Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"30" жовтня 2007 р. Справа № А4/472-07
Суддя господарського суду Київської області Попікова О.В, розглянувши справу
За позовом
Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Іванків
до
Товариства з обмеженою відповідальністю “Полі Груп», смт. Іванків
про
визнання недійсним статуту ТОВ “Полі Груп» з моменту державної реєстрації, визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію платником податку на додану вартість ТОВ “Полі Груп» з моменту його складання та припинення юридичної особи - ТОВ “Полі Груп»
секретар судового засідання: Холоденко Н.О.
за участю представників:
від позивача
Коваленко О.В., за дов .від 09.01.07р.
від відповідача
не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належно
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.10.2007р. о 14 год. 40 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 08.11.2007р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Іванківська міжрайонна державна податкова інспекції (далі -позивач) звернулась до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Полі Груп» (далі -відповідач) про визнання недійсним статуту ТОВ “Полі Груп» з моменту державної реєстрації, визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію платником податку на додану вартість ТОВ “Полі Груп» з моменту його складання та припинення юридичної особи - ТОВ “Полі Груп» (код 32505192, 07200, Київська область, Іванківський район, с. Термахівка, вул. Поліська, 16). Позовні вимоги обґрунтовані приписами статті 247 Господарського кодексу України та приписами п. 17 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу», з огляду на те, що державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю “Полі Груп» була проведена з порушенням чинного законодавства.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.09.06р. відкрито провадження у даній адміністративній справі.
У зв'язку з поверненням ухвали про відкриття провадження у адміністративній справі № А4/472-07 та повістки про виклик представника, яка була направлена на адресу відповідача з відміткою поштового відділення: (не існує) господарським судом Київської області ухвалами від 02.10.07р. та від 16.10.07р. було зобов'язано позивача надати господарському суду довідку про включення відповідача до ЄДРПОУ станом на вересень 2007р. На вимогу згаданих ухвал присутній у судовому засіданні представник позивача надав господарському суду належним чином завірену копію листа Головного управління статистики у Київській області від 19.10.07р. №02/2-09/1557 з якого вбачається, що станом на 19.10.07р. в ЄДРПОУ значиться Товариство з обмеженою відповідальністю “Полі Груп» юридична адреса: 07200, Київська область, Іванківський район, с. Термахівка, вул. Поліська, 16, ідентифікаційний код -32505192.
Справа розглядається після відкладення.
Враховуючи, що представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, хоча про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином ухвалами суду, справа відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається за наявними в ній матеріалами, без участі представника відповідача.
Під час проведення підготовчого провадження судом були витребувані від осіб, які беруть участь у справі документи та інші матеріали, на яких ґрунтуються їх доводи і заперечення та прийнято рішення про обов'язковість особистої участі у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, суд,
Іванківською РДА була проведена державна реєстрація була здійснена державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю “Полі Груп» від 21.08.03р. (07200, Київська область, Іванківський район, с. Термахівка, вул. Поліська, 16).
Відповідно до статуту ТОВ “Полі Груп» останнє стоврено на підставі рішень засновників громадян України Ковальчука Анатолія Сергійовича та Громич Сергія Володимировича, керівником підприємства є Скоблик Світлана Миколаївна.
Позивач зазначає, що в пояснень наданих о/у Коростеньського ВПМ УПМ ДПА в Житомирській області л-нту ПМ Осипанку О.В. громадянином Ковальчуком А.С. та громадянином Громич С.В., останні повідомили, що відношення до реєстрації та фінансово -господарської діяльності ТОВ “Полі Груп» вони не мають та навіть не знали, що являються засновниками вказаного товариства (копії пояснень в матеріалах справи).
В пояснень наданих ст. л-нту податкової міліції Салацькому А.В. громадянка Скоблик Світлана Миколаївна повідомила, що вона не являється засновником чи керівником ТОВ “Полі Груп», реєстрацією підприємства, внесенням коштів в установчий фонд підприємства, передачею прав власності на підприємство вона не займалась; свої підписи на будь-яких документах пов'язаних з ТОВ “Полі Груп» не ставила, а з громадянинами Ковальчуком А.С. та Громич С.В. вона не знайома (копія пояснення в матеріалах справи).
Частиною 1, 2 статті 4 Закону України “ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Приписами частини 1 статті 24 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» передбачено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Відповідно до п. 4.7 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за № 172/2612, у редакції, чинній на момент взяття “Полі Груп» на податковий облік, для взяття на облік платники податків - юридичні особи подають в органи державної податкової служби за своїм місцезнаходженням такі документи:
заяву за формою N 1-ОПП (додаток 1);
завірені в нотаріальному порядку копії статуту (якщо це потрібно для створюваної організаційної форми підприємства), установчих договорів з відміткою органу, що здійснив державну реєстрацію;
копію положення (для бюджетних установ, благодійних організацій);
копію свідоцтва про державну реєстрацію;
копію довідки про включення до ЄДРПОУ з присвоєним їй ідентифікаційним кодом.
Пунктом 4.13 вказаної Інструкції встановлено, що усі документи, перелічені в пункті 4.7, подає особисто власник, засновник (власники, засновники) або уповноважена ним (ними) особа (заявник), або призначений керівник, або головний бухгалтер. Документи приймаються лише за наявності паспорта особи, яка подає документи, довідок про присвоєння ідентифікаційного номера з ДРФО власників, засновників (фізичних осіб), директора та головного бухгалтера.
Заяви приймають відділи обліку та реєструють у загальному відділі (канцелярії). Приймання заяви фіксується в журналі реєстрації заяв та повідомлень про взяття на облік (перереєстрацію, реорганізацію, унесення змін) платників податків за ф. N 2-ОПП. Перевірку паспортних даних та встановлення місцезнаходження платника податків виконують підрозділи податкової міліції. Заява заповнюється друкарським способом або від руки чорнилом темного кольору друкованими літерами та підписується власником, засновником або призначеним керівником, чи головним бухгалтером підприємства.
Реєстрація ТОВ “Полі Груп» проводилась на підставі визначених законодавством документах, і їх відповідність законодавству перевірялась під час реєстрації.
Зокрема, позивачем не надано доказів про притягнення до кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво, підроблення документів тощо осіб, які діяли від імені ТОВ “Полі Груп».
Приписами пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року №168/97-ВР реєстрація осіб як платників податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо: а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом; б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Відповідно до п.п. 25.2.1. п. 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 р. № 79 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за № 208/4429 органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення (підпункти "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення ідентичні підпунктам "б" - "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість»).
Згідно зі статтею 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Частина друга цієї ж норми надає право державним та іншим органам звертатися до господарського суду у випадках передбачених законодавчими актами.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Приписами статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єктом владних повноважень є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Статтею 110 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом. Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.
Спеціальним Законом, який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців, є Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», зокрема, частиною 2 статті 38 якого передбачено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Наведені приписи чинного законодавства кореспондуються між собою і встановлюють виключний перелік підстав визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи.
Законом України “Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII чітко визначено функції, які покладені на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції, а саме пунктом 11 статті 10 вказаного Закону визначено, що останні подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Також пунктом 17 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» органам державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України визначено право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. При цьому позивач - Іванківська МДПІ звернувшись з даним позовом ніяким чином не обґрунтувала повноважень щодо звернення із згаданим позовом, а посилається лише на факт порушення чинного законодавства при проведенні державної реєстрації відповідача.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Приписами статей 10-11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» не передбачені такі способи реалізації повноважень ДПС, як звернення до суду із позовом про визнання недійсними статуту, установчого договору, запису про державну реєстрацію товариства, всіх первинних документів фінансово-господарської діяльності, і як наслідок припинення юридичної особи.
З огляду на викладене, у господарського суду відсутні правові підстави для задоволення позову Іванківської МДПІ про визнання недійсним статуту ТОВ “Полі Груп» з моменту державної реєстрації, визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію платником податку на додану вартість ТОВ “Полі Груп» з моменту його складання та припинення юридичної особи - ТОВ “Полі Груп» (код 32505192, 07200, Київська область, Іванківський район, с. Термахівка, вул. Поліська, 16).
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Попікова О. В.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -08 листопада 2007 року.