КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року м.Кропивницький Справа № 340/7168/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. В.Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25000, код ЄДРПОУ 43995486) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними дій щодо відмови у коригуванні в інформаційній системі органів ДПС дані інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) шляхом виключення недоїмки - заборгованості з єдиного соціального внеску у розмірі 18276,72 грн. та зобов'язання відкоригувати в інформаційній системі органів ДПС дані інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) шляхом виключення недоїмки - заборгованості з єдиного соціального внеску у розмірі 18276,72 грн.
Ухвалою суду від 31.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем на адресу суду подано письмовий відзив на заявлений адміністративний позов, в якому просив в задоволенні позову відмовити (а.с.12-14).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.12.2022 №340/4038/22 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДПС в Кіровоградській області (https://reyestr.court.gov.ua/Review/107951500), яке набрало законної сили 21.01.2023, позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправною і скасовано вимогу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 06 травня 2019 року №Ф-149204-52 про сплату ОСОБА_1 боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 18276,72 грн. В задоволенні вимоги про зобов'язання внести зміни до інтегрованої картки платника податків, відмовлено, як така, що заявлена передчасно.
За зверненням позивача до відповідача щодо внесення змін до інтегрованої картки у зв'язку із скасуванням вимоги від 06 травня 2019 року №Ф-149204-52, було надано відповідь від 04.08.2023, якою повідомлено, що рішенням суду від 20.12.2022 №340/4038/22 скасовано лише вимогу про сплату боргу (недоїмки), а вчиняти будь-які інші дії не зобов'язано (а.с.6).
Незгода з бездіяльністю відповідача спонукала позивача на звернення до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи даний адміністративний спір суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Під податковим боргом розуміється сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Під грошовим зобов'язанням платника податків, згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 19-1.1.10 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, до функцій контролюючого органу зокрема входить забезпечення ведення обліку податків, зборів, платежів.
Пунктом 63.11 статті 63 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються та ведуться контролюючими органами згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.
Пунктом 63.12 статті 63 Податкового кодексу України, інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних.
З 05.04.2021 набув чинності Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, згідно з яким оперативний облік платежів здійснюється податковими органами в інформаційній системі. Метою ведення оперативного обліку і складання звітності податкових органів є забезпечення користувачів повною, достовірною та неупередженою інформацією щодо стану розрахунків платників з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування для прийняття оптимальних управлінських рішень. Оперативний облік та звітність податкових органів ґрунтується на таких принципах:
нарахування - показники фіксуються в оперативному обліку згідно з правилами оподаткування, установленими Кодексом та іншими законодавчими актами з питань податкового законодавства;
превалювання сутності над формою - законність відображення облікових операцій та відповідність їх сутності;
повне висвітлення - звітність податкових органів має містити інформацію, яка всебічно характеризує стан розрахунків платників податків з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування;
безперервність - виконання повноважень та функцій податкових органів здійснюється виходячи з припущення, що їх діяльність буде тривати і надалі;
єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх показників в інформаційній системі та звітності податкових органів в єдиній грошовій одиниці.
Для забезпечення достовірності відображення облікових показників в ІКП структурними підрозділами за напрямами роботи здійснюється попередній та загальний контроль у терміни, встановлені цим Порядком.
Етапи попереднього контролю:
формування реєстрів співставлень;
аналіз даних реєстрів співставлень;
здійснення заходів щодо відпрацювання реєстрів співставлень.
Етапи загального контролю:
генерування модулів контролю за кожним реєстром співставлень;
проведення комплексу заходів, направлених на генерування всіх модулів контролю в установлені терміни;
маркування облікових показників на звітні дати, що пройшли загальний контроль.
В інформаційній системі забезпечується формування реєстрів співставлень:
реєстр співставлення інформації про сплачені, повернуті та відшкодовані суми (далі - надходження) за даними Казначейства та податкових органів;
реєстр співставлення сум грошових зобов'язань, самостійно визначених платником, та облікових показників, відображених в ІКП;
реєстр сум переплат з податку на додану вартість зі спеціальним статусом;
реєстр співставлення сум податкових зобов'язань платників, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, визначених територіальним органом ДПС, та облікових показників, відображених в ІКП;
реєстр співставлення сум, визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи, з них узгоджених та неузгоджених (за результатами адміністративного та/або судового оскарження), та облікових показників, відображених в ІКП;
реєстр співставлення даних журналу розстрочень (відстрочень) та облікових показників, відображених в ІКП;
реєстр співставлення даних журналу списання (поновлення) та облікових показників, відображених в ІКП;
реєстр контролю виконання рішень судів, прийнятих по суті, що набрали законної сили, не пов'язаних з контрольно-перевірочною роботою.
У разі виявлення записів у сформованих реєстрах співставлень структурними підрозділами за напрямами роботи вживаються заходи щодо усунення таких записів у терміни, встановлені цим Порядком.
Відсутність записів у реєстрах співставлень фіксується у відповідних модулях контролю як факт проходження попереднього контролю.
В інформаційній системі забезпечується генерування модулів контролю:
модуль контролю за показниками надходжень;
модуль контролю за показниками грошових зобов'язань, самостійно визначених платником;
модуль контролю за відпрацюванням сум переплат з податку на додану вартість зі спеціальним статусом;
модуль контролю за показниками податкових зобов'язань з майнових податків, визначених територіальним органом ДПС;
модуль контролю за показниками, визначеними за результатами контрольно-перевірочної роботи (в тому числі за результатами адміністративного та/або судового оскарження);
модуль контролю за показниками розстрочених (відстрочених) сум;
модуль контролю за показниками списаних (поновлених) сум.
Наявність згенерованого модуля контролю свідчить про позитивну оцінку відпрацювання відповідного реєстру співставлень.
Відображення/занесення первинних показників у підсистемах інформаційної системи здійснюється працівниками структурних підрозділів територіальних органів ДПС за напрямами роботи.
Моніторинг повноти та своєчасності внесення первинних показників у підсистеми інформаційної системи забезпечується керівниками структурних підрозділів територіального органу ДПС за напрямами роботи.
Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів.
Дії працівників територіальних органів ДПС під час відображення в інформаційній системі первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії. (пункти 3-5 розділу І); З метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею. Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис (пункт 1 розділу II). У розділі VII Порядку визначений механізм відображення в інформаційній системі показників за результатами адміністративного та/або судового оскарження рішень податкових органів.
З листа відповідача від 04.08.2023 (а.с.6) вбачається, що на виконання рішення суду контролюючим органом було скасовано та відкликано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.05.2019 №Ф-149204-52, проте не вчинялись дії щодо виключення суми боргу у розмірі 18276,72 грн., який був визначений скасованою вимогою.
Відображення в інтегрованій картці позивача відомостей щодо наявності боргу у розмірі 18276,72 грн. свідчить про невідповідність таких даних фактичним обставинам та первинним документам, оскільки вимога від 06.05.2019 №Ф-149204-52, яка контролюючим органом пред'являлась до сплати, - була скасована.
Таким чином, наявність у інтегрованій картці позивача відомостей про борг у розмірі 18276,72 грн. неправильно відображає фактичний стан розрахунків з бюджетом.
У зв'язку із скасуванням вимоги від 06.05.2019 №Ф-149204-52 контролюючий орган зобов'язаний був привести інтегровану картку позивача у відповідність фактичним обставинам для відображення правильних відомостей.
Відтак у зв'язку із скасуванням вимоги від 06.05.2019 №Ф-149204-52 у інтегрованій картці позивача повинен бути відсутній борг по такій вимозі.
Відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов'язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом. Відповідно, у разі скасування вимоги про сплату податкового боргу, контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці позивача дійсного стану зобов'язань перед бюджетом.
Проте, відповідач протиправно не вчинив жодних дій для приведення інтегрованої картки позивача у відповідність фактичним обставинам.
Належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити коригування відомостей в картці особового рахунку платника позивача шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 18276,72 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин і не довів правомірності своїх дій.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії щодо відмови ГУ ДПС у Кіровоградській області у коригуванні в інформаційній системі органів ДПС даних інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) шляхом виключення недоїмки - заборгованості з єдиного соціального внеску у розмірі 18276,72 грн.
Зобов'язати ГУ ДПС у Кіровоградській області відкоригувати в інформаційній системі органів ДПС дані інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) шляхом виключення недоїмки - заборгованості з єдиного соціального внеску у розмірі 18276,72 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1083,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486).
Копію рішення суду направити сторонам у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК