Постанова від 23.08.2023 по справі 334/6699/23

Дата документу 23.08.2023

Справа № 334/6699/23

Провадження № 3/334/2668/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2023 року

Суддя Ленінського районного суду м.Запоріжжя Філіпова І.М розглянувши матеріали, які надійшли з Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працює, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.2 ст.177-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.177-2 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №257771 від 29.07.2023 року, складеного ст. ДОП СДОП Запорізького РУП лейтенантом поліцій Лазюка А.В., 29.07.2023 року о 12:40 год. гр. ОСОБА_1 з кіоску, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала реалізацію тютюнових виробів - цигарок марки «Комплімент», на яких були відсутні марки акцизного податку встановленого зразку, чим порушив вимоги ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, за що встановлена відповідальність за ч.2 ст.177-2 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, про час та місце слухання справи був повідомлена вчасно. Судові повістки про виклик до суду було направлено на адресу зазначену в протоколі про адміністративне правопорушення згідно з вимогами чинного КУпАП.

Крім того, вся інформація щодо ходу даного судового провадження міститься на сайті «Судова влада України».

У рішенні Європейського Суду з прав людини від 03.04.2008 року в справі «Пономарьов проти України» наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вжити заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.

Відповідно до положень ст. 268 КУпАП особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користатися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Дослідивши протокол та додані до нього документи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Постанова судді згідно зі ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Таким чином, доказами вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, в розумінні ст. 251 КУпАП є протокол та додані до нього пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , фото.

Частиною 1 статті 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідно до положень Глави 19 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є важливим процесуальним документом, у якому викладається твердження про вчинення особою відповідного правопорушення, при доведенні вчинення якого особа піддається певним заходам примусу. Протокол про адміністративне правопорушення є підставою для подальшого провадження у справі, викликає у особи необхідність здійснення свого захисту, у зв'язку із чим до нього пред'являються особливі вимоги.

Протокол серії ВАВ №257771 від 29.07.2023 відносно ОСОБА_1 , складений ДОП СДОП Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області лейтенантом поліції Лазюка А.В., тобто посадовою особою органу Національної поліції.

Статтею 255 КУпАП визначено перелік уповноважених посадових та інших осіб на складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 177-2 КУпАП, такими є: уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та його територіальних органів і Бюро економічної безпеки України (статті 164-5, 177-2, 184-3 (у частині незаконного використання найменування та ознак належності до Бюро економічної безпеки України),

Законодавець не наділяє уповноважених на те посадових осіб органів Національної поліції на складання протоколів про адміністративне правопорушення, передбачених ст. 177-2 КУпАП.

Таким чином, протокол серії ВАВ №257771 від 29.07.2023 відносно ОСОБА_1 складений не уповноваженою на те посадовою особою.

Крім того, відповідно до диспозиції ч. 2 ст. 177-2 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, а так само обладнання для їх вироблення.

В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 здійснював продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.

Отже, продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.177-2 КУпАП, оскільки відсутність на тютюнових виробах марок акцизного податку не свідчить, що вказані тютюнові вироби є фальсифікованими.

Сам протокол не містить посилань на те, що ОСОБА_1 здійснював продаж фальсифікованих тютюнових виробів, не зазначено у чому полягає фальсифікація тютюнових виробів, відсутні докази фальсифікації вилучених тютюнових виробів, оскільки відсутність акцизних марок вказує лише на невідповідність вимогам закону щодо легальності їх ввезення та реалізації на території України, що є складом іншого адміністративного правопорушення та податкового законодавства і не свідчить про фальсифікацію такого продукту.

У відповідності до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення складений не уповноваженою на те посадовою особою, зміст адміністративного правопорушення, викладеного в протоколі не відповідає диспозиції ч. 2 ст. 177-2 КУпАП, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 події і складу інкримінованого правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням встановлених судом обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУАП, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.177-2 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 245, 247, 252, 254, 255, 278, 280, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 177-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Суддя: Філіпова І. М.