73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"21" вересня 2010 р. Справа № 2-а-4215/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Борисенко О.В., < Текст >
за участю: представника позивача - Никифорова Є.О.
представника відповідача - Кравець І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунальної установи "Обласний наркологічний диспансер" Херсонської обласної ради до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання незаконними дій посадових осіб та скасування рішення про застосування економічних санкцій,
встановив:
Комунальна установа "Обласний наркологічний диспансер" Херсонської обласної ради (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області (далі-відповідач) про скасування рішення відповідача від 04 серпня 2010 року № 22 про застосування до позивача економічних санкцій.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити, обґрунтовуючи це тим, що відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України № 1138 від 17.09.1996 року "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти", до платних послуг віднесено попередні профілактичні медичні огляди при прийнятті на роботу та для отримання посвідчення водія транспортних засобів (крім випадків, коли медичні огляди проводяться за направленнями органів державної служби зайнятості), медичні огляди для отримання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами, а також відповідні періодичні профілактичні медичні огляди. Відповідно до п. 12 постанови Кабінету міністрів України № 1548 від 28.12.1996 року "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевих рад щодо регулювання цін (тарифів)", обласні державні адміністрації встановлюють тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров'я.
Розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації № 1186 від 10.09.2008 року "Про тарифи на платні послуги, які надаються населенню області лікувально-профілактичними державними і комунальними закладами охорони здоров'я" встановлено тариф на обов'язковий профілактичний наркологічний огляд та лабораторне дослідження активності гамма-глутамінтрансферази в сумі 41,00 грн. з ПДВ.
Відповідно до завдань своєї статутної діяльності та постанови Кабінету Міністрів України № 1238 від 06.11.1997 року "Про обов'язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення" КУ "Обласний наркологічний диспансер" проводить обов'язкові профілактичні наркологічні огляди. Після проходження наркологічного огляду видається відповідний сертифікат, виконаний на спеціальному бланку, що має захист від підроблення. Вартість бланку сертифіката включається до вартості одного медогляду. У випадку, коли в особи, що проходить медогляд є необхідність одночасно подати сертифікат про його проходження в різні державні органи (в органи ДАІ для отримання посвідчення водія, в органи МВС для отримання дозволу на отримання та носіння зброї, за місцем роботи, тощо) видається дублікат сертифіката про проходження наркологічного огляду.
Для визначення вартості видачі дубліката сертифіката видано наказ № 19 від 03.04.2008 року "Про видачу дублікатів сертифікату". Оскільки видача дубліката сертифікату не потребує додаткових оглядів, та лабораторних досліджень то вартість його видачі передбачає тільки витрати на оплату праці працівника, що видає дублікат, нарахування на заробітну плату та вартість самого бланку.
Представник відповідача проти позову заперечувала, просила суд його не задовольняти пояснюючи, що на підставі посвідчення від 12 липня 2010 року № 86 та плану роботи на ІІІ квартал 2010 року посадовими особами Інспекції проведена планова перевірка дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг позивачем, під час проведення якої був присутній головний лікар та головний бухгалтер даної установи. За результатами перевірки складено акт від 30.07.2010 року №34, в якому зафіксовано порушення п. 1 розпорядження голови Херсонської ОДА від 10.09.2008р. № 1186 "Про тарифи на платні послуги, які надаються населенню області лікувально-профілактичними державними і комунальними закладами охорони здоров"я", а саме, з серпня 2009 року по липень 2010 року позивачем безпідставно стягувалася плата за видачу дублікату сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду в розмірі від 7,40 грн. до 7, 62 грн. за одиницю. Загальна сума необгрунтовано отриманої виручки складає 23680, 42 грн.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що, позовні вимоги комунальної установи "Обласний наркологічний диспансер" Херсонської обласної ради є необгрунтованими та задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 12 по 30 липня 2010 року в КУ "Обласний наркологічний диспансер" Херсонської обласної ради на підставі посвідчення від 12 липня 2010 року № 86 та плану роботи на ІІІ квартал 2010 року, посадовими особами Інспекції проводилась планова перевірка з дотримання лікувально-профілактичними державними і комунальними закладами охорони здоров"я вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг за період з 01.07.2009 року по 11.07.2010 року.
Перевіркою встановлено порушення п. 1 розпорядження голови Херсонської ОДА від 10.09.2008р. № 1186 "Про тарифи на платні послуги, які надаються населенню області лікувально-профілактичними державними і комунальними закладами охорони здоров"я", а саме, з серпня 2009 року по липень 2010 року позивачем безпідставно стягувалася плата за видачу дублікату сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду в розмірі від 7,40 грн. до 7, 62 грн. за одиницю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 державним адміністраціям надані повноваження щодо встановлення тарифів на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров"я.
Розпорядженням голови ОДА від 10.09.08 № 1186 введено державне регулювання тарифів на такі послуги: обов"язковий профілактичний наркологічний огляд та лабораторне дослідження активності гаммаглутамілтрансферази; проведення "Драг-Алкоголь" тесту для виїжджаючих за кордон моряків; огляд на стан сп'яніння у закладах охорони здоров'я; видача довідок. Платна послуга щодо видачи дублікату сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду не передбачена зазначеним розпорядженням.
Пунктом 32 розділу І Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров"я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого постановою КМУ від 17.09.1996р. № 1138, державні та комунальні заклади охорони здоров"я мають право видавати копії медичних довідок та витяги з історії хвороби, тобто видача дублікатів сертифікатів законодавством не передбачена.
Судом встановлено, що позивач самостійно своїм наказом від 03.04.08 № 19 затвердив вартість дублікату відповідного сертифікату у розмірі 7,40 грн., що є порушенням вимог розпорядження голови ОДА від 10.09.08 № 1186, яким стягнення плати за видачу дублікату сертифікату взагалі не передбачено.
Відповідно до п. 1.4. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.01 №298/519 порушенням порядку встановлення і застосування цін, за яке накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг.
Згідно п.2.1 Інструкції необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при неправомірному застосуванні цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг, - уся сума незаконно стягнутих коштів.
Суд не приймає доводи представника позивача, що видача дублікату сертифікату може розглядатися як видача довідки, оскільки тариф за видачу довідки відповідно до розпорядження встановлено в розмірі 3,34 грн., а позивачем стягувалась плата за видачу дублікату сертифікату від 7,40 грн. до 7,62 грн. за одиницю.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області від 04 серпня 2010 року є правомірним, позовні вимоги Комунальної установи "Обласний наркологічний диспансер" Херсонської обласної ради є необгрунованими.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2010 р..
Суддя Ковбій О.В.
кат. 2.16