П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/1448/23
Головуючий в 1 інстанції: Величко А.В. Дата і місце ухвалення: 21.07.2023р., м. Миколаїв
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 липня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
В лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не призначенні з 01.01.2023р. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 11.11.2022р. за №9/1/3164, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити з 01.01.2023р. ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 11.11.2022р. за №9/1/3164, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та виплатити позивачу перераховану пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування». Набувши право на пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 звернувся до територіального органу ПФУ із заявою щодо переведення його на вказаний вид пенсії, при розрахунку якої просив врахувати відомості про розмір грошового забезпечення, які містяться у виданій Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідці від 11.11.2022р. за №9/1/3164. Однак , ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 29.12.2022р. незаконно відмовило ОСОБА_1 у вчиненні відповідних дій з посиланням на недоцільність такого переведення. Бездіяльність органу ПФУ у призначенні пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ ОСОБА_1 вважає протиправною та зазначає, що в силу чинного законодавства у відповідача наявний обов'язок призначити ОСОБА_1 з 01.01.2013р. пенсію за вислугу років, обчисливши її з розміру грошового забезпечення, зазначеного у наданій ним довідці від 11.11.2022р. №9/1/3164.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 липня 2023 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у призначенні з 28.11.2022р. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 11.11.2022р. за №9/1/3164, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити з 28.11.2022р. ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 11.11.2022р. за №9/1/3164, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073,60 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення від 21.07.2023р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що з 08.12.2002р. ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, яку було перераховано з 01.01.2018р. на підставі постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, внаслідок чого її розмір склав 9912,00 грн. З вересня 2018 року позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV. В грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян» щодо перерахунку пенсії, у відповідь на яку ГУ ПФУ в Миколаївській області надало йому відповідні роз'яснення про недоцільність переведення з пенсії за віком на пенсію за вислугу років.
Також, апелянт посилається на те, що оскільки первинне призначення пенсії ОСОБА_1 відбулося 08.12.2002р., тому у спірних правовідносинах має місце переведення його з одного виду пенсії на інший, а не призначення нового виду пенсії.
Посилається апелянт і на те, що вчиненню територіальним органом ПФУ передбачених Порядком №45 дій щодо перерахунку пенсій передує повідомлення ПФУ про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Таке повідомлення від ПФУ до ГУ ПФУ в Миколаївській області не надходило, а тому у відповідача відсутні підстави для обчислення пенсії ОСОБА_1 з розміру грошового забезпечення, зазначеного у наданій ним довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.11.2022р. №9/1/3164.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та з 08.12.2002р. отримував пенсію за вислугу років, призначену йому на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання Постанови КМУ №103 з 01.01.2018р. пенсію позивача перераховано та її розмір склав 9912,00 грн. (14160,00 загальний розмір грошового забезпечення х 70% (вислуга років 27).
З 28.09.2018р. позивача, за його заявою, переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019р., від 11.11.2022р. №9/1/3164.
Вказана довідка направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області.
28.11.2022р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо переведення його на пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, обчисливши її розмір з врахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.11.2022р. №9/1/3164.
Листом від 29.12.2022р. ГУ ПФУ в Миколаївській області повідомило позивачу про відмову у переведенні на пенсію за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ на підставі довідки від 11.11.2022р. №9/1/3164, мотивуючи це тим, що щомісячний розмір пенсії заявника за віком становить 15372,81 грн., а у разі переведення його на пенсію за вислугу років такий розмір пенсії становитиме 11912,00 грн. (з яких: 9912,00 грн. пенсія з розрахунку загального розміру грошового забезпечення 14160,00 грн. помноженого на 70%; 2000,00 грн. доплата згідно постанови КМУ від 14.07.2021р. №713). Також, ГУ ПФУ зазначило, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 постанови КМУ №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому правові підстави для призначення пенсії ОСОБА_1 згідно Закону №2262-ХІІ на підставі довідки від 11.11.2022р. №9/1/3164 відсутні.
Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо не призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_1 оскаржив її в судовому порядку.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на переведення його на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обчислення якої має бути здійснено з урахуванням довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.11.2022р. за №9/1/3164.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно чю1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 7 цього ж Закону визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.
При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону №2262-ХІІ, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону №1058-IV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Як вже зазначалося колегією суддів, ОСОБА_1 вперше в 2002 році призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII, яку він отримував до 27.09.2018р.
На теперішній час позивач перебуває на обліку в пенсійному органі як отримувач пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV. При цьому, ОСОБА_1 бажає отримувати знову пенсію за вислугу років згідно із Законом №2262-ХІІ, про що подав до Головного управління відповідну заяву від 28.11.2022р.
Відмовляючи в переведенні позивача на пенсію за вислугу років ГУ ПФУ в Миколаївській області не заперечує факт наявності у ОСОБА_1 права на відповідний вид пенсії, однак у надісланому позивачу листі від 29.12.2022р. Головне управління зазначило про недоцільність такого переведення, у зв'язку з тим, що його щомісячний розмір пенсійної виплати зменшиться в порівняні з тим, який він наразі отримує за Законом №1058-IV.
При цьому, як слідує зі змісту вказаного листа відповідача, останній здійснює розрахунок пенсії за вислугу років на підставі грошового забезпечення ОСОБА_1 , яке було враховано при перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. на виконання Постанови КМУ №103. Надану позивачем довідку Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.11.2022р. №9/1/3164 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019р. ГУ ПФУ в Миколаївській області відмовилося врахувати при розрахунку пенсії позивача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність таких дій територіального органу ПФУ з огляду на наступне.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно із частинами 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, частинами 1 та 2 якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017р. прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала чинності з 01.03.2018р.), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).
Кабінет Міністрів України 21.02.2018р. прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) пунктами 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704.
Одночасно Постановою №103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, Постановою №103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку №45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Згідно з пунктами 1-5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.
Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення.
Натомість, приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (не складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Вказане зумовлює висновок суду про те, що обмеження виплати пенсії, нарахованої в порядку передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Таким чином, враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, що визначено частиною 3 статті 7 КАС України, оскаржувані п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатка 2 Порядку №45 є такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. А відтак, навіть у період чинності цих норм застосуванню підлягає Закон №2262-ХІІ безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом.
Саме така правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022р. справі №520/2098/19 та Верховним Судом у постанові від 07.09.2022р. у справі №520/2728/19.
Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на дату звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи повідомляють орган ПФУ.
Враховуючи, що згідно довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 11.11.2022р. №9/1/3164 грошове забезпечення ОСОБА_1 збільшилося, це є достатньою підставою для здійснення врахування його при переведенні позивача на пенсію за вислугу років.
На підставі викладеного у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення ГУ ПФУ в Миколаївській області права позивача на переведення його на інший вид пенсії, розрахунок якої має бути здійснено з врахуванням довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 11.11.2022р. №9/1/3164.
Доводи апеляційної скарги ГУ ПФУ в Миколаївській області таких висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції від 21.07.2023р. колегія суддів не вбачає.
Поряд з цим, зазначаючи в мотивувальній частині про порушення права ОСОБА_1 на переведення з пенсії за віком на пенсію за вислугу років, суд першої інстанції в резолютивній частині оскаржуваного судового рішення зобов'язав ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити позивачу пенсію за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ. При цьому, судом залишено поза увагою, що пенсію ОСОБА_1 призначено з 2002 року, а заява позивача від 28.11.2022р. стосувалася саме переведення його на інший вид пенсії.
Згідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до ст.317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що постановлене Миколаївським окружним адміністративним судом рішення від 21.07.2023р. підлягає зміні шляхом зазначення в його резолютивній частині про зобов'язання ГУ ПФУ в Миколаївській області перевести з 28.11.2022р. позивача на пенсію за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ, а не призначити позивачу таку пенсію, як про це помилково зазначив суд першої інстанції.
В іншій частині оскаржуване рішення суду першої інстанції від 21.07.2023р. колегія суддів залишає без змін.
Оскільки дана справа, у відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України, є справою незначної складності та розглядалася судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити частково.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 липня 2023 року змінити шляхом зазначення в його резолютивній частині про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перевести з 28.11.2022р. ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років згідно Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 липня 2023 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 17 жовтня 2023 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук