Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1106/23
Провадження № 3/499/823/23
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 листопада 2023 року смт Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук Олександр Олександрович, розглянувши протокол з матеріалами справи щодо ОСОБА_1 (далі - також особа), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в будинку АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ВСТАНОВИВ:
1.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та нормативний акт, що передбачає відповідальність особи такий.
30 жовтня 2023 року начальник відділення поліції № 1 Березівського районного відділу 30 жовтня 2023 року начальник відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області подав до Іванівського районного суду Одеської області протокол від 17 жовтня 2023 року (далі - протокол) з матеріалами справи, які свідчать, що 17 жовтня 2023 року приблизно о 12 годині 21 хвилин, особа перебував в будинку АДРЕСА_2 , де допустив образливі дії із застосуванням ненормативної лексики (нецензурної лайки) щодо дружини ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю, чим вчинив домашнє насильство (далі - також протокол).
2. Мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали, і положення закону, якими суд керувався такі.
У судове засідання особа не з'явився та не повідомив суд про причини своєї неявки, заяв й клопотань до суду не подавав, працівниками поліції також доставлений не був.
До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 1, 2 статті 251 КУпАП).
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак зважаючи на вимоги статті 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376, протокол не містить відомостей щодо: свідків правопорушення, та інших даних, що підтверджують факт правопорушення.
Також, до протоколу не додані письмові пояснення особи.
Суд зазначає, що відсутність належних пояснень свідків, фото- або відео зйомки, або інших доказів не дає можливість встановити наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення й обставин, що можуть виключати таку відповідальність.
3. Висновок такий.
З огляду на зазначене справа розглянута бути не може, тому підлягає поверненню до відділення для належного оформлення, а особі, яка склала протокол необхідно усунути зазначені в постанові недоліки з долученням до справи відповідних документів, та повідомити про це особу.
Керуючись статтями 262, 268, 283 КУпАП, суддя,
УХВАЛИВ:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 173-2 КУпАП, повернути до відділення поліції № 1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя:Олександр КРАВЧУК