ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Номер провадження 2/229/1893/2023
Справа № 229/5397/23
06 жовтня 2023 року Дружківський міський суд Донецької області в складі:
судді Лапченко О.М.,
за участі секретаря Терещенко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дружківка Донецької області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги, -
встановив:
представник позивача звернувся до суду з позовом, згідно якого просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради суму надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 4 436 грн. та стягнути з відповідача судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач як працездатна особа була отримувачем державної допомоги на дітей одиноким матерям з липня 2016 року. Склад сім'ї відповідача складається з: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 заявник, працездатна особа; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитина до 18 років; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дитина до 18 років. 13.01.2020 відповідач звернулась до управління із заявою про призначення державної допомоги. До заяви заявником додано: декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено, що за період з 01.07.2019 по 31.12.2019 сім'я отримувала лише державну допомогу; довідки про реєстрацію місця проживання всіх членів сім'ї. Сукупний дохід сім'ї відповідача за шість місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям, а саме за період з 01.07.2019 по 31.12.2019 включно становив - 00,00 грн. Із розрахунку середньомісячного доходу члена сім'ї складає - 00,00 грн. 14.01.2020 управлінням прийнято рішення № 198 про призначення допомоги сім'ям з дітьми. Державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям відповідачу було призначено з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 4 436,00 грн. (2 218,00 грн. х 2 дітей). На період карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COV1D-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі - Постанова № 264) виплату державної допомоги було подовжено без звернення відповідача на період з 01.07.2020 по 31.07.2020 включно у раніше призначеному розмірі, саме в розмірі 4436,00 грн. (масове подовження від 23.06.2020). Для перерахунку розміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року відповідач 01.07.2020 звернулась до управління із письмовою заявою і подала декларацію про доходи та майновий стан для підтвердження права. Згідно інформації, яка зазначена в декларації, у відповідача відсутні доходи за період з 01.10.2019 по 31.03.2020, крім допомоги на дітей одиноким матерям, вона не працює, в центрі зайнятості на обліку не перебуває, пенсію не отримує, як приватний підприємець не зареєстрована. Переглянувши попередні призначення допомоги на дітей одиноким матерям з'ясовано, що відповідач не має доходів вже довготривалий час. Сукупний дохід сім'ї відповідача за два квартали (четвертий квартал 2019 року та перший квартал 2020 року), що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної допомоги, в даному випадку з 01.10.2019 по 31.03.2020 включно становить - 00,00 грн. Відповідно до вимог законодавства у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 року відповідачу було відмовлено у зв'язку з тим, що вона є працездатною особою, у якої відсутні доходи сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, управлінням 04.08.2020 прийнято рішення про відмову в призначенні державної допомоги з 01.07.2020 № 369 та визначено обсяг коштів, які підлягають поверненню, згідно розпорядження начальника управління від 21.09.2020 № 722. Сума коштів, яка підлягає поверненню за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 складає 4 436,00 грн. 04.12.2020 управлінням поштовою кореспонденцією відповідачу направлено повідомлення про погашення надміру виплаченої суми соціальної допомоги від 03.12.2020, в якому зазначалося, що їй необхідно повернути кошти до бюджету надміру виплаченої державної допомоги за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в сумі 4 436,00 грн., яка утворилася у зв'язку з масовим подовженням державної допомоги згідно Постанови № 264 та змінами внесеними Постановою № 632. Однак, станом на теперішній час, відповідачем сума соціальної допомоги за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в розмірі 4 436,00 гри. позивачу не сплачена. У зв'язку з наведеним представник позивача змушена звернутись до суду з вимогою про стягнення зазначеної суми з відповідача.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 22 серпня 2023 року відкрито провадження по справі, вирішено судовий розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача - Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в судове засідання не з'явилася, про дату, час, місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала до суду заяву, згідно якої просила судове засідання провести без її участі, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Повідомлена належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання відповідач в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, заяв та клопотань про розгляд справи без її участі або про відкладення судового засідання від неї на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.
Оскільки відповідач була належним чином повідомлена про судове засідання, але причин неявки суду не повідомила, суд вважає можливим у відповідності до пункту 1 частини 3 статті 223 ЦПК України провести судове засідання без її участі.
При цьому, за наявності умов, передбачених ч.1 ст.280 ЦПК України, суд вважає необхідним розглянути справу на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення по справі.
На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до статті 2 ЦПК України передбачено, що справи з метою захисту порушених прав та інтересів юридичних осіб та інтересів держави розглядають в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що згідно свідоцтв про народження ОСОБА_1 має двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10,11).
Згідно довідок про реєстрацію місця проживання особи, наданих Виконавчим комітетом Дружківської міської ради від 10.01.2020 року відповідач разом з дітьми зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12, 13, 16).
13 січня 2020 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі Управління) з заявою про призначення державної допомоги. До заяви відповідачем додано: декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначено, що за період з 01.07.2019 р. по 31.12.2019 р. сім'я отримувала лише державну допомогу (а.с.22-23).
Законом України від 14.11.2019 о. № 294-ІХ «Про державний бюджет на 2020 рік», ст. 7 встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення для дітей віком від 6 до 18 років з 01 січня 2020 р. - 2218 грн.
Позивачем 14 січня 2020 року прийнято рішення №198 про призначення відповідачу державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми на період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року у розмірі 4 436,00 грн. (2 218,00 грн х 2 дітей) щомісячно (а.с.24).
На період карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 р. №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» виплату державної допомоги було подовжено без звернення відповідача на період з 01.07.2020 р. по 31.07.2020 р., включно у раніше призначеному розмірі 4 436,00 грн (а.с.25).
01 липня 2020 року відповідач звернулась до Управління з заявою про перерахунок розміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 р. До заяви, для підтвердження права відповідачка додала декларацію про доходи та майновий стан, з якої вбачається, що у неї за період з 01.10.2019 р. по 31.03.2020 р. (розрахунковий період для призначення соціальної допомоги) відсутні доходи, крім допомоги на дітей одиноким матерям, вона не працює, в центрі зайнятості на обліку не перебуває, пенсію не отримує, як приватний підприємець не зареєстрована (а.с.17-18).
Відповідно до п. 34 Порядку №1751 в редакції Постанови КМ № 632 від 22.07.2020 р., що застосовуються з 1 липня 2020 року, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
До складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається на кожну дитину.
Розмір допомоги на дітей одиноким матерям перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення її отримувача до органу соціального захисту населення.
Суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що сукупний дохід сім'ї відповідача за два квартали (четвертий квартал 2019 р. та перший квартал 2020 р.), що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної допомоги, в даному випадку з 01.10.2019 р. по 31.03.2020 р. включно становить - 00,00 грн.
За приписами п. 35-2 Порядку №1751 (згідно з Постановою КМ № 632 від 22.07.2020 порядок №1751 доповнено пунктом 35-2. та застосовується з 1 липня 2020 року) допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо:
1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців; доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю I групи, за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.
Отже, враховуючи приписи законодавства, а саме той факт, що відповідач є працездатною особою, у якої відсутні доходи сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення державної допомоги, позивач відмовив відповідачу у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 р., про що видав розпорядження № 722 від 21.09.2020 р. Сума коштів, що підлягає поверненню, за період з 01.07.2020 р. по 31.07.2020 р. складає 4 436,00 грн (а.с.20, 21).
04.12.2020 р. позивачем на адресу відповідача через поштове відділення направлено повідомлення від 03.12.2020 р. про повернення до бюджету надміру виплаченої суми соціальної допомоги за період з 01.07.2020 р. по 31.07.2020 р. в сумі 4 436,00 грн., яка утворилася у зв'язку з масовим подовженням виплати державної допомоги згідно постанови КМУ №264 та змінами внесеними Постановою КМУ №632 (а.с.26).
На момент звернення позивача з позовом до суду відповідачем сума соціальної допомоги до державного бюджету не повернута.
Сума надмірно отриманої соціальної допомоги у розмірі 4 436,00 грн., є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Так, згідно з ч. 1ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Вище приведені обставини та факти у їх сукупності надають суду можливість зробити висновок про те, що в ході судового розгляду справи представником позивача обґрунтовано та доведені ті обставини, на які вона посилалася як на підстави вимог позивача, про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 4 436,00 грн.
Таким чином, сукупність наданих позивачем та досліджених судом доказів у достатній мірі підтверджують той факт, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню сплачені ним судові витрати у розмірі 2 684 грн. (а.с.1).
На підставі наведеного та керуючись ст. 3, 12, 81, 137, 141, 259, 263-265, 268, 280, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
позовну заяву Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987, адреса: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, 64) надміру сплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 4 436 (чотири тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987, адреса: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, 64) судові витрати в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя - О.М. Лапченко