Рішення від 23.10.2023 по справі 440/11646/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/11646/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач, Новосанжарський відділ ДРАЦС), в якій просила визнати протиправною бездіяльність Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, яка полягає у ненаданні повного витягу щодо актового запису про смерть батька ОСОБА_2 та надати їй повний витяг (зазначаються всі відомості про певний вид актового запису, які містяться в Реєстрі на момент формування витягу, з переліком у хронологічному порядку всіх унесених змін та іншої інформації, а також відомості про всі видані свідоцтва) щодо актового запису про смерть батька ОСОБА_2 , за який 02.02.2023 ОСОБА_1 заплатила кошти.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками розгляду заяви (запиту) ОСОБА_1 , поданої до Решетилівського відділу ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 02.02.2023, про надання повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть батька ОСОБА_2 , за яку сплачено кошти в сумі 73 грн, Решетилівським ДРАЦС на електронну адресу позивача надіслано копію листа від 08.02.2023 № 3/20.25-09 у форматі *docx, який всупереч статтям 7, 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та пункту 11 глави 8 розділу ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5, не був скріплений кваліфікованим електронним підписом начальника відділу Олени Шебітченко.

Позивач вважає, що цією копією листа від 08.02.2023 № 3/20.25-09 неправомірно відмовлено їй у наданні повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть батька ОСОБА_2 , оскільки така відмова не містить посилань на будь-який закон чи нормативно-правовий акт. Позивач наголошувала, що у жодному законі України немає заборони їй, як доньці померлого ОСОБА_2 , надати повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть її батька. Натомість пункт 27 Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2016/679 від 27.04.2016 про захист фізичних осіб у зв'язку з опрацюванням персональних даних і про вільний рух таких даних, та про скасування Директиви 95/46/ЄС (Загальний регламент про захист даних), який є додатком до Розділу ІІІ Юстиція, свобода та безпека Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, яку ратифіковано із заявою Законом № 1678-VII від 16.09.2014, і на підставі статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства, цей Регламент не застосовують до персональних даних померлих осіб.

Також позивач зауважувала, що всупереч статті 34 Конституції України та статті 5 Закону України «Про інформацію» Решетилівський відділ ДРАЦС у копії листа від 08.02.2023 № 3/20.25-09 не зазначив, якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право позивача, як доньки ОСОБА_2 , знати інформацію з повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть її батька. При цьому позивач стверджувала, що надання їй запитуваної інформації не загрожує національній безпеці, економічному добробуту та правам інших осіб, тому Решетилівський відділ ДРАЦС у законному порядку не мав права відмовляти у наданні відповідного витягу.

Позивач вважає, що протиправною бездіяльністю відповідача порушено її право на отримання інформації з повного витягу щодо актового запису про смерть її батька за необхідності спростувати недостовірну інформацію стосовно нього, тому, враховуючи те, що Решетилівський ДРАЦС реорганізовано шляхом приєднання до Новосанжарського відділу ДРАЦС, позивач звернулася до суду із позовом до Новосанжарського відділу ДРАЦС.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

Правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, відповідач не скористався. Ухвалу суду від 21.08.2023 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі доставлено до електронного кабінету відповідача 21.08.2023, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа /а.с. 35/.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 33 - 34/.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

02.02.2023 ОСОБА_1 подано до Решетилівського відділу ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заяву (запит) про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (за формою), в якій зроблено відмітку про необхідність надання повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть та зазначено у параметрах пошуку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 42/.

Вказану заяву ОСОБА_1 подано як донькою ОСОБА_2 , при цьому пред'явлено паспорт громадянина НОМЕР_1 , актовий запис про народження ОСОБА_1 № 48 від 09.04.1991 по Решетилівському ДРАЦС, про що зроблено відповідні записи у заяві.

Заяву ОСОБА_1 зареєстровано у Решетилівському відділі ДРАЦС 02.02.2023 за вх. № 23/20.25-78.

Того ж дня ОСОБА_1 внесено плату за надання витягу з ДРАЦС у сумі 73 грн, що підтверджено квитанцією № 120 від 02.02.2023 /а.с. 43/, яку надано до Решетилівського ДРАЦС.

Листом від 08.02.2023 № 3/20.25-09 Решетилівський відділ ДРАЦС на заяву про надання повного витягу із актового запису про смерть ОСОБА_2 повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до пункту 14 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064, витяг з Реєстру про державну реєстрацію смерті видається другому з подружжя, а також батькам, дітям, братам, сестрам, онукам, дідові, бабі та іншим родичам померлої особи за умови пред'явлення ними паспорта і документів, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки, на заяву фізичної особи повний витяг з Реєстру про державну реєстрацію смерті не видається. Зазначено, що ОСОБА_1 , як донька, має право на отримання витягу з Реєстру про державну реєстрацію смерті батька ОСОБА_2 /а.с. 44/.

Вказаний лист надіслано засобами електронного зв'язку з електронної пошти Решетилівського відділу ДРАЦС (infodracs@rsh.pl.minjust.gov.ua) на електронну адресу позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не заперечується сторонами та підтверджується наданою позивачем роздруківкою з власної електронної скриньки /а.с. 27, зворот/.

09.03.2023 позивач звернулася до Решетилівського відділу ДРАЦС із заявою про надання письмових пояснень /а.с. 46/, в якій просила на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надати письмові пояснення, чому Решетилівський ДРАЦС після отримання 02.02.2023 заяви про надання повного витягу з Державного реєстру цивільного стану громадян стосовно актового запису № 164 від 10.05.2022 про смерть її батька ОСОБА_2 , надання їй реквізитів для оплати 73 грн за видачу цього повного витягу та отримання квитанції про оплату 73 грн за надання цього повного витягу, відмовився надати повний витяг із актового запису № 164 від 10.05.2022 про смерть її батька ОСОБА_2 .

На вказану заяву Решетилівський відділ ДРАЦС листом від 09.03.2023 № 4/20.25-09 /а.с. 45/ повідомив ОСОБА_1 про те, що їй при зверненні роз'яснено, що відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064, повний витяг з державного реєстру про смерть на заяву фізичної особи не видається, запропоновано отримати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті батька ОСОБА_2 , від отримання якого заявниця відмовилась.

05.06.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення державної реєстрації Решетилівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (ідентифікаційний код 22548098) в результаті реорганізації, про що свідчить відповідь № 272316 від 13.10.2023 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 48 - 51/.

Правонаступником Решетилівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є Новосанжарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (ідентифікаційний код 22548052), про що містяться відповідні відомості у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 52 - 54/.

Не погодившись із бездіяльністю щодо ненадання повного витягу щодо актового запису про смерть батька ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Новосанжарського відділу ДРАЦС.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Засади державної реєстрації актів цивільного стану визначені статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI, згідно із якою державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

За приписами частини 1 статті 8 Закону № 2398-VI діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону № 2398-VI Державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього.

Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною 7 статті 11 Закону № 2398-VI передбачено, що Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону № 2398-VI за видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян справляється плата в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. № 1064 затверджено Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - Порядок № 1064), який визначає процедуру створення та ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - Реєстр).

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. № 1064 установлено, що плата за видачу витягу з Реєстру становить 73 гривні.

За визначеннями, які містяться у пункті 2 Порядку № 1064, витяг з Реєстру - документ, що видається фізичній чи юридичній особі реєстратором або посадовій особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування, нотаріусу шляхом безпосереднього доступу до Реєстру у випадках, передбачених законом, за затвердженими Мін'юстом формами; реєстратори - відділи державної реєстрації актів цивільного стану територіальних органів Мін'юсту.

Абзацом 2 пункту 14 Порядку № 1064 установлено, що витяг з Реєстру про державну реєстрацію смерті видається: другому з подружжя, а також батькам, дітям, братам, сестрам, онукам, дідові, бабі та іншим родичам померлої особи за умови пред'явлення ними паспорта або паспортного документа і документів, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки.

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1064 для отримання витягу з Реєстру реєстраторові подається заява, у якій зазначається одна з таких відомостей про фізичну особу, щодо відомостей про яку видається витяг з Реєстру: прізвище, ім'я та по батькові, дата та місце народження особи, щодо відомостей про яку отримано запит; серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану, дата його видачі; реєстраційний номер, за яким зареєстровано внесення відомостей про акт цивільного стану.

До заяви додається документ про внесення плати за видачу витягу з Реєстру.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 1064 реєстратор приймає рішення про видачу витягу з Реєстру або про відмову в його видачі із зазначенням причини в день надходження відповідної заяви.

За приписами пункту 18 Порядку № 1064 у видачі витягу з Реєстру може бути відмовлено у разі:

подання заяви особою, що не має права на отримання витягу згідно з цим Порядком;

непред'явлення документа про внесення плати за видачу витягу в повному обсязі;

відсутності в заяві чи наведення не в повному обсязі відомостей, зазначених в пункті 15 цього Порядку.

За змістом пункту 19 Порядку № 1064 рішення реєстратора про відмову у видачі витягу з Реєстру може бути оскаржено в судовому порядку.

Форми витягів з Реєстру та умови їх видачі визначені Інструкцією з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 р. за № 691/15382 (далі - Інструкція № 1269/5).

Відповідно до підпункту в) пункту 3.2. Інструкції № 1269/5 на письмову заяву фізичної особи, визначеної у пунктах 13, 14 та абзаці п'ятому пункту 16 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064 (далі - Порядок), видаються, зокрема, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті (додаток 3).

Згідно з підпунктом б) пункту 3.4. Інструкції № 1269/5 на письмові запити державних органів, органів місцевого самоврядування (їх посадових осіб), визначених в абзацах другому та третьому пункту 16 Порядку, та шляхом безпосереднього доступу видаються (отримуються), зокрема, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (додаток 16).

За змістом пунктів 3.8., 3.9. Інструкції № 1269/5 фізична особа під час особистого подання заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру пред'являє паспорт громадянина України (далі - паспорт), паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ), та у відповідних випадках документи, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки.

До заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру додається документ про внесення плати за видачу витягу з Реєстру в розмірі, установленому постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян» (зі змінами), крім осіб, визначених у пункті 16 Порядку.

Відповідно до пункту 3.11. Інструкції № 1269/5 під час розгляду заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру реєстратор перевіряє наявність підстав для отримання заявником витягу з Реєстру та даних відповідного актового запису цивільного стану у Реєстрі.

Згідно з пунктом 3.14. Інструкції № 1269/5 у видачі витягу з Реєстру може бути відмовлено у випадках, передбачених пунктом 18 Порядку.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз наведених правових норм свідчить, що Державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього. Процедура отримання витягу з Реєстру, регламентована Порядком № 1064 та Інструкцією № 1269/5, передбачає подання відповідної заяви із документом про внесення плати у сумі 73 грн, крім осіб, визначених у пункті 16 Порядку, за наслідком розгляду якої реєстратор, яким є відділ державної реєстрації актів цивільного стану, приймає рішення про видачу витягу з Реєстру або про відмову в його видачі із зазначенням причини в день надходження відповідної заяви.

Суд акцентує увагу на тому, що в силу вимог частини 3 статті 3 Закону України «Про адміністративні послуги» від 6 вересня 2012 року № 5203-VI до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

Отже, надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян є адміністративною послугою в розумінні Закону України «Про адміністративні послуги».

Міністерством юстиції відповідно до вимог вказаного Закону розроблено типову інформаційну картку адміністративної послуги з видачі витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, яку оприлюднено на офіційному сайті (https://minjust.gov.ua/dep/ddr/tipovi-informatsiyni-kartki-u-sferi-derjavnoi-reestratsii-aktiv-tsivilnogo-stanu).

За приписами пункту 9 частини 2 статті 2 Закону України «Про адміністративні послуги» дія цього Закону не поширюється на відносини щодо: доступу до публічної інформації.

Згідно з частиною 1 статті 3 вказаного Закону законодавство у сфері надання адміністративних послуг складається з Конституції України, цього та інших законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері надання адміністративних послуг.

Таким чином, порядок надання такої адміністративної послуги як надання витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян регламентується Законом України «Про адміністративні послуги» та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами, тому норми Закону України «Про доступ до публічної інформації» на нього не поширюється.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» не регулює спірні правовідносини, які виникли з приводу видачі повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану, у зв'язку з чим суд відхиляє доводи позивача щодо не застосування Решетилівським ДРАЦС «трискладового тесту» за наслідками розгляду її заяви про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та не зазначення у копії листа від 08.02.2023 № 3/20.25-09, якому з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право позивача, як доньки ОСОБА_2 , знати інформацію з повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть її батька. Суд зауважує, що критерії обмеження доступу до інформації, на які посилається позивач, і які мають враховуватися розпорядником інформації, врегульовані частиною 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», який не є релевантним для спірних правовідносин.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

Матеріалами справи підтверджено, що 02.02.2023 ОСОБА_1 подано до Решетилівського відділу ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заяву (запит) про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (за формою), в якій зроблено відмітку про необхідність надання повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть та зазначено у параметрах пошуку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 42/. Вказану заяву ОСОБА_1 подано як донькою ОСОБА_2 . Внесення ОСОБА_1 плати за надання витягу з ДРАЦС у сумі 73 грн підтверджено квитанцією № 120 від 02.02.2023 /а.с. 43/, яку надано до Решетилівського ДРАЦС.

Листом від 08.02.2023 № 3/20.25-09 Решетилівський ДРАЦС на заяву про надання повного витягу із актового запису про смерть ОСОБА_2 повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до пункту 14 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064, витяг з Реєстру про державну реєстрацію смерті видається другому з подружжя, а також батькам, дітям, братам, сестрам, онукам, дідові, бабі та іншим родичам померлої особи за умови пред'явлення ними паспорта і документів, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки, на заяву фізичної особи повний витяг з Реєстру про державну реєстрацію смерті не видається. Зазначив, що ОСОБА_1 , як донька, має право на отримання витягу з Реєстру про державну реєстрацію смерті батька ОСОБА_2 /а.с. 44/.

Суд звертає увагу на те, що всупереч вимогам пункту 17 Порядку № 1064 Решетилівський відділ ДРАЦС, як реєстратор, не прийняв рішення про видачу витягу з Реєстру або про відмову в його видачі із зазначенням причини в день надходження відповідної заяви, натомість лише на шостий день після надходження заяви ОСОБА_1 від 02.02.2023 склав лист від 08.02.2023 № 3/20.25-09, в якому роз'яснив пункт 14 Порядку № 1064, при цьому не зазначив про підстави для відмови, передбачені пунктом 18 Порядку № 1064, який містить вичерпний перелік підстав для відмови у видачі витягу з ДРАЦС.

Суд наголошує, що пункт 17 Порядку № 1064 вимагає прийняття реєстратором саме рішення про видачу витягу або про відмову у видачі витягу з Реєстру. У свою чергу пункт 19 Порядку № 1064 визначає, що рішення про відмову у видачі витягу з Реєстру може бути оскаржено в судовому порядку.

Решетилівським відділом ДРАЦС не прийнято рішення як розпорядчий акт за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 .

Крім того, заявницею сплачено кошти за надання адміністративної послуги у вигляді надання витягу з ДРАЦС у сумі 73 грн, що відповідає вимогам частини 2 статті 20 Закону № 2398-VI, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. № 1064, пункту 15 Порядку № 1064, однак докази надання відповідної адміністративної послуги відповідачем до суду не надано.

Також суд враховує, що Решетилівським ДРАЦС на електронну адресу позивача надіслано копію листа від 08.02.2023 № 3/20.25-09 у форматі *docx, який взагалі не містив підпису начальника відділу Олени Шебітченко та не був скріплений кваліфікованим електронним підписом останньої /а.с. 27 - 28/.

Згідно з пунктом 11 глави 8 розділу ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/54, на документи в електронній формі накладається кваліфікований електронний підпис чи печатка згідно із законодавством. Пунктом 4 Правил встановлено, що у разі надсилання документа у паперовій формі з однаковим змістом одночасно кільком установам підписується тільки оригінал, який залишається у справі установи - автора такого документа, а на місця розсилаються засвідчені службою діловодства його копії. Порядок підписання та оформлення документів у паперовій формі, які адресуються установам, їх структурним підрозділам або конкретній посадовій особі, а також тих, що містять кілька конкретних адресатів, здійснюється відповідно до пункту 36 розділу II Типової інструкції з діловодства та інструкції з діловодства установи.

Доказів надсилання заявниці листа від 08.02.2023 № 3/20.25-09 в паперовій формі відповідачем не надано.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2023 про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян Решетилівський відділ ДРАЦС діяв не у спосіб, визначений законодавством, натомість з порушенням вимог законодавства, що регламентує процедуру надання витягів з Державного реєстру актів цивільного стану.

За наведених обставин, обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, керуючись частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Решетилівського відділу ДРАЦС щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2023 про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та зобов'язати Новосанжарський відділ ДРАЦС як правонаступника Решетилівського відділу ДРАЦС розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.02.2023 про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян із прийняттям рішення, передбаченого пунктом 17 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. № 1064, з урахуванням висновків суду.

Отже, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Водночас позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати повний витяг щодо актового запису про смерть батька ОСОБА_2 , за який 02.02.2023 ОСОБА_1 заплатила кошти, є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки заява позивача у встановлений законодавством спосіб не розглянута, при цьому розгляд заяви (запиту) про надання витягу з Реєстру законодавством покладено на реєстратора, який перевіряє наявність підстав для отримання заявником витягу з Реєстру та даних відповідного актового запису цивільного стану у Реєстрі, відтак суд не може перебирати повноваження відповідного державного органу.

Таким чином позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Зважаючи на те, що позивач звільнена судом від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2 ) до Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( вул. Центральна, буд.19/29,смт. Нові Санжари, Полтавська область,39300, код ЄДРПОУ 22548052 ) про визнання бездіяльності протиправною задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Решетилівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2023 про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Зобов'язати Новосанжарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.02.2023 про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян із прийняттям рішення, передбаченого пунктом 17 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. № 1064, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення .

Головуючий суддя М.В. Довгопол