визнання протиправним та скасування рішення.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.07.2023 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Жук А.В., судді: Єресько Л.О., Мартинюк Н.М.
28 липня 2023 року до Верховного Суду від Виконавчого комітету Одеської міської ради надійшло клопотання про зупинення дії постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2023 року у справі №420/12425/22 до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
В обґрунтування указаної заяви відповідач, окрім іншого зазначає, що оскаржуваним судовим рішенням нормативно-правовий акт про встановлення тарифу на послуги з користування майданчиками для паркування визнано таким, що втратив чинність з моменту прийняття, та наведене спричиняє ситуацію юридичної невизначеності правовідносин, які регламентувалися оскаржуваним рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради з 28.07.2022 року (в тому числі, наслідків здійсненої після 28.07.2022 оплати послуг паркування та накладених штрафів за несплату таких коштів). Відповідач вказує, що мешканців міста позбавлено не тільки можливості користуватися паркувальним простором, впровадженим за європейськими стандартами, а і суттєвих надходжень до бюджету територіальної громади міста; у свою чергу, ненадходження до бюджету територіальної громади коштів, які Виконавчий комітет Одеської міської рада мала законні очікування отримати як дохід від користування комунальними майданчиками для паркування, позбавляє можливості використання цих коштів для забезпечення нагальних потреб населення, а також потреб оборони, які вкрай необхідні місту в сьогоднішніх реаліях.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 340 КАС України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує письмово заявлені клопотання учасників справи.
За приписами частини першої статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Вирішуючи зазначене клопотання, Суд виходить з того, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини.
Суд зазначає, що розгляд питання про зупинення дії оскаржуваних судових рішень має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати у зв'язку з виконанням оскаржуваних судових рішень.
Заява про зупинення дії судових рішень має бути вмотивованою та містити підстави для зупинення дії судового рішення, підтверджені належними доказами. У клопотанні заявник повинен навести обґрунтування його вимог та довести, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, або буде неможливим повернення виконання судового рішення у разі, якщо воно буде скасовано.
Для зупинення дії оскаржуваних судових рішень необхідна наявність поважних причин, які б давали підстави для такого зупинення. При цьому, зупинення дії оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й здійснюватися таким чином, щоб не допустити порушення прав інших учасників справи.
Проаналізувавши доводи клопотання, Суд зазначає, що вона не містить обґрунтованих доводів, що дають підстави для висновку про необхідність зупинення дії оскаржуваного судового рішення у цій справі, а посилання заявника на запровадження правового режиму воєнного стану не є переконливою підставою в розумінні наведених законодавчих приписів та висновків для зупинення дії рішення суду апеляційної інстанції, яке набрало законної сили.
Підсумовуючи наведене, Суд дійшов висновку, що у задоволенні вказаного клопотання необхідно відмовити.
Керуючись статтею 375 КАС України, Суд
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання Виконавчого комітету Одеської міської ради про зупинення дії постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2023 року у справі №420/12425/22.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
...........................
А.В. Жук
Суддя Верховного Суду