Справа № 947/22951/23
Провадження № 1-кс/947/13014/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2023 року м. Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 та захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання прокурора Київської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків передбачених ч.5 ст.194 КПК України в рамках кримінального провадження № 12023162480000868 від 04.07.2023 року відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Болград Одеської області, громадянину України, з неповною середньою освітою, неодруженого, без дітей, офіційно не працевлаштованому, зареєстрованому та фактично проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, -
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадження Київського районного суду міста Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про продовження строку дії обов'язків передбачених ч.5 ст.194 КПК України відносно підозрюваного ОСОБА_4 ..
Як вбачається з клопотання, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану", 24 лютого 2022 року Указом Президента України за № 64/2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин строком на 30 діб, який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-1X, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX), Указом Президента України від 07.11.2022 за № 757/2022, затвердженого Законом України від 16.11.2022 за № 2738-IX, Указом Президента України від 01.05.2023 № 254/2023, відповідно до якого строк дії воєнного стану на всій території України продовжено до 05 години 30 хвилин 20.08.2023).
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені, зокрема, ст. 33 Конституції України, згідно з якою кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 за № 1455, якою затверджено «Порядок встановлення особливого режиму в?їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан», визначено, що перетинання державного кордону в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю на території, де введено воєнний стан, здійснюється з урахуванням обмежень, встановлених законодавством.
Виключний перелік громадян України, які наділені правом перетинання державного кордону, у період воєнного стану, передбачений Правилами перетинання державного кордону громадянами України», які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно правових актів, ОСОБА_4 , всупереч обов'язку неухильного дотримання вказаних актів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки у вигляді порушення встановленого порядку перетину державного кордону України і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, став на злочинний шлях i умисно вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, на початку липня 2023 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, ОСОБА_4 , знаходячись у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та невстановленими під час досудового розслідування особами, діючи умисно із корисливих мотивів, вступив у злочинну змову, спрямовану на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, добре розуміючи порядок перетину та недоторканість державного кордону України, організував діяльність, метою якої є незаконне переправлення осіб через державний кордон України, яким тимчасово обмежено право на виїзд з України у відповідності до Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у період воєнного стану, який введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року за №64/2022.
В період з червня по липень 2023 року, з метою реалізації спільного злочиного умислу, невстановлена особа, із застосуванням кросплатформової системи миттєвого обміну дзвінками «Телеграм» зв'язалась з ОСОБА_8 та повідомила останньому про те, що може організувати і здійснити його незаконне переправлення через державний кордон України до Республіки Молдови, разом із його знайомими. З метою роз'яснення вказаного плану та оголошення вартості такого переправлення, невстановлена особа, продовжуючи реалізацію спільного з ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та іншими невстановленими особами злочинного умислу направленого на особисте збагачення, шляхом вчинення дій щодо незаконного переправлення ОСОБА_8 та інших осіб через державний кордон України, повідомила останньому, що за грошову винагороду організує їх незаконне переправлення через державний кордон України на територію Республіки Молдова.
В подальшому, невстановлена особа, продовжуючи реалізацію спільного злочиного умислу, із застосуванням кросплатформової системи миттєвого обміну дзвінками «Телеграм», інформувала про свою обізнаність щодо різних способів незаконного перетину кордону, надавала поради та вказівки щодо дій ОСОБА_8 та інших осіб в момент фактичного перетинання кордону на транспортному засобі та пішим шляхом через державний пункт пропуску з конкретним зазначенням послідовних дій, а також інші поради незаконного перетину державного кордону, за що ОСОБА_8 та інші особи повині будуть заплатити їм кошти в сумі 500 доларів США за перетин пункту пропуску «Паланка» та 3000 доларів США кожний за перетин державного кордону України, на що ОСОБА_8 надав свою згоду, а також повідомив, що з ним в подальшому з цих питань буде зв'язуватись інша особа.
Надалі, 14.07.2023, невстановлена особа, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, із застосуванням кросплатформової системи миттєвого обміну дзвінками «Вайбер» під час розмови з ОСОБА_8 повідомила про те, що йому зателефонує особа, яка буде здійснювати перевезення ОСОБА_8 та ОСОБА_9 через пункт пропуску «Паланка-Маяки-Удобне», а також про необхідність направлення фотографій своїх документів для підготовки необхідних документів, які надають підстави для безперешкодного перетину вказаного пункту пропуску.
Того ж дня о 23 год 35 хв, ОСОБА_6 з метою реалізації спільного злочиного умислу з ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленими особами, направленого на організацію незаконного переправлення ОСОБА_8 та ОСОБА_9 через державний кордон України, керуючись корисливим мотивом, зателефонував ОСОБА_8 та повідомив, що він буде здійснювати їх перевезення через пункт пропуску «Паланка-Маяки-Удобне», а також вказав, щоб останні орієнтувались на 15 год 00 хв наступного дня.
В подальшому, 15.07.2023 приблизно о 13 год 00 хв ОСОБА_6 , діючі за попередньою змовою з ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленими особами, домовився про місце зустрічі з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на проспекті Небесної Сотні в місті Одесі.
Того ж дня, приблизно о 14 год 00 хв, ОСОБА_6 продовжуючи реалізацію спільного злочиного умислу з ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленими особами, достовірно усвідомлюючи, що під час перетину офіційного пункту пропуску «Паланка-Маяки-Удобне» необхідний вичерпний перелік офіційних підстав, прибув на своєму особистому транспортному засобі марки «Mercedes-Benz» модель «E 280», д.н.з. НОМЕР_1 , сірого кольору, маючи при собі заздалегідь підготовлений оригінал Наказу ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДПЕРСПЕКТИВА» від 14.07.2023 вих. № 14-07-23/1 про відрядження працівника ТОВ «БК Будперспектива» та 4 (чотири) посвідчення про відрядження, за адресою: м. Одеса, просп. Небесної сотні, 15А, зустрівши ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та надавши останнім вказівки щодо послідовності наступних дій, які нададуть змогу безперешкодно здійснити перетин вищевказаного пункту пропуску. Під час спілкування, ОСОБА_6 повідомив ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , що з цією ж метою, з ними буде їхати ще одна особа, як в подальшому встановлено - ОСОБА_10 , який долучився до них неподалік від залізничного вокзалу в м. Одесі.
В подальшому, вищезазначені особи, діючи відповідно до раніше розробленого плану, на підставі заздалегідь підготовлених документів здійснили перетин офіційного пункту пропуску «Паланка-Маяки-Удобне» та прибули до м. Арциз Одеської області. В подальшому ОСОБА_6 , діючи відповідно до спільного злочинного умислу, направленого на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, отримав від ОСОБА_8 за надані ним послуги кошти у загальному розмірі 1000 доларів США та спільно з невстановленою особою, зв'язок з якою відбувався через застосунок «Telegram» надали вказівки та поради щодо подальших дій ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .
В подальшому, до ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 прибула невстановлена особа, яка з метою реалізації спільного злочиного умислу з ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленими під час досудового розслідування особами, направленого на організацію незаконного переправлення ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 через державний кордон України, на транспортному засобі марки «ВАЗ» модель «2109» д.н.з. НОМЕР_2 , надала вказівки, поради щодо подальшого перетину ними державного кордону України та здійснила їх фактичне перевезення до земельної ділянки неподалік від села Дмитрівка Болградського району Одеської області зі сторони лінії розмежування державного кордону України з Республікою Молдова, де їх зустріли ОСОБА_4 та ОСОБА_7 на транспортному засобі марки «Volkswagen» модель «Passat» н.з. НОМЕР_3 .
Надалі, ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановлена особа, яка здійснила їх перевезення до вказаної земельної ділянки, діючи умисно, завершуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, повідомили про необхідність розрахунку за надані ними послуги з організації переправлення осіб через державний кордон України, після чого ОСОБА_8 передав ОСОБА_7 кошти у розмірі 2200 доларів США.
В подальшому, протиправну діяльність ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 було припинено шляхом затримання.
16 липня 2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
18 липня 2023 року ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 14.09.2023 року з правом внесення застави.
19.07.2023 року на рахунок ТУ ДСА України в Одеській області було внесено заставу.
11.09.2023 року керівником Київської окружної прокуратури м. Одеси продовжено строк досудового розслідування кримінального провадження № 12023162480000868 від 04.07.2023 року до трьох місяців а саме до 16.10.2023 року.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Захисник та підозрюваний проти задоволення клопотання не заперечували.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Підозра ОСОБА_4 у вчиненні вказаного вище кримінального правопорушення є обґрунтованою, оскільки ґрунтується на доказах, здобутих під час досудового розслідування, зокрема: повідомленням про кримінальне правопорушенням, допитами свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , протоколами обшуків транспортних засобів: марки «Mercedes-Benz» модель «E 280», д.н.з. НОМЕР_1 та марки «Volkswagen» модель «Passat» н.з. НОМЕР_3 , речовими доказами вилученими в ході проведених обшуків, протоколом затримання ОСОБА_4 , протоклом огляду мобільного телефону ОСОБА_8 , протоколом огляду заявника та врученням грошових коштів, іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження в їх сукупності.
Так, слідчий суддя зазначає, що стандарт доказування «обґрунтована підозра» передбачає існування фактів чи інформації, які б переконали об'єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення (п. 32 рішення ЄСПЛ у справі Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom, п. 175 рішення ЄСПЛ у справі Нечипорук і Йонкало проти України, п. 161 рішення ЄСПЛ у справі Selahattin Demirtaє v. Turkey, п. 88 рішення ЄСПЛ у справі Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, п. 51 рішення ЄСПЛ у справі Erdagoz v. Turkey).
Таким чином, слідчий суддя, на підставі розумної оцінки сукупності досліджених під час розгляду клопотання доказів, які об'єктивно вказують на обґрунтованість припущення про причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, приходить до висновку про обґрунтованість підозри у кримінальному провадженню за № 12023162480000868 від 04.07.2023року відносно ОСОБА_4 ..
Слідчий суддя приходить до висновку, що у ОСОБА_4 мають місце процесуальні ризики, передбачені п.1,5 ч.1 ст.177 КПК України.
Зазначені ризики обґрунтовуються тим, що ОСОБА_4 може:
- згідно п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення покарання, шляхом залишення території України, підозрюваний оскільки проживає у прикордонній смузі з Республікою Молдовою, займався незаконним переправленням осіб через державний кордон України та володіє знаннями і навичками незаконного перетинання кордону, так як усвідомлює, що санкція ч. 3 ст. 332 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років; Крім того в умовах воєнного стану, підозрюваний на думку сторонни обвинувачення обізнаний із порядком незаконного переходу через державний кордон.
- згідно п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК підозрюваний ОСОБА_4 може продовжити вчинятикримінальні правопорушення, пов'язані з незаконним переправленням осіб через державний кордон України, оскільки останній офіційно ніде не працевлаштований та не має легального джерела доходу, а тому не виключаються спроби повторного вчинення вказаних корисливих кримінальних правопорушень останнім.
В той же час зазначені ризики певним чином зменшені у зв'язку із міцними соціальними зв'язками підозрюваного, який є особою молодого віку, яка раніше не судима та позитивно характеризується за місцем проживання.
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його не можливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі « Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26.07.2001р. ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суду з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Застосування більш м'яких запобіжних заходів, зокрема цілодобового домашнього арешту не зможуть забезпечити усунення встановлених ризиків, через те, що ОСОБА_4 зможе покинути місце проживання та територію України, а також спілкуватися із іншими фігурантами провадження за допомогою електронних засобів зв'язку, а також здійснювати вплив на свідків.
Враховуючи наведені вище обставини, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню, оскільки під час його розгляду прокурором доведено обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні зазначеного вище злочину, наявність вищевказаних ризиків, що є підставою подальшого застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу, а також неможливість запобігти вказаним ризикам шляхом застосування інших менш суворих запобіжних заходів, що передбачені ст. 176 КПК України.
При обранні ОСОБА_4 запобіжного заходу були встановлені ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України. На даний час вказані ризики несуттєво зменшились, за такого, вважаю необхідним клопотання прокурора задовольнити та продовжити до 08 грудня 2023 року включно строк дії обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 18.07.2023 року про обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу.
На підставі встановленого, керуючись ст.ст. 176-178, 183, 184, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Київської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків передбачених ч.5 ст.194 КПК України в рамках кримінального провадження № 12023162480000868 від 04.07.2023 року відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 продовжити строк дії визначених ухвалою слідчого судді про обрання запобіжного заходу від 18.07.2023 року обов'язків до 08 грудня 2023 року включно, а саме:
- прибувати до органу досудового розслідування та/або суду за першою вимогою;
- здати свій паспорт для виїзду за кордон;
- утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні;
У разі порушення підозрюваним вказаних обов'язків, а також його процесуальних обов'язків підозрюваного з явки за першою вимогою слідчого, прокурора чи суду, або не повідомлення ним про зміну місця свого проживання слідчому, прокурору чи суду, внесену заставу, ким би її не було внесено, буде звернуто у доход держави, та вирішено питання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого більш суворого запобіжного заходу з урахуванням положень ч. 7 ст. 194 КПК України.
На ухвалу протягом п'яти днів з моменту її оголошення до Одеського апеляційного суду може бути подано апеляцію, подача якої не зупиняє дії ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1