Справа №443/1885/23
Провадження №3/443/749/23
ПОСТАНОВА
про направлення на дооформлення
13 жовтня 2023 року місто Жидачів
Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Равлінко Р.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Стрийського районного управління поліції ГУ Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера
за ч. 1 ст. 139 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 547305 від 06.10.2023 вбачається, що 06.10.2023 о 14 год 31 хв в с. Туради по вул. Стрийська біля б. 2, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Renault, модель Clio, д.н.з. НОМЕР_1 та скоїв наїзд на дорожню огорожу, внаслідок чого пошкодив дорожню споруду, а саме дорожню огороджу, довжиною 0,42 м. Своїми діями порушив п. 2.3 б, 2.3 є, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 139 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що згадані протокол та додані до нього матеріали підлягають поверненню відділенню поліції №1 Стрийського районного управління поліції ГУ Національної поліції у Львівській області для належного оформлення з наступних підстав.
За змістом ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч.2 ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Диспозицією ч. 1 ст. 139 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за шошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 547305 від 06.10.2023, схеми місця ДТП та фототаблиць ОСОБА_1 транспортним засобом Renault, модель Clio, д.н.з. НОМЕР_1 , скоїв наїзд та пошкодив дорожню огорожу, внаслідок чого пошкодив дорожню споруду, а саме дорожню огороджу, довжиною 0,42 м
Також з дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 547305 від 06.10.2023 встановлено, що в графі «Свідки чи потерпілі» відсутні будь-які відомості про таких осіб.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Приписами ч. 1 ст. 269 КУпАП встановлено, що потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Згідно ч. 1 ст. 287 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Відтак, протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 547305 від 06.10.2023 складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки відсутність інформації про власника дорожньої огорожі, тобто потерпілого, унеможливлює виклик такого у судове засідання, що є порушення прав останнього, як власника пошкодженого майна, а також унеможливлює об'єктивний розгляд справи та позбавить суддю можливості прийняти обгрунтоване рішення по справі.
У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винність у скоєнні якого певною особою має доводитись в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винності особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно абзацу 5 статті 26 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Проаналізувавши наведене, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 547305 від 06.10.2023 скеровано до суду без додержання вимог ст. 256 КУпАП, чим порушені вимоги ст. 245 КУпАП про необхідність всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, що є перешкодою для розгляду справи про адміністративне правопорушення по суті, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , слід повернути до відділення поліції № 1 Стрийського районного управління поліції ГУ Національної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 268, 278, 283 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 547305 від 06.10.2023, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП, разом з долученими до нього матеріалами повернути у відділення поліції № 1 Стрийського районного управління поліції ГУ Національної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.Г. Равлінко