"06" листопада 2007 р. Справа № 13/4711а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М., при секретарі судового засідання Волна С.В. в приміщенні господарського суду Черкаської області розглянув в судовому засіданні справу за адміністративним позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Людмила», Черкаська обл., Монастирищенський р-н, смт. Цибулів, вул. Горького, 11, кв.1
до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131
про скасування рішення про застосування штрафних санкцій
за участю представників сторін:
від позивача: Білан В.В. -за довіреністю від 07.09.07 р. №23;
від відповідача: Косточка Т.В. -за довіреністю від 06.08.07 р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, Господарський суд ВСТАНОВИВ:
СТОВ «Людмила»звернулося до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 30.01.2007 р. №2 про застосування фінансових санкцій в розмірі 857107,20 грн.
Вказане рішення позивач вважає незаконним з наступних підстав:
Статтею 9 Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру»за порушення встановленого порядку реалізації цукру, передбачено штраф у розмірі подвійної вартості цукру, а відповідач застосував штрафні санкції у розмірі подвійної вартості цукру та подвійного розміру ПДВ.
Позивач вказує на те, що відповідачем, при застосуванні фінансових санкцій не було з'ясовано договірні відносини СТОВ «Людмила»та ТОВ «Цукор-продукт і К», а взято за основу лише накладні.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519 «Про затвердження інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р.за № 1047/6238, встановлено порядок обчислення необґрунтованої суми виручки, отриманої внаслідок порушення чинного порядку встановлення і застосування цін.
У всіх випадках, необґрунтованою сумою виручки, яка підлягає вилученню в дохід бюджету вважається різниця між фактичною виручкою та ціною, встановленою згідно законодавства.
Уся сума незаконно стягнутих коштів підлягає вилученню в дохід бюджету лише у випадку неправомірного застосуванні цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг.
За таких обставин, позивач вважає, що порушення чинного порядку застосування цін має обраховуватись як різниця між отриманою виручкою та мінімальною ціною на цукор і складає, враховуючи продаж 160 тонн цукру - 380000-357128,2 = 22871,8 грн.
Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 30.01.07р. № 2 винесено з порушенням Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519 «Про затвердження інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238.
Представник позивача просить позов задовольнити та скасувати рішення відповідача про застосування фінансових санкцій.
Відповідач проти позову заперечує з наступних підстав:
На виконання п. 12 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на І півріччя 2007 року в січні 2007 року проведена перевірка сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Людмила" з питання дотримання мінімальних цін на цукор-пісок.
Перевіркою встановлено, що відповідач в листопаді 2006 року реалізував товариству з обмеженою відповідальністю «Цукор - Продукт і К°" цукор-пісок, виробництва врожаю 2006 року, згідно накладних:
- від 15.11.2006 року №1326 в кількості 20 тонн по ціні 2,2258 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,67 за 1 кг., на загальну суму 53419,20 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 15.11.2006 року №1327 в кількості 20 тонн по ціні 2,2258 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,67 за 1 кг, на загальну суму 53419,20 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 09.11.2006 року №1228 в кількості 20 тонн по ціні 2,2258 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,67 грн. за 1 кг, на загальну суму 53419,20 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 09.11.2006 року №1289 в кількості 20 тонн по ціні 2,2258 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,67 грн. за 1 кг, на загальну суму 53419,20 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 09.11.2006 року №1290 в кількості 20 тонн по ціні 2,2258 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,67 грн. за 1 кг, на загальну суму 53419,20 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 21.11.2006 року №1342 в кількості 20 тонн по ціні 2,24247 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,69 грн. за 1 кг, на загальну суму 53819,196 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 21.11.2006 року №1345 в кількості 20 тонн по ціні 2,24247 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,69 грн. за 1 кг, на загальну суму 53819,196 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ);
- від 21.11.2006 року №1350 в кількості 20 тонн по ціні 2,24247 грн. за 1 кг без ПДВ, з урахуванням ПДВ 2,69 грн. за 1 кг, на загальну суму 53819,196 грн. з урахуванням ПДВ, без урахування мішкотари, що нижче діючої мінімальної ціни 2,375 грн. без ПДВ (2,85 грн. за 1 кг з ПДВ),
чим порушив вимоги Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" від 17.06.1999 року № 758-ХІУ в частині застосування мінімальної ціни на цукор-пісок, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2006 року № 171 "Про заходи щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру та цукрових буряків".
Відповідно до статті 117 Конституції України (Основний Закон) Кабінет Міністрів в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
На підставі цього реалізація цукру повинна здійснюватись згідно Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" від 17.06.1999 року № 758-ХІV з обов'язковим дотриманням вимог щодо мінімальних цін на цукор, за порушення його норм, згідно ч. З ст. 9 цього ж Закону з суб'єкта підприємницької діяльності стягується штраф у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійснена з порушенням встановленого порядку.
Також статтею 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до статті 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів та іншими методами, введеними Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про ціни та ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2006 року № 171 "Про заходи щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру та цукрових буряків", було запроваджено мінімальну ціну за 1 тонну цукру квоти його поставки на внутрішній ринок у розмірі 2375 грн. (без урахування податку на додану вартість) на період з 01 вересня 2006 року до 01 вересня 2007 року.
Дана постанова Кабінету Міністрів України прийнята на виконання статті 6 Закону України від 17.06.1999 року «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру". Рішенням Конституційного Суду України від 15.04.2004 року положення статті 6 цього Закону стосовно запровадження мінімальної ціни на цукор, частини третьої статті 9 цього Закону щодо стягнення штрафу «у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійсненна з порушенням встановленого порядку", визнано такими, що відповідають Конституції України.
Відповідно до пункту 3 статті 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" у разі поставок цукру на внутрішній ринок понад встановлену квоту або реалізації його за цінами, що нижчі від визначеної мінімальної ціни, з суб'єкта підприємницької діяльності стягується штраф у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійснена з порушенням встановленого порядку.
Відповідно до пункту 1.5 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, яка затверджена наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за № 1047/6238, підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Керуючись частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру", яка передбачає штрафні санкції у розмірі подвійної вартості реалізованого цукру, постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2000 року № 868 "Про деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру" та наказом Міністерства економіки України від 21.05.2001 року № 107 "Про надання повноважень щодо застосування штрафних санкцій", Держцінінспекція прийняла рішення про застосування штрафних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 30.01.07р. № 2 на загальну суму 857107,20 грн., та разом із листом-вимогою щодо усунення виявлених порушень від 30.01.2007р. № 202 надіслала відповідачеві. Станом на 23.05.07р. рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області не виконано.
Інших доказів та документів, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення -суду не подано.
Оцінюючи зібрані докази та пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку, що вимоги задоволенню не підлягають:
- позивач не довів в належний спосіб порушення своїх прав відповідачем;
- відповідач правомірно застосував фінансові санкцій до позивача у сфері цін і ціноутворення;
- отримані відповідачем накладні СТОВ «Людмила»по реалізації цукру товариству «Цукор-продукт і К»не спростовані позивачем в належний спосіб.
В задоволенні позову належить відмовити.
Судовий збір на підставі ст. 94 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 157, 162, 163, 167 КАС України, Господарський суд
В задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Скиба Г.М.