ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"20" жовтня 2023 р. справа № 300/7117/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Долинського відділу Державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною, скасування постанов у ВП №72678939 від 05.09.2023 про відкриття виконавчого провадження, від 05.09.2103 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, від 11.09.2023 про арешт коштів боржника, та зобов'язання закрити виконавче провадження №72678939, і стягнення 10 000,00 гривень моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач) 16.10.2023 звернулася в суд із вказаним адміністративним позовом.
Пунктами 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує:
- чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених КАС України, необхідно вказати, що за приписами пунктів 5, 8 частини 5 статті 160 коментованого Кодексу, серед іншого, у позовній заяві зазначається:
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України).
Так, згідно з пунктом 5.26 Національного стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2020), наказом Державного підприємства ''Український науководослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості'' (ДП ''УкрНДНЦ'') від 01.07.2020 за №144, з 01.09.2021, відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом” (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Так, позивачем до адміністративного позову:
- не надано всі докази у двох примірниках, а саме: копії паспорта громадянина України, картки платника податків, пенсійного посвідчення за № НОМЕР_1 (подано в одному примірнику);
- долучено не засвідчені належним чином копії документів, які слід вважати доказами при розгляді справи, а саме: скрін-шот екрана персонального комп'ютера із зображенням інформації про скерування документа щодо оплати штрафу, органу який такий штраф застосував до позивача, платіжної інструкції про оплату штрафу в сумі 340,00 гривень, постанову про відкриття провадження від 05.09.2023, постанову про арешт коштів боржника від 11.09.2023, заяву від 19.09.2023, лист від 29.09.2023 за №666, лист від 03.10.2023 за №676 (подано в двох примірниках).
Також, з'ясовуючи, відповідність адміністративного позову вимогам, визначених в КАС України, необхідно вказати, що за змістом частини 6 статті 161 вказаного Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За приписами частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як встановлено судом позивач в адміністративному позові стверджує, що «18.09.2023 мені стало відомо від AT КБ «Приватбанк» про те, що щодо мене ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрите виконавче провадження за номером 72678939 державним виконавцем Долинського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо стягнення штрафу у сфері безпеки дорожнього руху у справах про адміністративні правопорушення і у зв'язку із цим накладено арешт цим же ж виконавцем на мої банківські рахунку AT КБ «ПРИВАТБАНК», включно з кредитним рахунком та пенсійним».
Також ОСОБА_1 вказує, що «Отже, дізнавшись про відкриття цього виконавчого провадження негайно, а саме 19 вересня 2023 року, я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася до Долинського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою (додається), у які повідомила про своєчасну сплату штрафу за постановою стягувана, надала усі підтверджуючі документи щодо цього, а саме квитанцію про сплату штрафу та скрін-шот екрану моєї електронної пошти, яким підтверджую направлення управління благоустрою та інфраструктури сплату штрафу за їх постановою DL № 2300066 від 26.04.2023».
При цьому, як зазначає позивач вона мала можливість ознайомитись із постановою про відкриття провадження лише 13.10.2023.
Тобто, позивач підтверджує, що їй фактично 18.09.2023 було відомо про відкриття виконавчого провадження за №72678939, проте із вказаним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернулась до суду тільки 16.10.2023.
Разом з тим, на засвідчення обставини про те, що позивач 13.10.2023 ознайомилася із матеріалами виконавчого провадження, доказів не надано.
Так, відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно вимог пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Разом з тим, згідно приписів частини 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Суддя звертає увагу на те, що положеннями частини 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено право особи на оскарження рішень та дій виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання саме судового рішення.
Враховуючи те, що у спірному випадку має місце оскарження позивачем рішення державного виконавця. А тому підлягають застосуванню спеціальні положення частини 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження".
В контексті досліджуваного питання, слід звертає увагу на те, що позивач не просила поновити процесуальний строк звернення до суду і відповідної заяви не подала.
Враховуючи наведене, позивачу необхідно надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами КАС України і частини 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження", навести належні доводи на обґрунтування поважності причин пропуску строку та надати докази на підтвердження даних доводів.
З урахуванням вказаного, ОСОБА_1 подала до суду адміністративний позов після закінчення строку, установленого КАС України, для звернення до суду за захистом прав та інтересів.
Відповідно до приписів частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За змістом частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зважаючи на вказане, позовну заяву подано без додержання вимог статті 160, 161 КАС України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частинами 3 і 6 статті 161 коментованого Кодексу.
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Долинського відділу Державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною, скасування постанов у ВП №72678939 від 05.09.2023 про відкриття виконавчого провадження, від 05.09.2103 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, від 11.09.2023 про арешт коштів боржника, та зобов'язання закрити виконавче провадження №72678939, і стягнути 10 000,00 гривень моральної шкоди, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема:
2.1. подання належним чином засвідчених і оформлених відповідно до вимог частини 5 статті 94 КАС України копій доказів, а саме:
- заповнених сторінок паспорта громадянина України, картки платника податків і пенсійного посвідчення за № НОМЕР_1 (в одному примірнику);
- скрін-шот екрана персонального комп'ютера із зображенням інформації про скерування документа щодо оплати штрафу, органу який такий штраф застосував до позивача, платіжної інструкції про оплату штрафу в сумі 340,00 гривень, постанову про відкриття провадження від 05.09.2023, постанову про арешт коштів боржника від 11.09.2023, заяву від 19.09.2023, лист від 29.09.2023 за №666, лист від 03.10.2023 за №676 (в двох примірниках).
2.2. подання до позовної заяви:
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами КАС України і частини 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження", та навести належні доводи на обґрунтування поважності причин пропуску такого строку, надавши докази на підтвердження даних доводів.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Чуприна О.В.