Справа № 159/3324/23
Провадження № 3/159/1541/23
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2023 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, з участю особи, щодо якої складено протокол ОСОБА_1 , його захисника Клімука В.С, розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділу організації несення служби в м.Ковелі Управління патрульної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 19.06.2023 о 23.00 годині в м.Ковелі на вул.22 Січня, 35 керував транспортним засобом «Honda CR-V» номерний знак « НОМЕР_1 » перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9а ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді провину не визнав і пояснив, що дійсно перебував в автомобілі, випив 50 гр коньяку, проте в подальшому транспортним засобом не керував, а очікував на знайомого, який повинен був забрати автомобіль і доставити пасажирів по домівках.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника Клімука В.С, покази свідка, дослідивши письмові докази у справі, переглянувши долучений до матеріалів справи відеозапис, суддя дійшов такого висновку.
Пунктом 2.9 «а» Правил дорожнього руху України визначено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння видається на підставі акта медичного огляду у всіх випадках.
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
Незважаючи на невизнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП повністю підтверджується сукупністю досліджених судом доказів.
Так у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №241839 від 19.06.2023 зафіксовані дата, час, місце вчинення правопорушення, зазначені відеозасоби фіксації правопорушення.
Згідно звідеофайлом з відеореєстратора №IMG_0718 зафіксовано рух транспортного засобу «Honda CR-V» номерний знак « НОМЕР_1 » 19.06.2023 о 00.51 годині. Вказаний автомобіль зупинено патрульним екіпажем, який рухався назустріч, шляхом увімкнення проблискових маячків червоного кольору.
На відеозаписі (відеофайл export-hugly) зафіксовано, що 19.06.2023 приблизно о 00.51 годині, після зупинки транспортного засобу «Honda CR-V» номерний знак « НОМЕР_1 », який рухався у комендантську годину, поліцейська ОСОБА_2 відразу підійшла до нього зі сторони водія, за кермом заведеного авто сидів чоловік, зовнішні світлові прилади увімкнені, на запитання поліцейської «куди прямуєте» водій відповів «везу медсестру додому...». Під час перевірки документів та спілкування поліцейським у водія ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти освідування на місці події, на що водій відмовився, однак виявив бажання проїхати на огляд до лікувального закладу. В Ковельському МТМО ОСОБА_1 був оглянутий лікарем, двічі продував технічний прилад алкотестер «Драгер 6820», результати обстеження - 1,05 проміле та 1,12 проміле.
Відповідно до акту №312 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, 19.06.2023 о 01.10 годині лікарем у ОСОБА_1 встановлено стан алкогольного сп'яніння за загальними ознаками та показниками технічного приладу на підставі чого був виданий відповідний висновок.
Окрім цього, постановою серії ЕАС №7190182 від 19.06.2023 на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП у виді штрафу в сумі 510 гривень (за порушення п.2.3в ПДР України - порушення правил користування ременями безпеки).
Перелічені докази не викликають жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Проаналізувавши усі докази у своїй сукупності, приходжу до висновку про відсутність обґрунтованих сумнівів у доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, яке полягає у керуванні транспортними засобами особою в стані алкогольного сп'яніння.
Не спростовують таких висновків суду показання свідка ОСОБА_3 , який показав, що 19.06.2023 вночі, приблизно з 01.00 год по 02.00 год, до нього зателефонував ОСОБА_1 та попросив забрати автомобіль, оскільки він вирішив вживати спиртне. Проте, прибувши в обумовлене місце, ОСОБА_4 не було, автомобіль стояв, у ньому сиділа жінка, а згодом приїхав ОСОБА_1 з працівниками поліції.
Проте, суд звертає увагу на те, що при перегляді відеозапису, під час складання протоколу вже на місці зупинку транспортного засобу, свідок не зафіксований.
Долучений до матеріалів справи відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, оскільки ним зафіксовані реальні дані, які не носять суб'єктивного характеру та дозволяють відновити послідовність подій.
Так на відеозаписі з поміж іншого зафіксовано наступне:
-о 00.51 годині патруль поліції увімкнув проблискові маячки червоного кольору для зупинки транспортного засобу який рухався;
-о 00.53 годині на запитання поліцейського «комендантська година, куди прямуємо» ОСОБА_1 повідомив «везу медсестру додому...».
Жодного разу упродовж двох годин (відео з 00.51 години до 02.21 години) водій ОСОБА_1 не заперечив факт керування транспортним засобом, не повідомляв, що очікує на водія, який має забрати автомобіль.
Наведені докази взаємоузгоджені і відтворюють фактичні обставини події, а тому є достатніми для висновку, що саме ОСОБА_1 того дня керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до Правил дорожнього руху України керування транспортним засобом - це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху - для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.
У пункті 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснено, що під керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Згідно з абз. 4 п. 27 згаданої Постанови Пленуму Верховного Суду роз'яснено, що для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарський препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли водій почав рухатись.
Так, 20.02.2019 Касаційний адміністративний суд в складі Верховного Суду в рамках справи №404/4467/16-а зазначив, що само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.
При призначенні стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами суд враховує дані про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 22.09.2022.
Згідно ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 гривень, який підлягає стягненню з ОСОБА_1 в доход держави.
Керуючись статтями 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі одна тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач: ГУК у Волин.обл/Волинська.обл/ 21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ):38009371, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN): UA588999980313050149000003001, Найменування коду класифікації доходів бюджету 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху по території Волинської області.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Судовий збір підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач коштів : ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету : 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк