1-в/130/68/2023
130/2906/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2023 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о.начальника Жмеринського РВП ГУНП України у Вінницькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, раніше судимого,
також за участі: представника Жмеринського РВП ОСОБА_5 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
ВСТАНОВИВ:
Згідно подання, ОСОБА_4 неодноразово судимий, востаннє 24.01.2019 Жмеринським міськрайонним судом Вінницької області за ч.3 ст. 185, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 185 КК України, на підставі частин 1-2 ст. 70 КК України до покарання у виді 4 років позбавлення волі. Звільнений по відбуттю покарання 07.03.2023.
Після звільнення ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, почав зловживати спиртними напоями, порушувати громадський порядок, в результаті чого 24.05.2023, 14.07.2023, 15.07.2023 Жмеринським РВП притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст. 178, ч. 1 ст.175-1 КУпАП, після чого йому були винесені офіційні попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, востаннє 15.07.2023. Не дивлячись на офіційні попередження, після цього, 22.08.2023 ОСОБА_4 був знову притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 176 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення.
З метою запобігання вчинення кримінальних правопорушень ОСОБА_4 та здійснення виховного впливу на останнього, в поданні т.в.о. начальник Жмеринського РВП ГУНП просив встановити адміністративний нагляд відносно засудженого із застосуванням певних обмежень щодо піднаглядного.
В судовому засіданні представник Жмеринського РВП ОСОБА_5 , який діє на підставі доручення, подання підтримав з підстав викладених вище.
ОСОБА_4 з поданням погодився повінню.
Суд розглянувши подання дійшов таких висновків.
Відповідно до пункту «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З матеріалів подання слідує, що ОСОБА_4 раніше неодноразово засуджений до позбавлення волі за умисні злочини, востаннє за тяжкий, передбачений ч.3 ст. 185, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 185 КК України, на підставі частин 1-2 ст. 70 КК України до 4 років позбавлення волі. Звільнений по відбуттю покарання 07.03.2023. Судимість не знята і не погашена, протягом 2023 року неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме 24.05.2023, 14.07.2023, 15.07.2023 та 22.08.2023, за що був попереджений про можливість встановлення адміністративного нагляду, а тому враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне встановити адміністративний нагляд.
Відповідно до частини 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі обмеження.
Т.в.о. начальник поліції в поданні просить встановити стосовно ОСОБА_4 такі обмеження: заборонити вихід з дому, де він проживає, щодня з 22:00 до 06:00 ранку наступної доби; заборонити виїзд за межі Жмеринського району без дозволу керівництва Жмеринського РВП ГУНП України у Вінницькій області; заборонити відвідувати місця, де проводиться продаж алкогольних напоїв на розлив; зобов'язати засудженого з'являтися на реєстрацію в кабінет №218 Жмеринського РВП ГУНП з 08:00 до 11:00 кожну другу і четверту суботу щомісяця.
Однак пунктом «г» частини 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що суд може встановити обмеження у виді реєстрації в міліції від одного до чотирьох разів на місяць. Таким чином, суд вправі встановити лише періодичність реєстрації в поліції та позбавлений можливості встановлювати конкретні дні та години вказаного.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення подання, з врахуванням вимог пункту «г» частини 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись ст.ст. 3, 6,10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст.ст. 537, 539 КПК України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Подання задовольнити частково.
Встановити адміністративний нагляд стосовно ОСОБА_4 строком 1 (один) рік.
Застосувати до нього такі обмеження:
а) заборонити вихід з дому в АДРЕСА_1 , де він проживає, щодня з 22:00 до 06:00 ранку наступної доби;
б) заборонити виїзд за межі Жмеринського району без дозволу керівництва Жмеринського РВП ГУНП України у Вінницькій області;
в) заборонити відвідувати місця, де проводиться продаж алкогольних напоїв на розлив;
г) зобов'язати з'являтися на реєстрацію до Жмеринського РВП ГУНП два рази на місяць у години та дні, визначені начальником Жмеринського РВП.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницької апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ