Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Харків
31 жовтня 2023 року № 520/12872/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної - особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, б.46, ЄДРПОУ 43983495) про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ФОП ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області внести зміни до інтегрованої картки платника фізичної особи підприємця ОСОБА_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомостей про перебування ОСОБА_1 платником єдиного податку ІІ групи в період з 01.01.2021 року по 30.06.2022 року;
- стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (Ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн., а також судові витрати на правничу допомогу у розмірі 12000,00 (дванадцять) тисяч грн.
Ухвалою від 05.06.2023 р. позовну заяву залишено без руху. На виконання вимог вказаної ухвали представником позивача недоліки усунуто.
Ухвалою від 13.06.2023р. прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито спрощене провадження.
Ухвалою від 13.07.2023р. залишено без задоволення клопотання представника відповідача розглянути справу №520/12872/23 за участю сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що в 2020 році перебувала на загальній системі оподаткування. 17.11.2020 року подала до Східного управління ДПС у Харківській області, Індустріальної ДПІ (Слобідський р-н), заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.01.2021 року та перехід на сплату єдиного податку за ІІ групою. Вказана заява доставлена та кинута ОСОБА_1 у поштову скриньку, що була розташована при вході до будівлі Східного управління ДПС у Харківській області, Індустріальну ДПІ за адресою: м. Харків, вул. Бекетова, б. 1, оскільки на момент подачі заяви був карантин і діяв такий порядок подачі заяв та інших документів. Через деякий час позивачка через особистий кабінет впевнилась, що її перевели на єдиний податок. 21.01.2022 року Позивачка подала податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи підприємця за 2021 рік. Декларація прийнята без помилок. При цьому в особистому кабінеті за 2021 рік здійснювалось нарахування єдиного податку щомісяця і списання податку при його оплаті. 02.06.2022 року через особистий кабінет позивачка подала заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування. Заяву прийнято без помилок. З 01.07.2022 року припинилось нарахування єдиного податку. 09.01.2023 року через особистий кабінет Позивачка подала податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи підприємця за 2022 рік та податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік, оскільки з 01.01.22 р. по 30.06.22 року перебувала на єдиному податку, а з 01.07.2022 р. по 31.12.2022 року на загальній системі оподаткування. Обидва звіти прийняті без зауважень. В лютому 2023 року ОСОБА_1 подзвонив інспектор з податкової інспекції і сказав, що вона неправильно подала звіт за 2022 р. Для уточнення всіх даних представник позивача направив адвокатський запит у ГУ ДПС у Харківській області. 03.03.2023 р. Головне управління ДПС в Харківській області надало відповідь, в якій зазначено, що протягом 2020-2023 року Фізична особа підприємець ОСОБА_1 перебувала на загальній системі оподаткування, перехід на спрощену систему оподаткування в зазначений період не відбувався. Отже, позивачка вважаємо, що відповідач в період з 01.01.2021 року по 30.06.2022 року змінив дані в обліковій картці фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , а саме в системі відсутній перехід на спрощену систему оподаткування з платою єдиного податку. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, в зв'язку з чим звернулась з даним позовом до суду.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог, та повідомив, що заява позивачки про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.01.2021 року та перехід на сплату єдиного податку за ІІ групою від 17.11.2020р. до податкового органу не надходила, відповідно перехід на сплату єдиного податку за ІІ групою з 01.01.2021р. не відбувався, зазначив, що відповідач діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Слобідський район, м. Харкова з 13.11.2018.
На дату реєстрації фізичною особою-підприємцем ФОП ОСОБА_2 подана заява про застосування спрощеної системи оподаткування № 203218309077 від 13.11.2018 року з обранням спрощеної системи оподаткування з 01.12.2018 року - єдиний податок 2 група 10%.
05.03.2019 року № 3246 надано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з даними про зміну ставки єдиного податку з 2 групи 10% на 3 групу 5%. З 01.04.2019 застосована вказана ставка податку.
30.09.2019 анульовано як платника єдиного податку. З 01.10.2019 позивачка перебуває на загальній системі оподаткування.
Відповідно до відомостей наявних в реєстрі платників єдиного податку щодо ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ): дата (період) обрання або переходу на єдиний податок - 01.12.2018; дата початку застосування ставки 5 та групи 3 - 01.04.2019; дата виключення з реєстру 30.09.2019.
Як повідомив відповідач, відповідно до баз даних ІТС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 протягом 2020-2023 року перебувала на загальній системі оподаткування, перехід на спрощену систему оподаткування не відбувався. Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 17 листопада 2020 року від ФОП ОСОБА_1 до органів ДПС не надходило. Про вказане також зазначено у відповіді ГУ ДПС в Харківській області від 03.03.2023р. та у відповіді ГУ ДПС України від 11.04.2023р., які наявні в матеріалах справи.
Крім того, платником сплачено податок в такій сумі: дата сплати 01.02.2022 на суму 1488 грн.
За період з 01.01.2021 по 30.06.2022 року платником надавались такі декларації:
- 21.01.2022 - декларація платника єдиного податку за 2021 рік;
- 09.01.2023 - декларація про майновий стан і доходи за 2022 рік;
- 09.01.2023 - декларація платника єдиного податку за 2022 рік.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 291.3 статті 291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування здійснюється відповідно до статті 298 ПК України.
Підпунктами 298.1.1-298.1.4 цієї статті установлений порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги";
4) державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Відповідно до п. 299.1 ст. 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку. (п.299.2)
Відповідно до п. 299.3 ст. 299 ПКУ у разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником єдиного податку.
Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках передбачених п. 299.10 ст. 299 ПКУ.
Відповідно до п. 299.5 ст. 299 ПК України у разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.
Відповідно до п. 299.9 ст. 299 ПК України за бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно у контролюючому органі за місцем податкової адреси отримати (у тому числі в електронному вигляді) витяг з реєстру платників єдиного податку. Строк надання витягу з реєстру платників єдиного податку для зареєстрованих платників єдиного податку не повинен перевищувати одного робочого дня з дня надходження запиту, а для суб'єктів господарювання, які подали заяву щодо переходу на спрощену систему оподаткування, - двох робочих днів з дня надходження запиту. Витяг діє до внесення змін до реєстру.
Крім того, платник має можливість самостійно пересвідчитись у реєстрації його як платника єдиного податку, перевіривши відомості наявні в реєстрі платників єдиного податку в електронному кабінеті ДПС України за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/.
Так, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів того, що позивачка належним чином, своєчасно, у спосіб, передбачений ст. 298 ПК України до 01.01.2021р. звернулася до податкового органу з заявою про перехід на спрощену систему оподаткування та вказана заява була отримана відповідачем. Як і не містить доказів того, що з 01.01.2021р. відбулось переведення позивачки на строщену систему оподаткування як платника єдиного податку 2 групи. Відомості про вказаний перехід відсутні в реєстрі платників єдиного податку.
Відповідно, судом не встановлено, що відповідач в період з 01.01.2021 року по 30.06.2022 року змінив дані в обліковій картці фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , а саме виключив інформацію щодо переходу на спрощену систему оподаткування з платою єдиного податку.
Щодо посилання позивачки на обставини подачі нею звітності у спірний період та прийняття її податковим органом, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.(п. 49.2)
Відповідно до п. 49.3 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Єдиною підставою для неприйняття податкової декларації засобами електронного зв'язку в електронній формі є недійсність кваліфікованого електронного підпису чи печатки такого платника податків, у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії відповідного сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа, містить достовірні обов'язкові реквізити та надана у форматі, доступному для її технічної обробки.
Згідно з п. 49.8 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.(п.49.10 ст. 49 ПК України).
Таким чином, суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах відповідачем не допущено порушення прав позивача, отже в задоволенні позову належить відмовити.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, враховуючи вищевказані обставини, суд вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.